Nowy początek dla Niemiec?

Niemcy mają już dość porażek na Eurowizji! NDR ogłasza preselekcje…w których będą mogli uczestniczyć ludzie z całej Europy. Zacznijmy jednak od początku. Reprezentant kraju zostanie wybrany poprzez niemiecką publiczność, międzynarodowe jury składające się z ekspertów, którzy mieli już związek z finałem narodowym we własnym kraju oraz byli częścią jury głosującego podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Eksperckie jury ma składać się z 20-25 członków. Niestety fani nie będą mogli być jego częścią, lecz inaczej ma się sprawa z tzw. “panelem europejskim”, który ma się składać aż ze 100 członków! Ma on w jak najlepszym stopniu odzwierciedlać gust Europy. Panel zostanie wybrany więc poprzez social media. Będzie mógł decydować o wstępnej selekcji artystów i wyniku końcowym. Punkty zostaną przedstawione tak, jak na Eurowizji.

Thomas Schreiber, koordynator ARD ds. Rozrywki powiedział:
“W ciągu ostatnich miesięcy przeprowadziliśmy mnóstwo intensywnych dyskusji. Przetestowaliśmy wszystko i otrzymaliśmy zewnętrzne porady, jak i krytykę. Naszym celem jest powołanie nowego, radykalnego porządku tak, by wszystko było inne niż w poprzednich latach. Wraz z naszymi partnerami, z którymi stworzyliśmy koncepcję jesteśmy bardzo podekscytowani. Chcemy nowego początku dla Niemiec z mieszaniną pasji, zrozumienia i analizy. Naszym celem jest systematyczne zbadanie międzynarodowego smaku muzycznego oraz gustu kompetentnych ludzi z branży muzycznej od pierwszego wyboru kandydata aż do momentu, kiedy finał narodowy stanie się rozpoznawalny na arenie międzynarodowej oraz będzie już bardziej wyrazisty i udany. Wprowadzimy i pokażemy nową koncepcję wśród kreatywnych ludzi w branży oraz wśród fanów, aby Niemcy mogli to wesprzeć. ”

Artyści zainteresowani reprezentowaniem Niemiec w nadchodzącym Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie mogą aplikować online TUTAJ do 6 listopada 2017 do godziny 12 CET. Później panel europejski wybierze 20 kandydatów (spośród zgłoszeń, sugestii, bezpośredniego kontaktu z NDR, oraz producentów i wytwórnii). Wybrana 20 będzie miała możliwość współpracy z nadawcą w studio, tak by ocenić ich możliwości sceniczne oraz umiejętności wokalne. Potem jury złożone z ekspertów wybierze już tylko 5 kandydatów, którzy powalczą o wyjazd w barwach Niemiec do Lizbony. NDR oczywiście będzie współpracować z producentami, wytwórniami i kompozytorami, tak by utwory zostały dobrane do indywidualnych możliwości każdego z kandydatów. Brane są pod uwagę różne gatunki muzyczne, tak by wokaliści dobrze czuli się ze swoimi propozycjami na scenie.

Rok temu Niemcy reprezentowała Levina z “Perfect Life”. Utwór wiele razy porównywano do “Titanium” Davida Guetty. Niestety już takiego sukcesu niemiecka propozycja nie odniosła. Levina zdobyła tylko 6 punktów i zajęła przedostatnie, 25 miejsce. Niemcy przeżywają eurowizyjny kryzys właściwie od 2013 roku, kiedy to grupa Cascada zajęła dopiero 21 miejsce. Potem było już tylko gorzej, a w 2015 roku Ann Sophie nie zdołała uzyskać ani jednego punktu. Jamie Lee Krewitz poradziła sobie niewiele lepiej. Czy “radykalna zmiana” pomoże Niemcom w przełamaniu złej passy?

źródło: NDR, eurovisionheadline.de, esc-chat.com, esctoday.com 

Fot.: levinamusic.de

Facebook Comments

Share This: