Słowenia odsłania swoje karty! ManuElla po raz drugi?

RTVSLO podało do publicznej wiadomości informację na temat zakwalifikowanych uczestników EMA 2018. Spójrzcie na listę, bo to właśnie oni powalczą o wyjaz do Lizbony! Piosenki mają zostać opublikowane wkrótce.

Anabel – “Pozitiva” (Positive)
BQL – “Ptica” (Bird)
Gregor Ravnik – “Zdaj je čas” (Now is the Time)
Ina Shai – “V nebo” (In the sky)
Indigo – “Vesna” (Spring)
KiNG FOO – “Žive sanje” (Live the Dream)
Lara Kadis – “Zdaj sem tu” (Now I’m Here)
Lea Sirk – “Cirque” (Circus)
ManuElla – “Dan potem” (The Day After)
Marina Martensson – “Blizu” (Close)
MILA – “Svoboda” (Free)
Nika Zorjan – “Uspavanka” (Sleepy)
Nuška Drašček – “Ne zapusti me zdaj” (Don’t Leave Me Now)
Orter – “Tisoč let” (A Thousand Years)
Proper – “Ukraden cvet” (Stolen Flower)
Tanja Ribič – “Ljudje” (People)

Kilka nawisk może fanon coś mówić. BQL, Nika Zorjan, Lea Sirk, czy KiNG FOO to już bywalcy preselekcji. Jednak największe nazwisko, na które należy zwrócić uwagę wśród 16 uczestników to oczywiście ManuElla, która reprezentowała Słowenię w 2016 roku. Zajęła w swoim półfinale 14 miejsce. Co ciekawe, nie jest ona jedyną byłą reprezentantką. Mamy również Tanję Ribic, która śpiewała dla tego kraju w 1997 roku i zajęła dosyć przyzwoite, 10 miejsce. Innym ciekawym faktem jest to, że córkę Tanji, czyli Zala również brała udział w EMA w 2017 roku.

W tym roku zgłoszono 108 utworów. Wybrano 16 najlepszych. Jak widać, nadawcy zależało na piosenkach w języku słoweńskim, chociaż dopuszczano jeszcze utwory po chorwacku, włosku, rumuńsku, serbsku, czy węgiersku.

Z 16 utworów zaśpiewanych podczas półfinału selekcji w lutym, tylko 8 dostanie się do finału, który również odbędzie się w lutym. Czwórka finalistów zostanie wybrana przez jury, a czworo innych kanydatów wskażę widzowie. W finale zwycięzca zostanie wybrany systemem 50/50 i będzie miał prawo do reprezentowania Słowenii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018. Wiemy, że dokładnie daty półfinału EMA i finału nie są jeszcze potwierdzone, ale odbędzie się to w Studio 1 telewizji RTVSLO.

Słowenia wybiera poprzez EMA (Evrovizijska Melodija) od 1993, z wyjątkiem lat 2012 i 2013. W 2017 preselekcje wygrał Omar Naber z utworem “On my way” i to właśnie on reprezentował kraj w Kijowie. Niestety w półfinale zdobył tylko 36 punktów i zajął dopiero 17 miejsce. To nie był jego jedyny występ w konkursie. Wcześniej brał udział w Eurowizji 2005, która również…odbywała się wtedy w Kijowie. Tam Omar Naber również nie zdołał wejść do finału. W półfinale z utworem “Stop” zajął 12 miejsce.

źródło: eurovoix.com, RTVSLO

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *