Australia: Jessica Mauboy do Lizbony!

Wstaliście wcześniej? To dobrze! Już o godz. 7.00 naszego czasu nadawca australijski, czyli SBS ogłosił nazwisko reprezentanta, a właściwie reprezentantki. Została nią Jessica Mauboy! To będzie 4 występ tego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji, a Australia to już 6 kraj, który ogłosił swojego przedstawiciela, który zaśpiewa w konkursie odbywającym się w 2018 roku w Lizbonie. Swoich wykonawców ogłosiły również: Austria, Holandia, Azerbejdżan, Belgia oraz dosyć niespodziewanie Finlandia.

Jessica Mauboy jest znana fanom Eurowizji. Zaśpiewała podczas tzw. Interval actu w 2014 na Eurowizji w Kopenhadze, czyli stolicy Danii. Była pierwszą osobą z poza Europy, która tego dokonała. Zaśpiewała wtedy utwór “Sea of flags”. Miał być to hołd dla Australii, jako narodu, a także dla jej rdzennego dziedzictwa. Teraz Jessica znów pojawi się w konkursie, ale tym razem jako jego uczestniczka. Czy da Australii historyczną wygraną?

Wokalistka tak wypowiedziała się o swoim udziale:

“Eurowizja to cudowna i radosna impreza. Skupia ponad 40 różnych krajów i kultur pod jednym dachem, aby zjednoczyć nas wszystkich w muzyce. Pokazuje, jak moc piosenek może przekraczać bariery. Będę śpiewała dla Australii, jestem dumna z tego, że oficjalnie reprezentuję mój kraj i jestem trochę zdenerwowana – głównie z powodu stresu związanego z wyborem sukienki!”

A tak wypowiedział się Paul Clarke, szef australijskiej delegacji:

“Jessica Mauboy swoim występem na Eurowizji 2014 w Kopenhadze otworzyła nam drzwi do rywalizacji w konkursie. Przed takimi momentami, jak udział Guy’a, Dami oraz Isaiaha była właśnie Jess. Udowodniła ona, jak utalentowani są nasi wokaliści i dotknęła serc. Od zawsze chcieliśmy dać jej szansę na rywalizację, a teraz może się to spełnić. Nie możemy się doczekać, aby stworzyć wspaniałą piosenkę i prezentację sceniczną, aby pokazać galaktyczną duszę naszej divy. “

Jessica pochodzi z Darwin. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych australijskich wokalistek. Jej matka pochodzi z plemienia KuKu Yalanji, a ojciec z Timoru. Swoją karierę zaczęła właściwie w 2006 roku, dzięki występowi w australijskiej wersji programu Idol.
Wokalistka sprzedała miliony egzemplarzy albumów, a także znajdywała się wiele razy w czołówkach list m.in na najlepsze single. Zdobyła także cztery albumy platynowe akredytowane przez ARIA. 24 razy była nominowana do ARIA Music Awords, z czego 2 razy udało jej się zdobyć nagrodę. Jej piosenki były transmitowane na całym świecie 158 milionów razy, a jej filmy oglądano na całym świecie 37 milionów razy.
Jej błyskotliwa muzyczna kariera doprowadziła ją do trasy koncertowej po Australii i występu z gwiazdami światowymi: Beyonce, Flo Rida i Chris Brown.

Oprócz kariery muzycznej Mauboy zaczęła występować w australijskim filmie Bran Nue Dae.
Zagrała w dobrze przyjętym przez krytykę filmie The Sapphires, gdzie otrzymała nagrodę AACTA i nagrodę AFCA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Julie.
Jessica była silnym propagatorem dobrobytu i pomocy dla rdzennych dzieci i otworzyła wiele drzwi dla rdzennych artystów.

Piosenka Australii zostanie opublikowana na początku 2018 roku.

A tutaj kilka utworów wokalistki:

Więcej o Australii
Kraj został zaproszony do rywalizacji w 2015 roku, by świętować 60. lecie Konkursu Piosenki Eurowizji. Pierwszym reprezentantem został Guy Sebastian, który zajął w debiucie 5 miejsce. Po tak dobrym wyniku kraj znów został zaproszony do udziału. Kolejną reprezentantką została Dami Im, która całkowicie podbiła serca jury i wygrała ich głosowanie. U widzów byął 4, co w ogólnym rozrachunku dało jej 2 lokatę. Po tak fantastycznym występie Australia wzięła udział także w 2017, a reprezentantem został Isaiah Firebrace. Już tak dobrze nie było, ponieważ nie zdobył aż tak dużej sympatii widzów, ale dzięki wsparciu jury zajął 9 miejsce. Choć Australia oficjalnie nie ma jeszcze statusu stałego członka ( o czym wcześniej pisaliśmy), to wiele osób nie ma wątpliwości, że kraj w konkursie zostanie. Jak poradzi sobie Jessica? Na pewno możemy oczekiwać, że spróbuje wygrać!

źródło: SBS, esctoday.com, eurovision.tv

fot.:Blink TV

Facebook Comments

Share This: