Przegotowania nadawców do Eurowizji 2018 już ruszyły!

Już prawie dwa miesiące minęły od finału 62. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowanego w stolicy Ukrainy – Kijowie. Tymczasem większość nadawców z całej Europy rozpoczęło przygotowania do kolejnej edycji Konkurs. Kto zmieni sposób wyboru reprezentanta? Kto powróci do Konkursu?

|AUSTRIA| Austriacki nadawca ORF po raz drugi z rzędu zdecydował się na zastosowanie wyboru wewnętrznego. Stacja będzie przyjmować zgłoszenie tylko do końca wakacji. W ostatnich latach Austria stosunkowo często zmieniała sposób wyboru reprezentanta. W latach 2011-2013 Austria organizowała preselekcje narodowe. W 2014 roku (pierwszy raz od 2007 roku) wewnętrznie wybrano Conchitę Wurst, która przecież wygrała Konkurs W Kopenhadze i stała się popularną na całą Europę postacią. W latach 2015-2016 nadawca ponownie decydował się na organizowanie preselekcji, a w 2017 roku ponownie powrócono do wyboru wewnętrznego.


|BUŁGARIA| Chyba nie byłoby nic dziwnego, gdyby nadawca BNT nie zastosowałaby tej samej taktyki co w poprzednich latach. Po powrocie kraju w 2016 roku i dwóch wyborach wewnętrznych, Bułgaria osiągała swoje najlepsze w historii Konkursu wyniki – 4. miejsce dzięki Poli Genov’ej w 2016 roku i 2. rok później za sprawą Kristian’a Kostov’a. Czy Eurowizję w Portugalii wygra Bułgaria?


|CYPR| Po dwóch wyborach wewnętrznych nadawca CyBC postanowił powrócić (po dwóch latach) do preselekcji narodowych. Ostatnie organizowane preselekcje (w 2015 roku) wygrał John Karayiannis. W 2016 wewnętrznie wybrano zespół Minus One, a w 2017 roku Hovig’a. Dla obu reprezentantów konkursową piosenkę napisał wtedy szwedzki autor – Thomas G:son. Szczegóły formatu preselekcji narodowych na Cyprze nie są jeszcze znane.


|DANIA| Skandynawski kraj, zwycięzca Konkursu z 2013 roku dalej pozostaje przy preselekcjach Dansk Melodi Grand Prix. Postanowiono jednak nieco zmienić regulamin, który mówi, że piosenki mogą być wysyłane cały rok, jednak tylko te wysłane przed 15 wrześnie będą brane pod uwagę w selekcjach w 2018. Propozycje wysłane po tym terminie będą przyjmowane do kolejnych preselekcji DMGP. Taki krok nadawcy DR oznacza praktycznie stały udział Danii w Konkursie Eurowizji.


|FINALNDIA| Nadawca YLE najwcześniej rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do Konkurs Eurowizji 2018. Pierwsze zgłoszenia można było kierować do stacji do 28 lutego 2017 roku! Kolejne zgłoszenia przyjmowane będą od jesieni tego roku. Finowie po raz kolejny postawią na format Uuden Musiikin Kilpailu, który wprowadzony został w 2012 roku. Od 1961 roku Finlandia ani razu nie wybrała swojego reprezentanta wewnętrznie.


|FRANCJA| Po czterech latach francuski nadawca France 2 chce powrócić do preselekcji. Telewizja (we współpracy z grupą Endemol) ma stworzyć rozbudowany program selekcji Mission Eurovision 2018, który wyłoni reprezentanta do Portugalii. Jednym z wymogów  jest tekst utworu, który przynajmniej w 70% musi być w języku francuskim. Każda konkursowa propozycja powinna mieć przynajmniej 4 twórców, a każdy z nich powinien mieć podpisany kontrakt z SACEM, czyli  francuskim odpowiednikiem naszego ZAiKS’u.


|MALTA| Nadawca PBS nie zmienia żadnych decyzji w sprawie wyboru reprezentanta. Po raz kolejny zorganizowane zostaną preselekcje Malta Eurovision Song Contest. Zwycięzca zostanie wybrany w 100% przez publiczność, a swoje zgłoszenia można już wysyłać do telewizji. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.


|NORWEGIA| Kolejny z nordyckich krajów, który kontynuuje swą taktykę. Po raz kolejny zorganizowane zostaną selekcje Melodi Grand Prix. Zgłoszenia (także w wersji demo) można wysyłać do nadawcy NRK do 10 września. Regulamin przewiduje, że kompozytorzy i twórcy nie muszą pochodzić z Norwegii, jednak lokalni autorzy będą mieli pierwszeństwo. Format MGP jest organizowany już od 1960 roku, aż do teraz! Norwegia startowała w Konkursie 56 razy i tylko raz (w 1991 roku) wybrała swojego reprezentanta wewnętrznie.


|RUMUNIA| Pomimo finansowych problemów i dyskwalifikacji w 2016 roku z powodu ogromnych długów, rumuński nadawca TVR potwierdził udział w Konkursie w Portugalii. Dosyć wczesna (jak na Rumunię) data potwierdzenia udziału jest spowodowana chęcią znalezienia jak największej ilości sponsorów. Sposób wyboru nie zostanie zmieniony, po raz kolejny Rumunia zorganizuje preselekcje Selecţia Naţională.


|SZWAJCARIA| Prawdopodobnie z powodu słabych wyników i braku awansu do finału od 2015 roku nadawca SRG SSR do swoich preselekcji Entscheidungsshow 2018 doda głosowanie międzynarodowego jury. Zgłoszenia do selekcji można kierować od 1 września do 22 września, a finał preselekcji odbędzie się już 4 lutego. Z wszystkich zgłoszonych piosenek 20 osobowe jury wybierze dziesięć piosenek. Regulamin wskazuje także na to, że wybór dokonywany będzie na podstawie samego utworu, a nie jego wykonania. Każda z wybranych piosenek przetestowany zostanie z różnymi wykonawcami, aby wybrać jak najlepsze połączenie. O ostatecznym wyniku Entscheidungsshow zadecydują telewidzowie i międzynarodowe jury (w stosunku 50/50).


|TURCJA| Po 5 latach przerwy w Konkursie, Turcja może ponownie powrócić do muzycznej rywalizacji, bowiem zmianie uległo szefostwo stacji TRT – nowy dyrektor generalny jest bardzo otwarty na wychodzenie z turecką kulturą w świat. Oprócz tego jedyna zwyciężczyni Eurowizji dla Turcji – Sertab Erener – w transmisji na żywo miała powiedzieć, że powrót Turcji na Eurowizję jest już pewny. Czy to tylko plotki? Czy dojdzie do powrotu? Na ostateczną decyzję będziemy musieli zapewne jeszcze sporo poczekać.

(źródła: eurovision.tv;  esctoday.com; eurovoix.com; fot.: claypaky.it; eurovision.tv)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *