Sanja Ilic & Balkanika w barwach Serbii na Eurowizji w Lizbonie!

Przed momentem zakończył się narodowy finał w Serbii – Beovizja, który powrócił po dziewięciu latach, jako kocert preselekcyjny. Decyzją jurorów i widzów bałkański kraj reprezentować będą Sanja Ilic & Balkanika, którzy zdobyli najwyższą notę zarówno od sędziów jak i głosujących przed telewizorami Serbów.

Zwycięzca z utworem Nova Deca został wybrany przez panel jurorski i widzów. Przyznawano punktację w systemie eurowizyjnym. W skład panelu ekspertów weszli Vojkan Borisavljevic, Dusan Alagic, Dejan Petrovic, Zeljko VasicIvana Peters  Jurorzy i publiczność byli także zgodni co do drugiego miejsca- oba podmioty głosujące wskazały Saska Jankovic z piosenką Pesma za Tebe. Trzecie miejsce zajął Dusan Svilar z piosenką Pod krosnjom bagrema uzyskując 7 punktów od jurorów i 8 od publiki.

Głosowanie jurorów w preselekcjach Beovizja 2018

 1. Nova deca” – 12 punktów
 2. Pesma za tebe” – 10 punktów
 3. Ni sunca ni meseca” – 8 punktów
 4. Pod krosnjom bagrema” – 7 punktów
 5. Samo nek se okrece” – 6 punktów
 6. Svatovi” – 5 punktów
 7. Vila” – 4 punkty
 8. Nema te” – 3 pukty
 9. Ruza sudbine” – 2 punkty
 10. Zato” – 1 punkt

Głosowanie telewidzów w preselekcjach Beovizja 2018

 1. Nova deca” – 12 punktów
 2. Pesma za tebe” – 10 punktów
 3. Pod krosnjom bagrema” – 8 punktów
 4. Svatovi” – 7 punktów
 5. Samo nek se okrece” – 6 punktów
 6. Vila” – 5 punków
 7. Ruza sudbine” – 4 punkty
 8. Zemlja cuda” – 3 punkty
 9. Ni sunca ni meseca” – 2 punkty
 10. Nema te” – 1 punkty

Zwycięska piosenka zdobyła około 19 tysięcy głosów, a utwór, który znalazł się na drugim miejscu w głosowaniu publiczności o 14 tysięcy mniej. Cały dochód z głosowania telewidzów zostanie przekazany na kampanię “Rak jest uleczalny”, która uświadamia ludzi przed zagrożeniem chorobami onkologicznymi i konieczności regularnych badań.

Show poprowadzili: Dragana Kosjerina i  Kristina Radenkovic, Branko Veselinovic i Aleksandar Stojanovic. Preselekcje otworzono videorelacją ze zwycięstwa Mariji Serifovic z Eurowizji 2007 oraz z otwarcia przez nią Konkursu w 2008 roku, który za jej sprawą odbył się w Belgradzie. Podczas Beovizji wystąpili poprzedni reprezentanci Serbii ale także innych państw bałkańskich: Jelena TomasevicMarko Kon, Milan NikolicReginaMilan StankovicMoje 3Sergej CetkovicBojana StamenovKnezSanja Vucic ZAAJacques Houdek Tijana Bogicevic, którzy wykonali swoje eurowizyjne utwory.

Zwycięzcy- Sanja Ilic & Balkanika byli faworytami od momentu opublikowania nazwisk wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do preselekcji. Zespół obecny jest na rynku muzycznym już od 20 lat. Tworzą muzykę z tradycyjnymi bałkańskimi brzmieniami, połączonymi z elementami nowoczesnej muzyki. Lider zespołu- Aleksandar “Sanja” Ilic w swoim przemówieniu, którym podzielił się z publicznością po ogłoszeniu wyników wspomniał, że zespół liczy dwanaście osób, tak więc z powodu eurowizyjnych reguł nie wszyscy mogli znaleźć się na scenie. Utwór Nova Deca został skomponowany przez Sanję wraz z jego żoną.

Na ile punktów oceniasz utwór Serbii- Nova Deca w skali 1-10?

View Results

Loading ... Loading ...

(źródła: esctoday, wiwiblogs)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *