Rozpoczynamy ostatni weekend preselekcyjny tego sezonu! Już wieczorem Margaret powalczy o Eurowizję! Jakie ma szanse? Gdzie oglądać?

Wszystko co dobre niestety szybko się kończy. Sezon preselekcyjny 2018 dobiega końca, jeszcze tylko trzy kraje wybiorą swoich reprezentantów poprzez otwarty koncert. Dzisiaj uwagę fanów przyciągną kraje skandynawskie- Norwegia oraz Szwecja- gdzie o bilet do Lizbony na Eurowizję 2018 powalczy nasza rodaczka Margaret.

Norwegia- Czy szykuje się wielki powrót?

Norwegowie tradycyjnie swojego reprezentanta na Eurowizję wybiorą poprzez format Melodi Grand Prix. Podczas koncertu na żywo prosto z Oslo Spektrum, usłyszymy dziesięć piosenek. Co ciekawe, wśród artystów wybranych do tegorocznej stawki finałowej, jest trzech powracających reprezentantów tego kraju. Aleksander Rybak– autor ostatniego zwycięstwa dla Norwegii w 2009 roku, Stella Mwangi, która jako druga w historii nie wprowadziła swojego kraju do finału oraz Alexander Walmann, ubiegłoroczny reprezentant swojego kraju. Koncert  poprowadzą Kare Magus Bergh oraz Sylia Nymonen. Pełna lista uczestników kształtuje się następująco:

 1. Stella & AlexandraYou Got Me
 2. Aleksander WalmannTalk to the Hand
 3. Ida MariaScandilove
 4. NICOLINE Light Me Up
 5. Tom Hugo  – I Like I Like I Like
 6. Charla KStop the Music
 7. Alejandro Fuentes – Tengo Otra
 8. Vidar VillaMoren din
 9. RebeccaWho We Are
 10. Alexander Rybak That’s How You Write a Song

Stig Karlsen- osoba odpowiedzialna za MGP opowiada, że ustalona kolejność ma zapewnić jak najlepszy odbiór piosenek, oraz pomóc w przeprowadzeniu tak wielkiego przedsięwzięcia jakim są norweskie preselekcje. Bukmaherzy przewidują zwycięstwo 19-letniej Rebeccy. Duże szanse przyznają Alexandrowi Rybakowi oraz Stelli & Alexandrze.  Opinie naszej redakcji o utworach znajdziecie tutaj. Start transmisji o godzinie 19:55. Koncert możecie zobaczyć tutaj.

Szwecja- Finał Melodifestivalen! Czy Margaret pojedzie na Eurowizję?

Po pięciu tygodniach zmagań w półfinałach Melodifestivalen i Andra Chansen najwyższy czas przenieść się do hali Globen w Sztokholmie, aby poznać kolejnego reprezentanta Szwecji. 12 artystów zmierzy się o miano reprezentanta tego skandynawskiego kraju. Wśród nich jest też Polka- Małgorzata Jamroży czyli Margaret, która zgłosiła w tym roku piosenkę In My Cabana, przechodząc w pięknym stylu swój duel w zeszłym tygodniu. Tradycyjnie, tak jak całą 58 edycję Melodifestivalen finał poprowadzą David Lindgren oraz Fredrik Svensson. Kolejność startowa jest następująca:

 1. Mendez – Everyday
 2. Renaida – All the feels
 3. Martin Almgren – A bitter lullaby
 4. John Lundvik – My turn
 5. Jessica Andersson – Party voice
 6. LIAMOO – Last breath
 7. Samir & Viktor – Shuffla
 8. Mariette – For you
 9. Felix Sandman – Every single day
 10. Margaret – In my cabana
 11. Benjamin Ingrosso – Dance you off
 12. Rolandz – Fuldans

Zwycięzca zostanie wybrany poprzez głosowanie międzynarodowego jury (głosować będzie również Polska) jak i telewidzów. Obie składniowe będą miały wagę 50%. Państwa, które pomogą Szwecji w wyborze swojego reprezentanta to:

 • Albania
 • Armenia
 • Australia
 • Cypr
 • Francja
 • Gruzja
 • Islandia
 • Polska
 • Portugalia
 • Wielka Brytania
 • Włochy

Bukmacherzy przewidują zdecydowane zwycięstwo Benjamina Ingrosso. Spore szanse dają również Felixowi Sandmanowi i Johnowi Lundvikowi. W tym momencie Margaret znajduje się na dziesiątym miejscu w przewidywaniach. Należy jednak wspomnieć, że finał Melodifestivalen dla obcokrajowca to spore osiągnięcie, Szwedzi nie zawsze dają szansę piosenkom, które wykonują piosekarze z innych państw. Przekonała się o tym Krista Siegfrids, reprezentantka Finlandii z 2013 roku. Artystka próbowała swoich sił w szwedzkich preselekcjach dwukrotnie- 2016 i 2017. Oba starty zakończyła na etapie półfinałów. Do tej pory tylko jednej piosence udało się przejść z Andra Chansen i wygrać cały Melodifestivalen. Stało się to w 2013 roku, kiedy reprezentantem został Robin Stjernberg. Teraz, jak widać sytuacja jest precedensem i wszystko może się zdarzyć! Start Melodifestivalen o godzinie 20:00 a transmisja odbędzie się tutaj.

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *