Vanja Radovanović – zwycięzca Monteviziji 2018 – jedzie do Lizbony!

Po 10 latach czarnogórski nadawca RTCG powrócił do organizacji preselekcji Montevizija! W tym roku podczas  63. Konkursu Piosenki Eurowizji  w barwach Czarnogóry zaśpiewa Vanja Radovanović. Propozycja na konkurs to utwór ”Inje”.

W preselekcjach Montevizija 2018 uczestniczyli:

  1. Nina PetkovićDišem
  2. Vanja RadovanovićInje
  3. Ivana Popović MartinovićPoljupci
  4. Katarina BogićevićNeželjena
  5. Lorena JankovićDušu mi daj

Warto zaznaczyć, że format preselekcji w Czarnogórze powrócił po 10 latach nieobecności! Podczas selekcji wszystkie konkursowe propozycje zostały zaprezentowane po raz pierwszy. Wcześniej mogliśmy posłuchać jedynie kilko-sekundowych fragmentów piosenek. O wyborze reprezentanta tego Bałkańskiego państwa decydowali tylko widzowie, a cały dochód z głosowania SMS zostanie przeznaczony na cel charytatywny (pomoc wielodzietnej rodzinie bez dachu nad głową).

Głosami widzów zwycięzcą został Vanja, natomiast drugie miejsce przypadło Katarinie Bogićević, a na trzeciem uplasowała się Lorena Janković.

Vanja Radovanović urodził się w stolicy Serbii – Belgradzie, jednak mieszka w Czarnogórze. Dwukrotnie uczestniczył w festiwalu w Budwie. Brał także udział w Beovizji (serbskich preselekcji) w 2006 roku, gdzie z utworem Kad me jednom za te ne bude zajął odległe 21. miejsce. W 2008 roku wydał swój album, dziękiczemu stał siępopularny. W 2012 roku wydał drugi album (przy współpracy z chorwackim producentem). Dzięki niemu stał się bardzo popularnym artystą w swojej ojczyźnie.

Myślę, że jest to jedna z najpiękniejszych piosenek jakie dotychczas stworzyłem, a Bolet Martinovic zrobił wspaniałą aranżację. Podsumowując, jest to w 100% Czarnogórska produkcja, z której to jesteśmy niesamowicie dumni – twierdzi wokalista.

Show odbyło się w eksluzywnym hotelu Hilton w Podgoricy. Podczas preselekcji nie zabrakło także gości specjalnych. Na scenie pojawił się Knez – reprezentant Czarnogóry z 2015 roku, który to dał swojemu narodowi najwyższy w historii wynik – 13. miejsce w finale. Nie zabrakło także zeszłorocznego reprezentanta – Slavka, który podczas Eurowizji w Kijowie podbił nasze serca. Podczas Monteviziji 2018 zaśpiewał swój eurowizyjny przebój ”Space”, a także najnowszy singiel – ”El Ritmo”. Na scenie pojawił się również  kwartet smyczkowy Unique, który zaprezentował eurowizyjne piosenki w nieco innych aranżacjach.

(źródła: RTCG, eurovoix, eurovisionworld; fot.: vijesti.me, cdm.me)

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *