Nie tylko Polska! Co dzisiaj będzie się działo w Europie? Czy Margaret zachowa swoją szansę na Eurowizję?

Dzisiaj wieczorem nie tylko Polska zapewni nam eurowizyjne emocje. Oczywiście dla polskich fanów Eurowizji liczą się głównie Krajowe Eliminacje, ale rekordziści są w stanie oglądać parę koncertów na raz! Ponadto, nie tylko nasze preselekcje zapewnią nam krajowe emocje. O finał Melodifestivalen zmierzy się Margaret! Sprawdźmy co jeszcze nas czeka, a jeżeli chcecie przeczytać o szczegółach naszego wyboru to zapraszamy was tutaj.

San Marino- pierwszy raz wybierze reprezentanta na Eurowizję w otwartych preselekcjach!

San Marino wybierze dziś swojego reprezentanta na Eurowizję do Lizbony. W głosowaniu może wziąć udział każdy poprzez specjalną platformę online- klikając w link. Następnie głosy zostaną połączone z głosami televotingu a później z jurorskimi. Przy stole sędziowskim nastąpiły pewne zmiany. Alessandro Capicchioni– szef delegacji San Marino, zajmie miejsce za Zoe Straub i jej ojca Christiofa.

Lista startowa:

Transmisja rozpocznie się o godzinie 21:00 i będzie dostępna tutaj.

Islandia

Przyszedł dzień finału Islandzkich preselekcji Söngvakeppnin 2018. Wieczorem poznamy kolejnego reprezentanta tego kraju, którego celem będzie wyjście z półfinału, czego nie udało się dokonać od 2015 roku żadnemu reprezentantowi z wyspy. Show poprowadzą Ragnhildur Steinunn JónsdóttirJón Jónsson i Björg Magnúsdóttir. Konkurs uświetnią eurowizyjni wykonawcy z państw skandynawskich- reprezentantka Danii i zwyciężczyni Eurowizji 2013 Emmelie de Forest i zeszłoroczny reprezentant Szwecji- Robin Bengtsson. Wykonawca który zwycięży dzisiejszego wieczora, będzie zobligowany do wykonania swojej piosenki w języku w którym zaśpiewa ostatecznie swoją piosenkę podczas finału. Oprócz zaszczytu reprezentowania swojego kraju, zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 24 tys euro. Wynik zostanie ustalony jedynie poprzez głosowanie telewidzów.

Lista startowa:

 • Fókus – Battleline
 • Áttan – Here for you
 • Ari Ólafsson – Our choice
 • Heimilistónar – Kúst og fæjó
 • Aron Hannes – Gold digger
 • Dagur Sigurðsson – Í stormi

Show rozpocznie się o godzie 20:45 a transmisja będzie dostępna tutaj.

Finlandia- UMK jako show jednej aktorki!

Finlandia rozpoczęła bardzo wcześnie proces zbierania utworów do preselekcji UMK, jednak nadawca zaskoczył wiadomością o wyborze wewnętrznym wokalistki- decyzją telewizji do Portugalii pojedzie Saara Aalto. Sytuacja, gdzie tylko jeden artysta bierze udział w UMK zaistniała po raz pierwszy w historii.  O tym jaki utwór wykona zadecydują fińscy widzowie wraz z międzynarodowym jury. Do konkursu zostały dopuszczone trzy utwory. Show poprowadzą Krista Siegfrids i Mikko Silvennoinen. Saara wykona piosenki w następującej kolejności:

 • Monsters
 • Domino 
 • Queens

Finał UMK 2018 rozpocznie się o godzinie 18:00 a transmisja będzie dostępna tutaj.

Estonia

Po dwóch półfinałach Eesti Laul przychodzi czas na ostateczne rozstrzygnięcia. Z każdego koncertu eliminacyjnego awansowało po 5 piosenek a wśród nich nie brakuje artystów, którzy mają już doświadczenie na scenie Eurowizji (Stig Rasta). Finał odbędzie się w stolicy Estonii- Talinie. Decyzję podejmą zarówno widzowie jak i jury w proporcji głosów 50/50. Koncert poprowadzą Ott Sepp i Meelis Kubo. O udział w Eurowizji 2018 walczyć będą:

 1. Karl-Kristjan & Karl Killing (ft. WATEVA) – “Young”
 2. Eliis Pärna ft. Gerli Padar “Sky”
 3. Nika – “Knock Knock”
 4. Sibyl Vane – “Thousand Words”
 5. Stig Rästa – “Home”
 6. Vajé“Laura (Walk With Me)”
 7. Elina Nechayeva“La forza“
 8. Frankie Animal – “(Can’t Keep Calling) Misty”
 9. Iiris & Agoh “Drop That Boogie”
 10. Evestus – “Welcome to my world”

Transmisja Eesti Laul 2018 rozpocznie się o godzinie  20:35 i będzie dostępna tutaj.

Szwecja- Margaret powalczy o finał Melodifestivalen

Wieczorem rozpocznie się walka o ostatnie miejsca w finale Melodifestivalen- konkursu, którego zadaniem jest wybranie następnego reprezentanta Szwecji na Eurowizję 2018. Wśród uczestników zobaczymy polską piosenkarkę Margaret. Uczestnicy Andra Chansen, otrzymali tzw. drugą szansę po tym jak zajęli 3 i 4 miejsca w swoich półfinałach, podczas koncertu ratunkowego zostali dobrani w pary. Z każdej pary awansuje jedna piosenka, zapełniając ostatecznie stawkę finałową. Rywalizacja odbędzie się w Kristianstad

Lista uczestników z podziałem na pary:

 1. Margaret – In my cabana VS Moncho – Cuba libre
 2. Renaida – All the feels VS Olivia Eliasson – Never learn
 3. Felix Sandman – Every single day VS Mimi Werner – Songburning
 4. Sigrid Bernson – Patrick Swayze VS Mendez – Everyday

Transmisja Andra Chansen rozpocznie się o godzinie 20:00 i będzie dostępna tutaj.

Litwa

Maraton litewski powoli dobiega końca. Już wieczorem odbędzie się drugi, ostatni półfinał preselekcji. W rywalizacji zmierzy się 7 piosenek, z czego trzy awansują do finału za tydzień. Tak jak w poprzednich odslonach, zwycięzcy rywalizacji zostaną wybrani poprzez telewidzów i jurorów.

Uczestnicy

 • Marija – This love
 • Twosome – Hello
 • Ieva Zasimauskaitė – When we’re old
 • Paula – 1 2 3
 • Saulės Kliošas – Įkvėpk ir nepaleisk (Man gaila)
 • Ruta Loop – Positive thoughts
 • Monika Marija – The truth

Transmisja rozpocznie się o godzinie 20:00 i będzie dostępna tutaj.

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *