Przystań Lizbona: Irlandia – Ryan O’Shaughnessy – Together

Kolejny dzień przynosi nowego artystę w naszym cyklu Przystań Lizbona, w którym redakcja INFE Poland przedstawia uczestników tegorocznej Eurowizji oraz ocenia ich piosenki. Dzisiejszym bohaterem jest tegoroczny reprezentant Irlandii, Ryan O’Shaughnessy, który w naszym TOP zajął 38 miejsce. Jego kraj ma w tym momencie największą ilość zwycięstw na koncie, aż siedem. Nie jest on pierwszym członkiem swojej rodziny, który pojawi się w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wcześniej na największym muzycznym wydarzeniu w Europie zaprezentował się jego wujek Gary O’Shaughnessy, który w 2001 zdobył 6 punktów i uplasował się na 21 miejscu z utworem Without Your Love.

Ryan O’Shaughessy– artysta wielu talentów

Ryan O’Shaughessy urodził się 27 września 1992 roku i jest kompozytorem, piosenkarzem i aktorem pochodzącym z Dublina. Ponadto gra na gitarze, saksofonie i pianinie. Jego telent muzyczny odkryli rodzice, kiedy był czteroletnim chłopcem, zapisując go do Billie Barry Stage School. Od 2001 roku przez kolejne dziewięć lat grał w Irish Soap Fair City rolę osieroconego Marka Halpina. Postanowił jednak zrezygnować z udziału w przedstawieniu na rzecz studiów a także występów w boys bandzie Mission 4. Studiował w Brighton Institute of Modern Music podejmując kierunek kompozytorski. Dzięki temu jego miłość do muzyki wzrosła jeszcze bardziej.

Przełom w życiu- udział w talentshow

Prawdziwy zwrot w karierze Ryana nastąpił w 2012 roku, kiedy to artysta wziął udział w dwóch talent show. Najpierw wystąpił w The Voice of Ireland. Piosenkarz wykonał podczas przesłuchań na żywo piosenkę “Power of Love” i trafił do drużyny Briana Kennedy’iego. W kolejnym etapie programu trener zestawił go w bitwie z Colinem Handem i zdecydował, że to właśnie Ryan będzie śpiewać w odcinkach na żywo. Niestety podczas pierwszego live O’Shaughnessy odpadł z rywalizacji w programie.

W tym samym czasie zgłosił się do brytyjskiej edycji programu Mam Talent. Na występie castingowym zaśpiewał utwór No Name, który sam skomponował. Piosenkarz zrobił ogromne wrażenie na jurorach programu i został szybko wytypowany na zwycięzcę programu i natychmiast przedostał się do półfinału show. Jednakże, jego udział spotkała niemała kontrowersja. Niewiele zabrakło, a Ryan zostałby wyeliminowany z rywalizacji. Pierwotnie, został zdyskwalifikowany przez zakontraktowanie z firmą Universal, co uniemożliwiałoby udział w dalszych etapach show. Jak sam przyznał jego marzeniem zawsze był udział w brytyjskim programie, a do udziału w The Voice zgłosiła go jego mama. Zapytany dlaczego przyszedł na casting pomimo tego, że jest zakontraktowany z firmą Universal Music odpowiedział, że tutaj ma możliwość zaprezentowania swojej własnej muzyki, co było niemożliwe w The Voice. Ostatecznie udało mu się rozwiązać kontrakt a udział w Mam Talent zakończył na wysokim, piątym miejscu. Rok 2012 Ryan wspomina jako bardzo szalony czas dla naiwnego 19-latka, którym wtedy był.

Wziął karierę w swoje ręce!

Po udziale w programie podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music. W sierpniu 2012 roku ukazał się mini album zatytułowany Ryan O’Shaughnessy, który zawierał sześć utworów. Piosenka, z którą pojawił się na przesłuchaniu w Mam Talent- No Name znalazła się na brytyjskiej liście hitów U.K. TOP 40. W tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji jest jedynym nowym artystą, który znalazł się na tej liście (obok niego byli powracający Alexander Rybak oraz Waylon). W 2013 roku wziął udział w irlandzkim programie The Hit, przeznaczonym dla kompozytorów piosenek. Podczas swojego odcinka pokonał trenera z The Voice- Briana Kennedy i znalazł się w finale show.

Ryan na Eurowizji

Ryan został wybrany na reprezentanta Irlandii wewnętrznie, spośród trzystu nadesłanych zgłoszeń. O szczegółach możecie przeczytać tutaj. Jest jednym z kompozytorów Together– piosenki, z jaką pojedzie na Konkurs Piosenki Eurowizji do Lizbony. Oprócz niego za stworzenie utworu odpowiadają Mark Caplice i Laura Elizabeth Hughes. O swojej piosence mówi, że jest budująca, i ma w sobie coś, czego nie miała żadna piosenka Irlandii w ostatnich latach. Podczas tworzenia Together głównym zadaniem było skomponowanie utworu, odzwierciedlającego ostatnie trendy na Eurowizji. Jak podkreśla sam wokalista, Salvador Sobral również wygrał Konkurs z prostą kompozycją.

Jak utwór radzi sobie w notowaniach bukmacherów i fanów? Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że bardzo przeciętnie. Bukmacherzy w ogólnym topie przyznali Ryanowi 30 miejsce, natomiast jeśli chodzi o półfinał to Together zajmuje 17 miejsce na 19 możliwych. Jeśli te przewidywania się sprawdzą po raz kolejny nie zobaczymy Irlandii w wielkim finale Eurowizji.

Na portalu ESCSTATS.COM Irlandia radzi sobie podobnie jak w typowaniach bukmacherskich. Ryan znajduje się obecnie na 32 pozycji z uzbieraną ilością 507 punktów, co pozwala mu zająć 17 miejsce w półfinale. 6 osób wskazało ten utwór jako swój ulubiony.

Najgorzej Ryan wypada w topliście utworzonej w aplikacji My Eurovision Scoreboard. Piosenka Together zajmuje 34 miejsce między Słowenią a Chorwacją i zgromadziła do tej pory 4439 punktów.

Na portalu Youtube piosenka do dzisiaj została odtworzona 604 504 razy, przy czym wśród oglądających spotkała się raczej z pozytywnym odzewem. 11,3 tys. osób przyznało klipowi do tej piosenki kciuka w górę, przy 1,3 tys. w dół.  Być może jest to związane z kontrowersjami związanymi z video, gdzie główną rolę odgrywa homoseksualna para mężczyzn. Pojawiły się głosy, iż Rosja miała zablokować utwór w swoim kraju ze względu na przekaz. Szef Delegacji Irlandii w wywiadzie dla wiwibloggs przyznał, że jest to świetny klip z klasyczną historią o miłości i jest uniwersalna. Przyznał także, że informacje o blokadzie utworu w Rosji to tylko plotki. Prezentujemy wybrane opinie z portalu Youtube:

Cronus600Gaia

Irlandio, Kocham to! Myślę, że w końcu przerwiecie tę passę i wejdziecie do finału.

MattDominates

Jest bardzo dobrze, ale myślę, że występ sceniczny może jeszcze bardziej unieść tę piosenkę.

Олена Мокан

Piękny głos, piękna piosenka i video. Słucham tego i bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że zajdą się w finale.

A takie opinie o tej piosence ma redakcja INFE Poland:

Bartek

Jak dla mnie jest to miły dla ucha utwór, ale na tym kończą się zalety. Słuchając jego singli spodziewałem się czegoś znacznie lepszego. Nie ma nic co przyciągnie publiczność i głosy, chyba, że ma jakiś wystrzałowy pomysł na występ sceniczny. Ocena: 6/10

Tomasz

Irlandia – ładny utwór, taka ballada z lekkim “powerem”. Dobre dopasowanie wokalu to klimatu utworu, lecz obawiam się, że na żywo utwór będzie bardziej zaśpiewany przez chórki, niż przez wokalistę. Taki utwór na rozluźnienie. Ocena 7/10

Timur

Klasyczna ballada, dość dobry głos, przesłanie ukazane w teledysku do utworu. W utworze nie dzieje się nic specjalnego, nie zachwyca i nie porywa. Nie jest tragiczny, nie jest dobry – jest nijaki. Jest czymś co już w muzyce i na Eurowizji było, więc tym samym nie wróżę Irlandii sukcesu. Ocena 3/10

Paulina Ś. 

Irlandia – wolę ubiegłorocznego chłopczyka przed mutacją z balonikiem. Piosenka ma swój plus świetna kołysanka, dosłownie zasypiam jak słucham. Ocena 3/10

Czy Irlandia awansuje do finału Eurowizji?

View Results

Loading ... Loading ...

(źródło: thesun, theindepedent.ie, wiwibloggs, wikipedia, youtube, instagram, radiotimes.com)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *