Bułgaria szuka piosenki!

Choć bułgarski nadawca, BNT ogłosił, że reprezentant zostanie wybrany wewnętrznie to telewizja nie ustaje w poszukiwaniach odpowiedniego utworu, który godnie będzie kontynuował ostatnie świetne wyniki kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Żeby móc znów osiągnąć zadowalający wynik, BNT zachęca wytwórnie i wszystkich profesjonalistów do wzięcia udziału w wyborze wewnętrznym. Jednak teraz pojawiła się pewna nowość. Zainteresowani kompozytorzy już teraz mogą przesłać wersje demo swoich utworów. Zostaną one przesłane zainteresowanym producentom.

Mówiąc o nadchodzącym projekcie selekcji, szefowa delegacji Bułgarii, Joana Levieva-Sawyer, ujawniła:
“Po raz kolejny szukamy charyzmatycznego artysty, urzekającej piosenki i skutecznych koncepcji scenicznych. Chcielibyśmy współpracować z najlepszymi profesjonalistami, aby udowodnić raz jeszcze, że Bułgaria jest godnym elementem krajobrazu muzycznego w Europie. Dzięki takiemu podejściu mamy bardzo dobre osiągnięcia w ciągu ostatnich dwóch lat – drugie miejsce zajął Kristian Kostov, a czwarte – Poli Genova.”

Rzeczywiście. Bułgarski nadawca poszukuje u kandydata trzech rzeczy: ducha zespołu, talentu muzycznego i przesłania.

Co powinny zrobić wytwórnie i profesjonalne zespoły, które chciałyby wziąć udział w wewnętrznym procesie selekcji? Przede wszystkim muszą przedstawić nadawcy pewien koncept, swój pomysł. Mają określić wykonawcę, utwór, ale także jaka scenografia pasowałaby do danej piosenki. Oczywiście ważne są też wydatki i budżet, jaki będzie na to potrzebny. Krótko mówiąc, powinien być już to przemyślany i zarysowany plan.

BNT przedstawiło pewne wymagania wobec producentów i artystów, chcących wspomóc projekt eurowizyjny.
Producenci, którzy chcieliby wysłać swoje zgłoszenie musieli wyprodukować conajmniej 3 projekty w ostatnich 2 latach i je upublicznić. Bułgaria chce producentów z doświadczeniem, a nie całkiem anonimowych. Powinni oni być zarejestrowani w PROFON i mieć już pod opieką jakiegoś artystę i wiedzę, jak go wypromować. Oprócz przestrzegania podstawowych zasad Eurowizji, piosenki muszą mieć w sobie jakąś bułgarską część zaangażowania. Nadawca nie chce, by był to projekt całkowicie zagraniczny. Przechodząc do wymagań wykonawcy, artyści, którzy chcą się zgłosić, muszą być obywatelami Bułgarii i mieć doświadczenie sceniczne i umiejętność wykonana swojego utworu podczas koncertu na żywo.

Więcej informacji o procesie selekcji bułgarskich znajdziecie BGSong
Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 grudnia.

Więcej o Bułgarii w Konkursie Piosenki Eurowizji
Jest to dosyć specyficzny kraj, który głównie mógł tylko marzyć o awansie. Ta sztuka udała się jedynie Elitsie&Stoyanowi w 2005 roku z przedziwnym utworem “Water”. Potem było tylko gorzej i nawet oni nie zdołali zmienić sytuacji Bułgarii podczas swojego powrotu na Eurowizję w 2013 roku. Jednak…od 2016 roku kraj radzi sobie znakomicie, a nadawca zmienił swoje nastawienie. Wtedy właśnie powróciła Poli Genova, która zajęła 4, czyli najlepsze w historii miejsce. Jeszcze lepiej było w roku 2017. Młodziutki Kristian Kostov z utworem “Beautiful Mess” zajął 2 miejsce, czym wyśrubował wynik! Co ciekawe, Bułgaria jeśli już awansuje to zawsze kończy w top5 konkursu. Można powiedzieć, że albo wchodzi do finału z przytupem, albo wcale. Jak będzie tym razem? Przekonamy się !

źródło:esctoday.com, BNT

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *