”Ufam, że słuchacze są gotowi na muzyczne podróże” – wywiad z IFI UDE!

 

Ifi Ude, czyli Diana Ifeoma Ude to polsko-nigeryjska wokalistka, która zakwalifikowała się do udziału w Krajowych Eliminacjach 2018 z utworem “Love Is Stronger“. Więcej informacji na temat Ifi znajdziecie na naszym portalu, gdzie w ramach cyklu “Kto do Lizbony?“, przybliżyliśmy Wam sylwetkę artystki – TUTAJ.

Timur (INFE Poland): Cześć Ifi. Serdecznie dziękujemy za możliwość przeprowadzenia z Tobą rozmowy. Swój debiut zaliczyłaś około 2005 roku, a w 2012 roku wzięłaś udział w ‘’Must Be The Music’’, gdzie dotarłaś do półfinałów. W tej samej edycji brali udział także uczestnicy zeszłorocznej Eurowizji (Kasia Moś i Jimmie Wilson, który reprezentował San Marino). Czy udało Ci się poznać przynajmniej jednego z nich? Jak wspominasz udział w tym programie? Czy uważasz, że jest to dobra droga do zaistnienia na scenie muzycznej?

Ifi Ude: Z Kasią Moś się znamy oczywiście. Trzymałyśmy za siebie kciuki w czasie MBTM. Uważam, że jest bardzo utalentowana. Myślę, że Eurowizja to możliwość zaistnienia na międzynarodowej scenie muzycznej.

Timur (INFE Poland): Co stanowi Twoje inspiracje? Więcej czerpiesz z kultury europejskiej czy raczej z afrykańskiej? Na ile Twoja dwunarodowość pomaga w procesie tworzenia muzyki?

Ifi Ude: Inspiruje mnie samo życie, ludzie i własne dorastanie do dojrzałości. Im starsza jestem tym więcej widzę i czuję. Nigeria inspiruje mnie muzyką, obrazami, modą. Uwielbiam materiały z nad zatoki gwinejskiej. Są pełne życia i kolorów. W procesie inspiracji skupiam się nad łapaniem weny i korzystanie z niej najbardziej jak się da. W ogóle nie analizuje procesu inspiracji, a raczej skupiam się na tym, aby z niego korzystać. Nigeria i Polska przeplatają się we mnie jak aorty i żyły, nie mam zamiaru ich rozplątywać.

Timur (INFE Poland): Dlaczego wysłałaś zgłoszenie do Krajowych Eliminacji? Był to Twój pomysł czy ktoś musiał Cię do tego namawiać?

Ifi Ude: Po opublikowaniu “Love Is Stronger” pojawiło się wiele komentarzy i maili z pytaniem czy zgłoszę się do Eurowizji. W sumie razem z teamem stwierdziliśmy, że spróbujemy. No i udało się dostać do preselekcji. Hurrah! 🙂

Timur (INFE Poland): Trzeba przyznać, że “Love Is Stronger” to muzyka alternatywna. Myślę, że w polskich preselekcjach tak oryginalny utwór się nigdy nie pojawił, a na samej Eurowizji muzykę alternatywną można usłyszeć jedynie okazjonalnie. Czy wysyłając swoją piosenkę nie myślałaś, że taki utwór nie zostanie przyjęty ze względu na jego oryginalność i fakt, że może nie pasować do Eurowizji?

Ifi Ude: Mam nadzieję, że właśnie ze względu na swoją oryginalność się spodoba! Poza tym “LIS” to opowieść o miłości, w sensie uniwersalnym – relacji człowiek – człowiek, ale i tym najbardziej intymnym, jak uczuciu pomiędzy rodzicem, a dzieckiem. Poza tym myślę, że utwór ma nowoczesne brzmienie, ma to coś co wzrusza i jednocześnie sprawia, że chce się nucić jej refren. Mam nadzieje, że przesłanie utworu też nie jest obojętne w dzisiejszych czasach i wiele osób może się z nim utożsamiać. Dlatego uważam, że utwór jest dobrym kandydatem do reprezentowania Polski na Eurowizji. Ufam, że słuchacze są gotowi na muzyczne podróże.

Timur (INFE Poland): Urodziłaś się w Enugu, w Nigerii. Twoja mama jest Polką, natomiast tata Nigeryjczykiem. W jaki sposób poznali się Twoi rodzice? Polskę i Nigerię, oprócz sporej odległości, różni praktycznie wszystko, tworząc dość egzotyczną mieszankę.

Ifi Ude: Rodzice poznali się na studiach medycznych. Obaj są lekarzami. Wbrew pozorom Nigerię i Polskę więcej łączy niż dzieli. Te kraje mają podobne wartości: rodzina, wiara, tradycja i osiągnięcie statusu. Nigeria, tak ja Polska, była pod panowaniem obcego mocarstwa, walczyła o swoją niepodległość, ma krwawą historię i młodą demokrację. Jak na razie wszystko się zgadza u obydwu państw 🙂

Timur (INFE Poland): Już jako małe dziecko zamieszkałaś w Polsce, w Opolu u swojej babci. Czy to znaczy, że Twoi rodzice zostali w Nigerii? Czy pamiętasz pierwsze lata swojego dzieciństwa, które tam spędziłaś?

Ifi Ude: To są błędne informacje, powtarzane niestety w mediach. Przyjechałam do Polski z moją Mamą i siostrą. Zamieszkałyśmy w tej samej kamienicy co nasza Babcia. Byłyśmy i jesteśmy wszystkie bardzo zżyte. Z Nigerii mam mocno sensoryczne wspomnienia. Niektóre zapachy, wzory ( np. na dywanie czy zasłonach), pamiętam widok z kuchennego balkonu i muzykę. Podświadomie siedzi mi w głowie muzyka z Nigerii.

Timur (INFE Poland): Czy aktualnie odwiedzasz Nigerię?

Ifi Ude: Bardzo rzadko.

Timur (INFE Poland): W swoim konkursowym utworze “Love Is Stronger” śpiewasz również w języku nigeryjskim (pidżyn nigeryjski). Czy umiesz biegle posługiwać się tym językiem?

Ifi Ude: Pozwolę sobie sprostować jedną kwestię – język nigeryjski jako taki nie istnieje, to tak jakby powiedzieć język kanadyjski. Nigeria ma ponad 100 plemion i języków. Ze względu na to, że była kolonia brytyjską jej urzędowym językiem jest angielski. Moja rodzina pochodzi z plemienia igbo, jednego z trzech największych plemion w Nigerii i to właśnie w tym języku śpiewam zdanie w “Love Is Stronger”. Uczę się go sporadycznie z pomocą słownika angielsko – igbo i internetu, ale nie mówię w nim biegle.

Timur (INFE Poland): Czy śledzisz Konkurs Piosenki Eurowizji? Masz swoje ulubione utwory? Czy alternatywny pop powinien pojawiać się częściej na Eurowizyjnej scenie?

Ifi Ude: Bardzo mi się podobało występ Blanche z Belgii w zeszłym roku oraz zwycięzca – Salvador Sobral. Początki Eurowizji wiążą się z piosenkami artystów, którzy w swoim dorobku mają ważne i wartościowe utwory. Występowały gwiazdy popu tak jak Celine Dion lub ABBA, a teraz organizatorzy wracają do takiego formatu. Artyści, którzy występują na Eurowizji, mają realny wpływ na trendy światowej muzyki.

Timur (INFE Poland): Czy słyszałaś już propozycje swoich konkurentów? Kto spodobał Ci się najbardziej?

Ifi Ude: Zdecydowanie Happy Prince. Trzymam za nich kciuki.

Timur (INFE Poland): Jeszcze raz serdecznie dziękuję za rozmowę. W imieniu redakcji INFE Poland życzę Ci jak najlepszego występu podczas Krajowych Eliminacji. Trzymamy kciuki za zwycięstwo 🙂

Ifi Ude: Bardzo dziękuję, liczę na Wasze głosy i zrobię wszystko aby Was nie zawieść!

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *