Problemy w Grecji to już tradycja! Preselekcje anulowane! Yianna Terzi pojedzie na Eurowizję

Coroczne problemy związane z wyborem piosenki, czy reprezentacji Grecji można już uznać za tradycję Eurowizji. Bez kłopotów nie obyło się również tym razem. Trójka finalistów została zobligowana do zapłacenia 20 tys euro do dzisiaj, o  czym nie zostali poinformowani wcześniej. Tylko jednej uczestniczce udało się dotrzymać terminu. W preselekcje się nie odbędą, a na Eurowizję do Lizbony pojedzie Yiana Terzi z utworem Oneiro mou czyli “Moje Marzenie”. Słowa do utworu napisała sama wokalistka, wraz z Aris Kalimeris, natomiast Michalis Papathanasiou and Dimitris Stamatiou skomponowali tę piosenkę.

Miało być tak pięknie- Grecja planuje powrót na lewą stronę tablicy wyników Eurowizji

Początkowo greckie preselekcje miały być sukcesem. Nadawca ERT, już w październiku ubiegłego roku rozpoczęli wysyłanie zaproszeń do wytwórni. Wszystkie piosenki miały być napisane po grecku, oraz zawierać etniczne elementy lokalnej muzyki. Ostatecznie zebrano 20 zgłoszeń piosenek z 13 wytwórni. e

Zgłoszone utwory poddane zostały opinii komisji specjalnych ekspertów, których celem było wyselekcjonowanie pięciu utworów. Już wtedy rozpoczęły się problemy. Okazało się, że trzeba zdyskwalifikować dwie z pięciu wybranych piosenek, a więc liczba uczestników finału narodowego została zredukowana do trzech. Szczęśliwcami (ale tylko do czasu) okazali się:

  • Areti Ketime – Min ksehnas ton ilio 
  • Chorostalites – Apo tin thraki eos tin Kriti
  • Yianna Terzi – Oniro mou 

Finał zaplanowano na 22 lutego. Nadawca ERT postanowił przygotować niespodziankę dla wytwórni i nakazał wpłacić 20 tys euro gwarancji, co przerosło dwie firmy. Z tego powodu nastąpiły dwie kolejne dyskwalifikacje. Yianna nie ma już z kim walczyć w finale preselekcji, dlatego zdecydowano się na anulowanie finału i bezpośrednie zapewnienie wokalistce wyjazdu do Lizbony.

Kim jest Yianna Terzi?

Yianna to wokalistka urodzona w 1980 roku, w Salonikach. Jest córką uznanego greckiego muzyka Paschalisa Terzisa. Swoją karierę solową rozpoczęła w 2005 roku, a pierwsze lata obecnego tysiąclecia to czas jej największej aktywności. Jej najpopulariniejsze single to Tetoia GynaikaPou kai Pou. Wydała dwa albumy studyjne. Aby rozwinąć swoją karierę wokalną, pięć lat temu zdecydowała przeprowadzić się z Grecji do Stanów Zjednoczonych. Tam podbijała kluby swoim anglojęzycznym hitem Love Is Your Name wydanym jako Yianna. Postanowiła jednak wrócić do Grecji i spróbować swoich sił w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Na ile punktów oceniasz piosenkę Grecji na Eurowizję 2018?

View Results

Loading ... Loading ...

(źródło: wiwiblogs)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *