Chorwacja ma już reprezentantkę na Eurowizję 2018! To Franka Batelić!

Dzisiaj rano krajowy nadawca Chorwacji, telewizja HRT opublikowała nazwisko swojej reprezentantki na Eurowizję 2018, która już w maju odbędzie się w Lizbonie. Zgodnie z podjętą wewnętrznie decyzją do stolicy Portugalii pojedzie Franka Batelić z piosenką Crazy. Jest to kolejny wybór wewnętrzny, jaki został podjęty w Chorwacji.

Franka urodziła się w 1992 roku w Rijece. Jest nie tylko utalentowaną piosenkarką, ale również kompozytorką. Jej młodszy brat jest gitarzystą w zespole Storm. W 2007 roku udało jej się zwyciężyć program Showetime, dzięki czemu zapewniła sobie pierwszy kontrakt płytowy. W 2009 zwyciężyła lokalną wersję 4 edycji Tańca z Gwiazdami. Próbowała już dwukrotnie pojechać na Eurowizję, biorąc udział w chorwackich preselekcjach Dora w 2009 i 2010 roku. Prywatnie jest w związku ze sławnym chorwackim piłkarzem Verdanem Ćorluką. Jest także działaczką na rzecz praw zwierząt oraz osób LGBT

Piosenkę dla Franki skomponował Branimir Mihaljević natomiast autorką słów jest sama wokalistka, która jest bardzo podekscytowana wyjazdem na Eurowizję, Jak sama opowiada:

Kiedy miałam dwa lata, trzymałam pilota od telewizora zamiast mikrofonu, stałam na przeciwko telewizora i próbowałam naśladować występ Tonego Cetinskiego, który w 1994 roku reprezentował Chorwację. Krzyczałam do moich rodziców: Robię to samo! Mała dziewczynka wewnątrz mnie nigdy nie przestała marzyć, a teraz to marzenie się zrealizuje! Będę reprezentować Chorwację na Eurowizji. Chciałabym bardzo podziękować telewizji HRT za zaufanie i za zaproszenie. Mój zespół i ja jesteśmy świadomi odpowiedzialności, jakiej wymaga od nas ten Konkurs i jesteśmy gotowi podjąć się tego wyzwania. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby jak najlepiej wypaść na Eurowizji w maju.

Szef delegacji chorwackiej, Tomislav Štengl skomentował wybór na Eurowizję następującymi słowami:

Wierzymy, że uda nam się kontynuować powodzenie naszego kraju na Eurowizji. Po tym, jak Nina Krajlić i Jaques Houdek znaleźli się w finale Konkursu, mamy nadzieję, że Franka zrealizuje nasz główny cel i również jadąc na Eurowizję awansuje do finału.

Chorwacja wystąpi na Eurowizji 2018 podczas pierwszego półfinału w jego pierwszej połowie.

(źródło: eurovoix)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *