Przystań Lizbona: Czarnogóra – Vanja Radovanović – Inje

Docieramy do kolejnej przystani naszego cyklu. Przystani z numerkiem 40, a jest to Czarnogóra, którą w tym roku będzie reprezentować Vanja Radovanović z utworem “Inje“. Przeczytajcie biografię artysty oraz opinie internautów i redaktorów. W artykule sprawdzicie też jak Czarnogóra radzi sobie w zakładach bukmacherskich.

Vanja urodził się 28 października 1982 roku w Belgradzie. Z zawodu jest piosenkarzem a także autorem tekstów. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się od występu na festiwalu w Budvie, w 2004 roku, gdzie zaśpiewał utwór “Dripac” i otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutanta. W roku 2006 Vanja wziął udział w Beovizji. Wykonując utwór “Kad me jednom za te ne bude” zajął 21. miejsce z jednym punktem na koncie.

Pod koniec 2007 wydał singiel zatytułowany “Pričaj dodirom“, a kilka miesięcy później swój pierwszy album o tym samym tytule. Stał się on jednym z najlepiej sprzedających albumów w kraju. W ciągu ostatniej dekady Vanja wydał kilka singli, komponował dla innych artystów, występował na wielu koncertach, a także został wokalistą w zespole VIII2. W 2017 roku wydał swój drugi solowy album – “Svi životi moji.

EUROWIZJA 2018: Selekcje i triumf

Montevizija is the national selection of Montenegro for Eurovision 2018
Spośród 30 utworów zgłoszonych do nadawcy, komisja w składzie:
– kompozytor i producent muzyczny Dejan Bozovic,
– wokalista Vladimir Maras,
– kompozytor Slaven Knezovic,
– wokalistka Ismeta Dervoz,
– kompozytor Kornelije Kovac (członek zespołu Korni grupa – reprezentanta Jugosławii z roku 1974)

wybrała pięciu finalistów:

  • Nina PetkovićDišem Vanja
  • Vanja RadovanovićInje
  • Ivana Popović MartinovićPoljupci
  • Katarina BogićevićNeželjena
  • Lorena JankovicDušu mi daj

17 lutego miał miejsce finał Montevizji. W finale gościnnie wystąpił między innymi zeszłoroczny reprezentant Czarnogóry – Slavko Kalezić. W pierwszej rundzie wyłoniono trzech superfinalistów, a byli to: Vanja Radovanović, Katarina Bogićević oraz Lorena Janković. W drugiej rundzie wygrał Vanja otrzymując 37% głosów. “Inje” zostało skomponowane przez samego artystę.

Przewidywania dla tegorocznej piosenki z Czarnogóry

Poprzedni rok nie był zbyt szczęśliwy dla tego kraju. Slavko otrzymał 56 punktów. To dało 16. lokatę, a co za tym idzie – brak awansu do finału. Co przyniesie tegoroczny konkurs? Dowiemy się tego w maju. Póki co bukmacherzy nie oszczędzają Vanji. Według nich w klasyfikacji ogólnej Czarnogóra zajmuje 39. miejsce a w swoim półfinale 17. miejsce na 18 półfinalistów.

Klasyfikacja ogólna:

Klasyfikacja II półfinału Eurowizji:

Na fińskiej stronie escstats.com do tej pory uzyskali 378 punktów – to daje 38. miejsce, a zaledwie jedna osoba określa ten utwór, jako swojego faworyta.

Jeśli chodzi o notowania piosenki z aplikacji My Eurovision Scoreboard sprawa wygląda następująco. Utwór uzyskał 1630 punktów co daje 40. miejsce, tak jak w naszym rankingu. Jednak sytuacja może jeszcze ulec zmianie.

Przejdźmy teraz do serwisu YouTube.com. Pod oficjalnym wideoklipem na kanale Eurovision Song Contest od 11 marca, piosenka ma na koncie 210 067 wyświetleń, około 3,5 tysiąca osób oznajmiło “łapką w górę”, że ten utwór się im podoba, a 944 ma zupełnie odmienne zdanie na ten temat i dało “łapkę w dół”.

Oto co użytkownicy tego serwisu mają do powiedzenia o tym utworze:

wbatek:
przyjemna piosenka, bardzo przyjemny wokal, ale czego zabrakło pod koniec, jednak w dalszym ciągu w moim top 15 😀
Veronika Rouw:
Dobry głos, ale ta piosenka nie wygra.
Nguyệt Huỳnh:
Mam gęsią skórkę zawsze kiedy tego słucham!! POWODZENIA CZARNOGÓRO!!
Tennis & Music:
Przepraszam, ale jest tylko jeden Zeljko Joksimovic.

Mimo tak niskiej pozycji w rankingach, wiele osób twierdzi, że piosenka jest świetna i najczęściej pada stwierdzenie, że jest niedoceniona. Ciekawe. Tymczasem zobaczmy co o tym utworze myśli nasza redakcja a także zaproszeni goście z portalu Destination Eurovision:

Tomek:

Piosenka ładna, jednak do klimatu, jaki miał ”Moj Svijet” troszkę mu brakuje. Brak tej magii, może to kwestia tej melodii, może wokalu – nie wiem, Jest mi niesamowicie stwierdzić, co powoduje, że ta piosenka nie znalazła się na wyższej pozycji w moim rankingu. Może przy dłuższym “obcowaniu” z tym utworem po prostu się do niego bardziej przekonam? Czas pokaże. Na ten moment moja ocena takie Ocena: 8/10

Paulina Ś.:

Ta piosenka jest bardzo… interesująca. Widać “inspirację” Salvadorem i powrotem do lat wcześniejszych. Sukces nie wróżę, wręcz przeciwnie czarno to widzę. Ocena: 1/10

Timur:

Klasyczna ballada z bałkańskim brzmieniem, to główny atut tej piosenki. Nie mogę powiedzieć, że utwór jest zły, źle zaśpiewany, czy skomponowany. Po prostu nie trafia do mnie, nie mój gust, ale w pełni doceniam bałkańską balladę, śpiewaną w ojczystym języku. Ocena: 3/10
Paulina:
Uwielbiam bałkańskie ballady, ale ta jest wyjątkowo przeciętna. O ile ”Adio” czy ”Moj Svijet” miały coś w sobie, tak to jest wyjątkowo nijakie. Nie przewiduję awansu dla Czarnogóry bo jedynym plusem jest głos, ale to za mało. Ocena: 3/10

Robert (ocena gościnna z portalu Destination Eurovision):

Po 2 latach szukania nowych rozwiązań muzycznych Czarnogóra postanowiła wrócić do swoich korzeni. Powrót do kultury, tradycji i ojczystego języka można zdecydowanie uznać za udany. Inje jest piękną dramatyczną balladą z niesamowicie piękną bałkańską melodią. Po dokonanym „ulepszeniu” kompozycja Vanji nabrała wyjątkowego kształtu i tym samym większego rozmachu pod względem instrumentalnym. Słowa z ust tego artysty brzmią autentycznie i tym samym można wyczuć jego wkład w swoje dzieło. Utwór jest o miłości, lecz patrząc na tekst, a raczej na jego tłumaczenie to widać piękne artystyczne tchnienie. Z technicznego punktu widzenia nie zabierałbym Czarnogórze zbyt pochopnie awansu, bo zależnie od występu na żywo każdy może awansować lub odpaść z rywalizacji.
Ocena: 10/10

TEKST UTWORU: Vanja Radovanovic – Inje

Palo inje po nama
Ledi krv u žilama
Pa ti srce steglo baš
Te brzo zaboravljaš

Drhti ljubav kao prut
U sred ljeta zamrznut,
Drhtim i ja, drhtim vas
Od kada mi nema nas

Džaba jorgan tijelo grije
Promaja kroz dušu bije

Bogu dane otimam
Gubim i kad dobijam,
Al’ kad niko ne vidi
Pustim srce da mu svratiš ti

Živim tek po navici
Kao rob u samici,
Al’ kad niko ne čuje
Pustim srce da se raduje

Ja i život, pas i mačka
Srce najskuplja mu igračka

Bogu dane otimam
Gubim i kad dobijam,
Al’ kad niko ne vidi
Pustim srce da mu svratiš ti

Živim tek po navici
Kao rob u samici,
Al’ kad niko ne čuje
Pustim srce da se raduje

Palo inje

Czy Czarnogóra awansuje do finału Eurowizji?

View Results

Loading ... Loading ...

(źródła: eurovision.tv, eurovoix.com, Youtube.com )

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *