Znamy szczegóły Destination Eurovision!

Wygląda na to, że Francja zaczyna traktować Eurowizję coraz poważniej. Po dwóch udanych wyborach wewnętrznych przyszedł czas na preselekcje, o których już Was informowaliśmy. Dotąd jedyną pewną informacją było to, że prowadzącym został Garou. Oczywiście to się potwierdziło. Dużo mniej informacji mieliśmy na temat przebiegu całego show. Mówiono o dwóch półfinałach, ale były to plotki. Teraz jest to już potwierdzone.

W preselekcjach wystartuje 18 kandydatów. Będą dwa półfinały, więc można się łatwo zorientować, że w każdym półfinale wystąpi 9 wykonawców. Z półfinału przejdzie czworo kandydatów wybranych przez jury. To daje nam 8 artystów w finale. Kompozycje dla nich napisali m.in. Zazie oraz Maitre Gims,a nadawca twierdzi, że otrzymał ponad 1500 propozycji.

France 2 ogłosiło również skład jury. Będą to osoby z francuskiej sceny muzycznej: Amir (Francja 2016), Cristophe Williem i Isabelle Boulay. Resztę członków będzie stanowić międzynarodowa część, do której należą: Christer Björkman (szef delegacji szwedzkiej), Nicola Caligliore (szef delegacji włoskiej) oraz Olga Salamakha (szefowa delegacji białoruskiej). Pełna lista członków międzynarodowego jury ma zostać podana wkrótce.

O ile w częściach półfinałowych będzie decydować tylko jury, tak w finale głosy będą rozłożone 50/50. Do głosowania jurorów zostaną również dołączone głosy widzów i to one złożą się na ogólny rezultat zwycięzcy preselekcji.

Być może Francja radzi sobie teraz troszkę słabiej, ale tak naprawdę to jeden z bardziej utytułowanych krajów w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Państwo to startuje od roku 1956, czyli samego początku. Ma na koncie 5 wygranych. Choć w 2014 roku formacja Twin Twin zajęła ostatnie miejsce w finale, Francuzi nie poddali się. W 2016 roku Amir ponownie wprowadził kraj do top10 konkursu, zajmując 6 miejsce. W 2017 roku było troszkę gorzej, bo Alma była 12. Patrząc jednak na poprzednie lata jest to naprawdę porządny wynik.

Czy preselekcje przyniosą Francji dobry wynik i pozwolą wrócić na szczyt? Oczywiście wszystko zależy od nadesłanych utworów. Można jednak sądzić, że selekcje będą stały na wysokim poziomie.

źródło: Eurovision France, France 2 esctoday.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *