Początek weekendu z Eurowizją! San Marino z drugim półfinałem. Białoruś organizuje dziś finał narodowy! Czy show jest ustawione?

Piątek, weekendu początek, ale w sezonie eurowizyjnym oznacza to także emocje związane z lokalnymi wyborami piosenek poszczególnych państw, które już w maju zabrzmią w Lizbonie na scenie Eurowizji 2018. Dzisiaj fanów Eurowizji czekają wrażenia preselekcyjne w San Marino, gdzie odbędzie się drugi półfinał. Swojego reprezentanta wybierze Białoruś.

Białoruś- sprawiedliwy wybór czy show jednego aktora?

Alekseev

Dziś wieczorem w stolicy, w Mińsku poznamy kolejną piosenkę, jaka pojedzie na majową Eurowizję do Portugalii. Spośród dziesięciu kandydatów zostanie wybrana ta, która w Lizbonie wybrzmi pod flagą białoruską. Show będzie poprowadzone przez parę Olga Ryzhikov i Teo – który reprezentował Białoruś w 2014 z piosenką Cheesecake. Zaplanowano występ ubiegłorocznych reprezentantów- duetu Naviband, który w Kijowie wywalczył 17 miejsce w finale. Nadawca BTRC postanowił, że do walki o miano reprezentanta staną:

Od paru tygodni chodzą pogłoski, jakoby preselekcje były od samego początku ustawione, artyści zgłaszali chęć wycofania się z rywalizacji, ponieważ nie widzieli sensu uczestnictwa w wyborze, który został zaplanowany wcześniej. Niektórym też, tak jak wyznała Gunesh szkoda pieniędzy na z góry przegrany występ. Artystka przygotowała występ z ekipą Toma Nirella w Sztokholmie. Podobno na rzekomego zwycięzcę naznaczono Alekseeva. Z piosenką gwiazdy ukraińskiej sceny muzycznej jest również problem regulaminowego czasu publikacji. Artysta wykonywał utwór Freedom w rodzimym języku, podczas swoich koncertów w Sewastopolu i Kijowie w maju ubiegłego roku. Oryginalnie piosenka nosiła tytuł Navsgeda Czy to właśnie on pojedzie do Lizbony?

Decyzję o tym, kto pojedzie do Portugalii podejmą jurorzy wraz z telewidzami. Preselekcje zaplanowano na godzinę 20:15 czasu polskiego a transmisja będzie dostępna tutaj. Mamy nadzieje, że Białoruś podejmie decyzję sprawiedliwie!

San Marino

Już dzisiaj odbędzie się drugi półfinał preselekcji San Marino. Pierwszych otwartych selekcji w historii tego kraju. To drugi odcinek, w którym artyści wykonali swoje utwory w wersjach akustycznych. W tym roku nadawca SMRTV podjął współpracę przy organizacji selekcji wraz z  brytyjskim radiem 1in360, piosenki nagrywano w Wiedniu, natomiast programy odbywają się w Bratysławie. Dziś wysłuchamy następujących propozycji:

 • Basti – Stay
 • Camila North – Yo no soy tu chica
 • Emma Sandström – Hold on
 • Franklin Calleja – Stay
 • Giovanni Montalbano – Immenso
 • IROL feat. Basti – Sorry
 • Jenifer Brening – Until the morning light
 • Jessika – Out of the twilight
 • Judah Gavra – Moonlight
 • Sara de Blue – Out of the twilight
 • Tinashe Makura – Free yourself

Pod koniec odcinka panel jurorski, w którego skład weszli Zoë Straub, Alessandro Capicchioni , Neon Hitch i Ladislav Kossár wybiorą po jednej piosence dla każdego artysty, które przed wielkim finałem preselekcji zostaną profesjonalnie nagrane.

Dzisiejsze show zostało nagrane wcześniej, więc nie będzie transmitowane na żywo. Preselekcje San Marino będzie można ogląda tutaj i tutaj od godziny 20:15. Program poprowadzą Nick Earles i Kristin Stein.

(źródło: esctoday, wiwiblogs)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *