Supernova 2018: Znamy dwóch finalistów! Jak przebiegł pierwszy odcinek selekcji?

W sobotni wieczór swoją drogę na Eurowizję 2018 rozpoczęła Łotwa. Odbył się pierwszy półfinał, który mógł zakończyć się pomyślnie tylko dla dwóch uczestników, którzy mogą przygotowywać się do finału selekcji Supernova.

Przypominamy, że w tegorocznej edycji preselekcji Supernova, udział bierze 21 piosenek. Zrezygnowano z ćwierćfinałów a więc zostały one podzielone na 3 półfinały, po 7 utworów w każdym. O wyniku zdecydowali wspólnie jurorzy i widzowie. Głosowanie odbyło się smsowo, oraz online poprzez oficjalną stronę konkursu Supernova, a także streaming Spotify.

Szczęśliwcami tego wieczoru okazali się:

  1. Liene Greifane – Walk the talk
  2. Edgars Kreilis – Younger days

Oznacza to, że Katrina Gupalo & the Black Birds, Rahu The Fool, DVINES, Agnese Stengrevics i Sudden Lights muszą pożegnać się z marzeniami o Eurowizji.

Supernova półfinał 1. Przebieg show

Jak informowaliśmy we wpisie z sobotnim eurowizyjnym planem koncert poprowadzili Justs, reprezentant Łotwy 2016, finalista Eurowizji, wraz z modelką i prezenterką telewizyjną Dagmarą Legante. Gospodarzem green roomu był Toms Grēviņš. Justs otworzył pierwszy półfinał Supernowy wykonując swój utwór Heartbeat, którym podtrzymał passę awansu Łotwy do finału Eurowizji wywalczonego rok wcześniej przez Aminatę. Wokalista rozpoczął od ponownego wykonania piosenki, która przyniosła mu szczęście w Sztokholmie. Zobaczyliśmy także zeszłorocznych reprezentantów Łotwy na Eurowizji w Kijowie, zespół Trianę Park, który przypomniał swój numer Line. Niestety nie udało im się dostać do finału, pomimo ciekawej i wyróżniającej się propozycji, skomplementowaną przez Kasię Moś podczas konferencji zwycięzców pierwszego półfinału. Na scenie pojawiła się również wspomniana wcześniej Aminata. Ubrana na czerwono wykonała utwór, którym zakończyła passę porażek Łotwy.

Kolejny odcinek preselekcji Supernova odbędzie się już za tydzień z kolejną siódemką kandydatów. W tym roku Łotwa poszukuje 19 reprezentanta swojego kraju. Zadebiutowali w 2000 roku i od razu rozpoczęli od miejsca na podium konkursu. Tylko Dania i Rosja pozbawiła Łotyszów wygranej. Dwa lata później Marie N zwyciężyła Eurowizję z piosenką I wanna. W latach późniejszych Łotwie nie wiodło już się tak pomyślnie na Eurowizji, a w większości edycji pozostawała w półfinale. Czy tym razem uda się po raz kolejny wywalczyć awans do sobotniego koncertu Eurowizji 2018 w Lizbonie?

Która piosenka podoba Ci się bardziej?

View Results

Loading ... Loading ...

(źródło: esctoday)

 

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *