Wielkie przygotowania do Selecţia Naţională!

Rumunia zamierza osiągnąć sukces! Preselekcje tego kraju w 2018 przejdą naprawdę konkretne przemiany. Show ma się odbyć aż w 6 rumuńskich miastach! Odbędzie się aż 5 półfinałów oraz finał narodowy, który wyłoni reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Bardzo interesującym faktem jest to, że Selecţia Naţională ma również własny slogan.
Eurovision uneşte România! – Eurowizja jednoczy Rumunię!
Zgłoszenia dla utworów i artystów zostaną otwarte w listopadzie. W grudniu natomiast odbędzie się spotkanie jury. Wskaże ono utwory, które zostaną dopuszczone do półfinałów w styczniu oraz lutym 2018 roku.
Dlaczego Rumunia zdecydowała się w taki sposób odświeżyć swoje preselekcje? Odpowiedzi może nam udzielić historia. Selecţia Naţională jest bowiem częścią serii programów TVR stworzonych na cześć 100 – lecia Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Jest to święto państwowe mające miejsce 1 grudnia. W 2018 roku właśnie nastąpi okrągłe stulecie. Rumuński nadawca pragnie przybliżyć to, czym kraj może się pochwalić.
Doina Gradea, Tymczasowa Dyrekcja Generalna TVR powiedziała:
“Chcemy przybliżyć Eurowizję widzom z różnych zakątków kraju, w specjalnym roku dla wszystkich Rumunów – stuleciu Wielkiej Unii.”
Wciąż jednak nie wiemy, które miasta ugoszczą Selecţia Naţională. W poprzednich latach show odbywało się w Brasov oraz Bukareszcie.
W 2017 roku Rumunia wysłała wyróżniające się i przykuwające uwagę “Yodel it”. Duet Ilinca & Alex Florea zajął bardzo dobre, 7 miejsce z 232 punktami na koncie. Kraj ten dwa razy był w top3 konkursu. Były to lata 2005 i 2010.

źródło: TVR, eurovoix.com

Fot.:thesun.co.uk

Facebook Comments

Share This: