Francja zdecydowała się na preselekcje! Poprowadzi je Garou!

Francuski nadawca, France 2 przygotowuje się do Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Reprezentant nie zostanie wybrany wewnętrznie, jak bywało przez ostatnie 3 lata. Zostaną zorganizowane preselekcje narodowe o nazwie “Destination Eurovision”. Mają zawierać dwa półfinały (po 8 wykonawców) i wielki finał. To nie wszystko! Jury będzie składać się zarówno z przedstawicieli krajowych, jak i międzynarodowych. Do udziału w preselekcjach zostali zaproszeni także znani artyści.
Znamy również zasady preselekcji:
– Kandydaci muszą mieć co najmniej 16 lat 1 stycznia 2018 r.
– Piosenka nie może zostać opublikowana przed 1 września 2017 roku.
– Piosenka nie może być komercyjnie wykorzystywana. Nie wolno publikować jej wcześniej w sieciach społecznościowych. Może jednak zostać wcześniej zatwierdzona w SACEM(Stowarzyszenie Autorów, Kompozytorów i Wydawców Muzycznych z siedzibą we Francji, organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, francuski odpowiednik polskiego ZAiKS-u).
– Na scenie może być najwyżej 6 artystów.
– Nie może być więcej niż 4 kompozytorów.
-Utwór musi być w 70% w języku francuskim.
– Autorzy / kompozytorzy muszą zarejestrować się lub być już zarejestrowanym w SACEM.
-Podczas przygotowywania utworu należy pamiętać, że artyści podczas Konkursu Piosenki Eurowizji śpiewają na żywo.
To nie koniec wieści. Preselekcje poprowadzi Garou!
Garou, właściwie Pierre Garand to piosenkarz, aktor i producent. Urodził się we francuskojęzycznym regionie Kanady, ale największą karierę zrobił we Francji. Jego największymi przebojami są m.in. Seul, które było grane w największych rozgłośniach radiowych w całej Europie, także w Polsce czy Sous le vent, które wykonał razem z Céline Dion (zwyciężczyni 33. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1988 roku). We francuskim formacie The Voice był dwukrotnie trenerem (2011 i 2016)a w przyszłym roku zadebiutuje we francuskojęzycznym formacie the Voice w Kanadzie również w roli trenera.


Rok temu Francję reprezentowała Alma z utworem “Requiem”. Zajęła 15 miejsce.

Ostatnim reprezentantem tego kraju wybranym poprzez preselekcje narodowe była grupa Twin Twin z “Moustache”. Zajęli oni ostatnie, 26 miejsce.

źródło: eurovision-fr.net

Fot.:fanpop.com, @SIPA

Facebook Comments

Share This: