Odeszła legenda Eurowizji. Nie żyje Lys Assia

Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas ze Szwajcarii. Pogrążeni w głębokim żalu, informujemy, że zmarła legenda Konkursu Piosenki Eurowizji- Lys Assia. Nazwana została Pierwszą Damą Eurowizji. Piosenkarka miała 94 lata.

Lys Assia- Pierwsza Dama Eurowizji

Przygodę ze sceną rozpoczęła jako tancerka. W trakcie jednego z jej występów zabrakło wokalisty. Z propozycją zgłoszono się do Lys, która przyjęła propozycję. Jeszcze przed występami na Eurowizji zagrała w paru filmach: Palace Hotel (1952) i Ein Mann Vergißt die Liebe (1955). W 1956 roku odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Do Lugano zjechały się reprezentacje 14 państw. Wśród nich była ona- Lys Assia, która zwyciężyła Konkurs razem ze swoją piosenką Refrain. Szwajcarska laureatka przyjechała na Eurowizję jeszcze w dwóch kolejnych latach, a w 1958 roku znalazła się na drugim miejscu dzięki piosence Giorgio. Tuż za nią, na trzecim miejscu, znalazł się ponadczasowy hit Volare Domenico Modugno. Występowała również przed wieloma wpływowymi osobami świata- między innymi Królową Elżbietą II, królem Egiptu Farukiem, oraz żoną prezydenta Argentyny i działaczką polityczną- Evą Perón.

Lys Assia przez całe swoje życie była związana z Konkursem Piosenki Eurowizji. Wielokrotnie pojawiła się jako gość honorowy, tak jak w Gotheborgu w 1985 roku, kiedy Eurowizja celebrowała trzydziestą edycję. W 2003 roku poprzez połączenie satelitarne z Cypru, złożyła życzenia powodzenia dla wszystkich uczestników Eurowizji w Rydze. W 2005 roku wystąpiła podczas specjalnego show z okazji 50-lecia Konkursu- Congratulations, a w 2008 roku, na Eurowizji w Belgradzie otworzyła głosowanie. W 2011 roku postanowiła wrócić na Konkurs Piosenki Eurowizji. Takie postanowienie poskutkowało zgłoszeniem piosenki C’était ma vie do preselekcji w 2012 roku. Ostatecznie piosenkarka zajęła 8 miejsce w narodowym finale, a do Baku pojechała w roli gościa honorowego.

‘Śpiewanie daje mi radość z życia’

W ostatnich latach dała się poznać jako aktywna komentatorka Konkursu Piosenki Eurowizji, wstawiając swoje TOPLISTY konkursowe na swoje konta w social mediach. Wielu fanów pamięta jej udział w imprezie podczas Eurowizji 2009 w Moskwie. Zaprezentowała się tak, jakby od jej zwycięstwa minęły miesiące a nie lata. Jest to zrozumiałe- jak sama podkreślała- śpiewanie daje jej radość z życia. Kiedy przyjeżdżała na Eurowizję w roli gościa, nigdy nie odmawiała wspólnego zdjęcia.

W imieniu redakcji INFE Poland składamy serdeczne wyrazy współczucia, dla rodziny i bliskich wielkiej artystki.

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *