Znamy reprezentanta Białorusi! Alekseev wygrywa Eurofest!

Zakończyły się preselekcje Eurofest do Konkursu Piosenki Eurowizji u naszych wschodnich sąsiadów – Białorusi! Na eurowizyjnej scenie w stolicy Portugalii – Lizbonie – zaśpiewa Alekseev! Czy na pewno piosenka “Forever” będzie reprezentować Białoruś?

O reprezentowanie Białorusi w 63. Konkursie Eurowizji walczyli:

  1. Adagio You and I
  2. AlekseevForever
  3. ShumaHmarki
  4. NapoliChasing rushes
  5. Anastasia MalashkevichWorld on fire
  6. Gunesh – I will not cry
  7. RadiovolnaSubway lines
  8. ALEN HITI do not care
  9. LexyAin’t you
  10. Kirill HoodDeja vu

Więcej na temat Eurofestu pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Po zakończeniu prezentacji wszystkich utworów oraz występów specjalnych, zaprezentowano punkty przyznane przez widzów. Zwycięzcą w głosowaniu publiczności okazał się Alekseev. Na drugi miejscu znalazła się grupa SHUMA, a na trzecim Kirill Hood. Głosowanie jury wygrał również Alekseev. Drugie miejsce przypadło grupie Radiovolna, natomiast na trzecim miejscu jury umieściło Guneshe. Ostatecznie preselekcje Eurofest zwyciężył faworyt – Alekseev. Drugi miejsce zdobyła grupa SHUMA i Gunesha, a na trzeciej pozycji uplasowali się Napoli oraz Kirill Hood.

Pełne wyniki preselekcji Eurofest 2018:

Alekseev, czyli Nikita Alekseev, to 25-letni piosenkarz pochodzący z Ukrainy. Mężczyzna jet synem lekarzy. Sam ukończył studia z marketingu.  Przed rozpoczęciem kariery pracował jak sprzedawca, barman, czy też doradca kredytowy. Pierwsze zainteresowania muzyką pojawiły się u niego w wieku 12 lat. W swojej młodości należał do zespołu Mowa. Poza muzyką, interesował się także tenisem i piłką nożną. W 2014 roku wziął udział w popularnym talent-show The Voice (na Ukrainie). Trafił wtedy (do znanej fanom Eurowizji) trenerki – Ani Lorak. Alekseev swoją przygodę z programem zakończył na etapie ‘Nokautów’, jednak później kontynuował współpracę ze swoją trenerką. Po dwóch latach – w 2016 roku – wydał debiutancki album “Пьяное солнце”. Wokalista otrzymał nagrodę za ‘najlepszy debiut’, a także za ‘przełomowego artystę roku’. Na początku 2017 roku wydał kolejny album, zawierającą remixy utworów z jego debiutanckiej płyty. Później wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową. Pod koniec lutego wydał EP-kę pod tytułem ”Dierżi”. Artysta ma za sobą także krótki epizod z aktorstwem, albowiem pojawił się w roli Cameo w filmie ”Мама для Снігуроньки” (Mom For Snow Maiden).

Prawdopodobnie młody wokalista będzie musiał dokonać zmiany konkursowego utworu Forever, ponieważ nie jest zgodny z regulaminem Konkursu Piosenki Eurowizji. Po pierwsze Alekseev wykonał zgłoszony utwór przed dniem 1 września 2017 roku podczas trasy koncertowej na Ukrainie. Była to rosyjskojęzyczna wersja utworu, jednakże pod względem linii melodycznej nadal stanowi tą samą piosenkę. Po drugie linia melodyczna piosenki pojawiła się w innym utworze. Jest ona bardzo podobna do utworu “קסמים“, więc EBU mogłaby uznać to także za plagiat, a nie tylko wykonanie utworu przed 1 września.

Zwycięzca preselekcji został wybrany przez jury, a także widzów w systemie 50/50. Show poprowadziła para: Olga Ryzhikov oraz Theo – reprezentant Białorusi na Eurowizji w 2014 roku, w Danii. Gościem specjalnym była grupa NAVIBAND – zeszłoroczni reprezentanci, którzy wprowadzili naszych sąsiadów do finału, po raz pierwszy od 2014 roku. Oprócz nich na scenie zaprezentowało się kilkoro artystów, którzy nie zostali w tym roku zakwalifikowani do udziału w preselekcjach.

(źródła: BTRC, esctoday.com, wikipedia; fot.: YouTube, tv.ua)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *