Albania: Poznaliśmy uczestników 56. Festivali i Këngës!

Wiemy już, jakie nazwiska pojawią się w 56. Festivali i Kenges. Z 70 zgłoszeń specjalna, pięciosobowa komisja w składzie: Markelian Kapidani, Luan Zhegu, Ben Andoni, Sokol Marsi, Edmond Rapi wybrała 22 uczestników! Tak przedstawiają się oni w kolejności alfabetycznej:

1-Artemisa Mithi
2-Bojken Lako
3-David i Genc Tukiqi
4-Denisa Geo
5-Elton Deda
6-Ergi Bregu-Latifllari
7-Eugen Bushpepa
8-Evans Rama
9-Grupa “AKULLTHYESIT”
10-grupa “NA” i Festina Mezini
11-Grupa “LYNX”
12-Inest Neziri
13 Laurel
14-Manjola Nallbani
15-Mariza Ikonomi
16-Orgesa Zaimi
17-Redon Makashi
18-Rezarta Samja i Luis Ejlli
19-Stefi i Endri Prifti
20-Tahir Gjoci
21-Voltan Prodani
22-Jessica Polo

Chyba najbardziej znaną uczestniczką jest Mariza Ikonomi. Co prawda RTSH dopiero ogłosiło listę, ale ci, którzy ją widzieli już spekulują, że to właśnie ona ma największe szanse. I rzeczywiście niektórym to nazwisko najbardziej się kojarzy. Oczywiście to, czy faktycznie potwierdzi status można powiedzieć faworytki zweryfikuje piosenka. Podczas preselekcji do Eurowizji 2017 w Estonii przegrała największa gwiazda sceny muzycznej, czyli Kerli. U nas również w 2016 typowano Margaret, ale należy pamiętać, że wszystko może zmienić występ na żywo. Można także zauważyć powrót Luisa Ejlliego, który reprezentował Albanię w 2006 roku. A może to jemu uda się ponownie stanąć na eurowizyjnej scenie?

Według dyrektora muzycznego festiwalu, Pana Sokola Marskiego festiwal znacznie podwyższył swój poziom. Zadbano także, by zachować pewną równowagę między doświadczonymi artystami, a młodymi wilkami. Ludzie związani z Festivali i Kenges bardzo chcieli niejako przywrócić pewne znane nazwiska na scenie albańskiej. Bardzo walczył o to dziennikarz Mira Tuci. Do tego zwracano bardzo dużą uwagę na teksty utworów.
Ben Andoni, członek jury tak się wypowiedział na ten temat:

“Nowością wśród renomowanych nazwisk jest to, że wybrali teksty, które do nich pasują. Ale powinni być pierwszymi, którzy dadzą przykład emancypacji w odniesieniu do bardziej wyszukanej i wysokiej klasy poezji “- dodaje Andoni.

Znaczy to tyle, że jury zależało na tym, by teksty utworów były jak najlepszej jakości. Przede wszystkim jednak wykonawcy mieli “czuć” swoje piosenki. Wiadomo bowiem, że wśród bardziej znanych nazwisk zdarza się, że wybierają oni piosenki niekoniecznie w ich stylu. Potem może mieć to odzwierciedlenie w końcowym wyniku.

W 2017 roku Albanię reprezentowała Lindita z utworem “World”. Niestety nie zdołała wprowadzić swojego kraju do Wielkiego Finału. Czy tym razem będzie inaczej?

Półfinały albańskich preselekcji zaplanowane są na 21 oraz 22 grudnia 2017 roku. Finał już dzień później, bo dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia! Zapowiadają nam więc przedświąteczne emocje!

źródło: RTSH

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *