Chorwacja: Czy znów zobaczymy preselekcje Dora?

Tendencja do powrotów finałów narodowych nadal trwa. Czarnogóra wskrzesza Monteviziję, Serbia Boeviziję. Francja zorganizuje show Destination Eurovision. Po latach wyborów wewnętrznych (ostatni raz poprzez Dorę w 2011 została wybrana Daria Kinzer), Chorwacja również myśli o zorganizowaniu selekcji narodowych. Wtedy udział tego państwa zakończył się sromotną klęską w półfinale. Żeby zmienić swoje wyniki, HRT zdecydowało, że odtąd samo wskaże, kto będzie reprezentował Chorwację w Konkursie Piosenki Eurowizji. Przyniosło to różne wyniki. Przez brak awansu w latach 2012 – 2013 nadawca postanowił wycofać się z konkursu aż do roku 2016. I to była dobra decyzja. Ostatnie 2 lata sprawiły, że kraj chyba powrócił na dobre tory. W finale znalazła się zarówno Nina Kralijic, jak i Jacques Houdek.

Teraz Chorwacja odnotowuje poprawę swoich wyników. Jest na fali. Czy właśnie dlatego HRT chce na nowo spróbować swoich sił w organizacji preselekcji? Tak mówią najświeższe informacje. Portal jutarnij.hr twierdzi, że format Dora powróci.Odbędzie się od końca lutego do początku marca. Gospodarzem ma być miasto Opatija. Tego chciałby nadawca, ale możliwe jest to, że ze względu na koszty preselekcje odbędą się w studiu w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji. Źródło rzekomo miało ujawnić, że lokacja dla Dory ma być znana w połowie stycznia.

DORA 2011

Ostatni raz preselekcje Dora odbyły się w 2011 roku. Wygrała je austriacko – chorwacka wokalistka Daria. To ona reprezentowała swój kraj w niemieckim Düsseldorfie. Niestety w swoim półfinale zdobyła tylko 41 punktów i zajęła w nim 15 miejsce, oczywiście nie zdobywając awansu do finału.

Czy następca Jaquesa Houdecka rzeczywiście zostanie wybrany poprzez preselekcje? Czy zmiana formatu wyboru mimo dwóch ostatnich występów to dobry pomysł? W 2017 roku Chorwacja zajęła dosyć dobre, 13 miejsce. W finale kraj uzyskał 128 punktów.

źródło: jutarnij.hr, esctoday.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *