Czechy chcą preselekcji narodowych!

Wygląda na to, że rok 2018 na Eurowizji finałami narodowymi stoi. Nie inaczej jest z Czechami, które po 10 latach planują skorzystać z formatu selekcji, a nie jak dotąd wyboru wewnętrznego. Telewizja CT podała, że tym razem reprezentant zostanie wybrany publicznie. To dopiero trzeci raz w czeskiej historii.

Co wiemy?

Uczestniczyć ma 6 wykonawców, a preselekcje mają odbyś się w styczniu 2018 roku, w Pradze. Pierwotnie zakładano wybór wewnętrzny, ale kiedy nadawca otrzymał ponad 400 zgłoszeń postanowiono zmienić plany. Już we wrześniu poproszono chętnych artystów i kompozytorów o nadsyłanie swoich propozycji. Termin wyznaczono do 17 listopada. Odzew był tak duży, że chyba zaskoczył samą telewizję. Uznano, że widzowie również powinni mieć wpływ na wynik. Co ciekawe również fani z Europy będą mogli oddać swój głos za pomocą eurowizyjnej aplikacji. Więcej szczegółów ma zostać podanych wkrótce.

Dotąd wydawać by się mogło, że Czechy i Eurowizja nigdy się nie pokochają. Mówiono, że gusta są tak odmienne, że Czesi chyba nie wpasują się w konkurs. Próbował rockowy zespół Kabat, ale nadaremnie. Kraj w swoim półfinale zdobył…zaledwie 1 punkt. Trochę lepiej zaprezentowała się w 2008 roku Tereza Kerndlová, bo zdobyła całe 9 punktów. Kiedy wydawało się, że gorzej być nie może….nastąpił totalny blamaż. W 2009 roku zespół Gipsy.cz za utwór “Aven Romale” zdobył…0 punktów w swoim półfinale. Wtedy Czechy podjęły decyzję żeby od roku 2010 wycofać się z konkursu. W 2015 sprawili jednak niespodziankę i powrócili na Eurowizję z duetem Marta Jandova&Vaclav Noic Barta. Co prawda nie uzyskali awansu, jednak kraj zaprezentował się naprawdę przyzwoicie zajmując 13 miejsce w półfinale. W 2016 roku przyszedł jednak czas na pierwszy historyczny awans. Dokonała tego Gabriela Guncikova z utworem “I Stand”. Finale uzyskała 41 punktów i 25 miejsce. W 2017 roku Czechy reprezentowała Martina Barta z “My Turn”. Nie udało się już powtórzyć sukcesu, ale wciąż można uznać to za przyzwoity występ Czech.

Jak będzie tym razem? Czy preselekcje narodowe pomogą w kolejnym awansie?

źródło: CT, esctoday.com

fot.: EuroZprávy.cz

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *