UMK 2018 zakończone! Saara Aalto zaśpiewa ”Monsters” w Lizbonie!

Zakończyły się preselekcje Uuden Musiikin Kilpailu 2018, gdzie reprezentantka Finlandii – Saara Aalto – zaprezentowała trzy potencjalne eurowizyjne piosenki. Sprawdźcie, którą z nich Saara zaśpiewa na 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w stolicy Portugalii – Lizbonie!

W tym roku Fiński nadawca publiczny YLE zaskoczył wszystkich fanów Konkursu Eurowizji. W dniu, w którym mieliśmy poznać zakwalifikowanych uczestników (którzy nadsyłali swoje propozycje) na konferencji pojawiła się Saara Aalto, która została ogłoszona reprezentantką – wybraną wewnętrznie przez nadawcę. Pomimo wyboru wewnętrznego wokalistki, postanowiono zorganizować preselekcje, podczas których artystka zaprezentuje trzy propozycje. Proces tworzenia odbywał się m.in. w Szwecji, a w sumie nagrano 50 utworów, z których wybrano najpierw 22, a później tylko trzy.

W preselekcjach Uuden Musiikin Kilpailu 2018 wzięły udział utwory:

Saara Aalto ma 31 lat i już w wieku pięciu lat wykazywała zainteresowanie muzyką, bowiem napisała swój pierwszy utwór. W wieku 18 lat ukończyła szkołę muzyczną, po czym postanowiła przeprowadzić się do stolicy Finlandii i kontynuować muzyczną edukację. Rozpoczęła studia na Akademii Sibeliusa oraz w Helsińskim Konserwatorium Popu i Jazzu. Saara ma ogromne  doświadczenie sceniczne, bowiem oprócz udziałów w festiwalach, uczestniczyła w wielu talent-shows. Jako pierwszy na jej muzycznej drodze pojawił się bardzo popularny program Talent Suomi, czyli Fińska wersja formatu Mam Talent!. Jak na początek osiągnęła dość dużo – zajęła 3. miejsce. Po 5 latach od udziału w show, czyli w 2012 roku, wzięła udział w The Voice of Finland. Zyskała poparcie trenerów i dotarła do finału, gdzie zajęła 2. miejsce.

Artystka starała się o udział w Konkursie Piosenki Eurowizji już kilka lat temu. Pierwsze podejście Saary miało miejsce w 2010 roku, gdzie starała się o udział w Eurowizji w 2011 roku. Do preselekcji Euroviisut 2011 zakwalifikowała się z piosenką Blessed with Love. Podobnie jak w przypadku talent-shows, trafiła do finału eliminacji, gdzie ostatecznie zajęła 2. miejsce. W 2016 marzenie o udziale w Konkursie powróciło. Saara Aalto zakwalifikowała się do udziału w formacie Uuden Musiikin Kilpailu 2016. Jej propozycja No Fear trafiła do finału, gdzie zajęła – uwaga! – ponownie 2. miejsce.

Mimo dwóch udziałów w preselekcjach do Eurowizji, Saara postanowiła powrócić do swojej przygody z programami talent-shows, jednak tym razem poszła o krok do przodu, bowiem zgłosiła się do programu X-Factor w Wielkiej Brytanii. Wokalistce udało się zakwalifikować do kolejnych etapów, jednak tuż przed odcinkami na żywo miała pożegnać się z programem. Tak się jednak nie stało, ponieważ jedna z jurorek przyznała jej dziką kartę i tym samym Saara miał możliwość udziału w odcinkach na żywo. Piosenkarka po raz kolejny zakwalifikowała się do ścisłego finału X-Factora. Ostatecznie zajęła – uwaga zaskoczenie! – 2.miejsce.

Wyniki głosowania jurorów międzynarodowych prezentują się następująco:

Po przyznaniu punktów od widzów ostateczne wyniki prezentują się następująco:

Ostatecznie zdecydowane, że Finlandię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Portugalii będzie reprezentować piosenka Monsters! Za zwycięską propozycją stoją Saara Aalto, Joy Deb, Linnea Deb i Ki Fitzgerald.

Finał preselekcji Uuden Musiikin Kilpailu 2018 odbył się w Espoo Metro Areena. O wyborze piosenki zadecydowali widzowie oraz międzynarodowe jury w stosunku 50/50. Gościem specjalnym była Melanie C. Show poprowadzili Mikko Silvennoinen i Krista Siegfrids, która także wystąpiła jako gość muzyczny.

(źródła: yle.fi; esctoday.com; wikipedia.org; fot.: yle.fi)

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *