Co symbolizuje scena Eurowizji 2018? Hiszpania zdradza szczegóły wyboru reprezentanta! Pierwsza dzika karta w preselekcjach San Marino. Publikacja piosenek w Albanii i rozstrzygnięcia w Izraelu

Dzisiejszy dzień dla fanów Eurowizji jest niezwykle interesujący! Już rano opublikowaliśmy informację na temat kolejnego reprezentanta wybranego do Lizbony o czym możecie przeczytać tutaj, a kolejne kraje odkrywają nowe karty dotyczące procesu wyboru artystów!

RTVE, hiszpański nadawca poinformował, że reprezentantem zostanie jeden z uczestników tegorocznej edycji Operación Triumfo. Poinformował o tym prowadzący Roberto Leal podczas wczorajszej gali. Więcej szczegółów poznamy już wkrótce. Będzie to już 4 raz, kiedy RTVE wybierze reprezentanta poprzez program OT.  Wczorajszy odcinek uświetniła swoją obecnością Pastora Soler, która reprezentowała państwo w Baku. Co więcej, jedna uczestniczka zaśpiewała utwór, z którym Pastora przedostała się do TOP 10 konkursu.

Kolejny etap selekcji odbył się również w Izraelu. Do kolejnego etapu przeszli May Tor oraz Eliran Elias. Dla Amit Ben Dahan ostatnia noc okazała się ostatnią w konkursie, a odcinek wgrała May Tor zdobywając 4 razy tak od jurorów i najwięcej głosów od widzów. Kolejny odcinek już za tydzień w poniedziałek o 20.00 CET.

Poznaliśmy także pierwszą dziką kartę w preselekcjach San Marino. Została ona przyznana od 11 uczestniczących fanclubów. Miłośnicy Eurowizji przyznali ją fińskiej wokalistce Emmie Sandstorm. W zeszłym roku brała udział w fińskich preselekcjach UMK, w których zajęła trzecie miejsce.

https://youtu.be/SIWN50ONeuA

Kolejna wiadomość przybyła do nas z Albanii. Nadawca opublikował piosenki i artystów, którzy wezmą udział w tegorocznym festiwalu FiK, który odbędzie się 21, 22 i 23 grudnia.
Lista startowa:
Artemisa MithiE dua botën
Bojken LakoSytë e shpirtit
David & Genc TukiqiTë pandarë
Denisa GjezoZemër ku je
Elton DedaFjalët
Ergi Bregu-LatifllariBum bum
Eugent BushpepaMall
Evans RamaGjurmët
Grupi AkullthyesIitDivorc
Grupi Na & Festina MeziniTjetër jetë
Grupi LynxVonë
Inest NeziriPiedestal
LorelaPritëm edhe pak
Manjola NallbaniI njëjti qiell
Mariza IkonomiUnë
Orgesa Zaimi – Ngrije zërin
Redon MakashiEgziston
Rezarta Samja & Luis EjlliRa një yll
Stefi & Endri PriftiMesazh
TiriOrë e ndalur
Voltan ProdaniE pamundur
Xhesika PoloPërjetë

Wszstkich utworów możecie posłuchać tutaj

Na koniec informacja, na którą czekali wszyscy fani Eurowizji! Poznaliśmy projekt sceny, jaka zostanie skonstruowana na majowy konkurs w Lizbonie. Projektantem został Florian Wieder, który stoi za kilkoma poprzednimi scenami, między innymi tegoroczną. Przyszłe miejsce zmagań muzycznych ma symbolizować niezwykle ciekawą i bogatą historię Portugalii, odwołując się do jej morskiej potęgi. Inspirację dla jej stworzenia oparto na nawigacji (symbol sfery armilarnej znajdującej się na fladze i w herbie Portugalii), morzu (daje ono wolność, i stanowi ono jedno z najbardziej pokojowych miejsc na Ziemi a na scenie widać nowoczesne odzwierciedlenie fal), statkach (Portugalczycy byli potęgą w ich tworzeniu od niepamiętnych czasów. Ta umiejętność pozwoliła odnieść spektakularne sukcesy podczas epoki Wielkich Odkryć Geograficznych. Struktura sceny symbolizuje budujący się statek) oraz mapach (symbol morza i lądu, na której wyznaczano trasy. Lizbona była w centrum, gdy wszystkie linie się spotkały). Scena jest niezwykle symboliczna i na zdjęciu prezentuje się bardzo obiecująco.

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *