Białoruś: Jak zgłosić się do preselekcji? Możliwość aplikacji rozpoczęta! Litwa: Donny Montell chce wrócić na Eurowizję!

Z Białorusi i Litwy docierają do nas najnowsze informacje dotyczące procesu wyboru reprezentantów na Eurowizję 2018 w Lizbonie. Czy planowane przedsięwzięcia przyniosą państwom kolejne sukcesy w Konkursie?

Narodowy nadawca BTRC otworzył etap zgłoszeń utworu do krajowego finału preselekcji. Do rywalizacji mogą się zgłosić zarówno obywatele Białorusi jak i artyści z zagranicy. Aplikacja powinna zostać wysłana poprzez stronę internetową nadawcy pod tytułem “Krajowy etap eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Swoje propozycje można przesyłać do 26 grudnia. Preselekcje będą odbywać się w dwóch rundach. Finałowe show na żywo poprzedzą przesłuchania, w których artyści wystąpią przed jurorami. Ich zadaniem będzie wybór uczestników finału eliminacji, w liczbie nie większej niż 15, a skład finału mamy poznać nie później niż do 14 stycznia. Przeprowadzenie konkursu finałowego planowane jest nie później niż do 1 marca. Decyzja zostanie podjęta poprzez kombinację głosowania jurorów i telewidzów w stosunku 50/50. W przypadku równej liczby głosów kluczowe znaczenie będą miały punkty jurorskie.

Z kolei na Litwie pojawiła się nadzieja na powrót dwukrotnego reprezentanta tego kraju. Donny Montell, który pojawił się w barwach swojego kraju w Baku w 2012 roku i w Sztokholmie w 2016 roku rozważa ponowny udział w Eurowizji! Jednak tym razem nie pojawi się sam. Planuje zgłoszenie wspólnie z wokalistą  Egidijusem Dragunasem z grupy SEL. Wiadomość została potwierdzona przez Egidijusa:

Myślę, że nasze doświadczenie i praca, jaką wykonaliśmy, jest tym czego Litwa potrzebuje na Eurowizji. Jestem na scenie od wielu lat ale nigdy nie widziałem tej rywalizacji. Może przyszedł na to czas?

Z kolei Donny napisał na swoim Instagramie:

Dlaczego nie? Tym razem będę z Egiem. Kto jest moim największym eurowizyjnym fanem?

Z niecierpliwością czekamy na rozwój sytuacji. Będziemy Was informować o postępach w procesie wyboru reprezentantów obu państw.

(źródło: esctoday, eurovoix)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *