Przystań Lizbona: Serbia – Sanja Ilić & Balkanika – Nova Deca

W dniu dzisiejszym na miejscu 37. w naszym redakcyjnym cyklu Przystań Lizbona, znajdują się reprezentanci Serbi – Sanja Ilić & Balkanika, którzy podczas tegorocznego 63. Konkursu Piosenki Eurowizji  wykonają utwór “Nova Deca“. W tym roku Serbia postanowiła wrócić do wyboru poprzez preselekcje tzw. Boevizji, więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.  Poniżej przedstawimy Wam, jak zawszę ogólne sylwetki uczestników oraz aktualne przewidywania serbskiej piosenki.

Balkanika

To serbski zespół założony przez Sanję Ilic w 1998 roku. Członkami grupy są: Aleksandar Sanja Ilić, Wokaliści – Nevena Stamenković, Danica Krstić, Marija Bjelanović, Mladen Lukić, Nemanja Kojić, Perkusiści – Aleksandar Radulović, Milan Jejina, Gitarzyści – Branimir Marković, Nebojša Nedeljković, Flet – Ljubomir Dimitrijević. Zespół znany jest z ludowego brzmienia, a ich misją według Sanja jest “zachowanie, rewitalizacja i modernizacja serbskich tradycji muzyki średniowiecznej i bizantyjskiej”. Ich muzyka zawiera stare instrumenty bałkańskie włączone do współczesnej muzyki. Przez ponad 20 lat razem zespół występowali na całym świecie zyskując coraz większą popularność.

Aleksandar Sanja Ilić

Urodził się w Belgradzie. Uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum muzycznego Josipa Slavenskiego.  Uczył się lekcji gry na fortepianie u prof. Ružicy Miodragović – Radenković. Następnie zapisał się na studia architektoniczne, uczęszczał na zajęcia z profesorem Rajčićem w Akademii Muzycznej w Belgradzie. W wieku 16 lat ubiegał się o krajowy konkurs piosenki Eurowizji i tym samym został najmłodszym kompozytorem. Kompozycja “Pesnik mira” została zaśpiewana w Skoplje przez Lolę Novaković. Sanja i zespół muzyczny Balkanika wystąpili na wszystkich kontynentach. W ten najpiękniejszy sposób przedstawił światu część dziedzictwa kulturowego i muzykę Serbii. Przez ostatnie dwa lata odbyło się ponad 100 koncertów na każdym kontynencie. Spektakularne koncerty w Moskwie (Kreml), Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Południowej, Indiach, Pakistanie, Egipcie, Meksyku, Chinach, Belgii, Holandii, Austrii, Tunezji, Algeirii, Luksemburgu, Włoszech, Chorwacji, Macedonii, Słowacji, Słowenii Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Rumunia – skończyły się owacjami na stojąco.

Mladen Lukić

Urodził się w Subotica w 1983 roku. Już jako bardzo małe dziecko był zmuszony do tworzenia muzyki, ponieważ był “terroryzowany” przez swoją babcię, która jest śpiewaczką operowa, śpiewającą głównie dziecięce rymowanki. Ukończył szkołę muzyczną w Suboticy muzyki, fortepianu i puzonu. Ukończył wydział puzonu w Akademii Muzycznej w Belgradzie. Obecnie wykonuje swoją specjalizację. Jest laureatem wielu międzynarodowych i krajowych nagród za grę na puzonie i kompozycję muzyki teatralnej. Śpiewa także od dawna, w różnych kreskówkach o międzynarodowej produkcji oraz reklamach. Zadebiutował na Balkani w 2007 roku, jako członek Orkiestry Symfonicznej Telewizji Radiowej Serbia. Został członkiem zespołu Balkanika w 2014 roku, jako pierwszy męski solowy wokal od początku grupy i ma już wielki wkład w nowy album “Stand Up”.

Aleksandar Radulović

Urodził się w 1982 r. W Skopje. Ukończył perkusję w Akademii Muzycznej w Belgradzie w 2009 roku. W tym samym roku został członkiem Belgradzkiej Filharmonii. Jest aktywny we wszystkich gatunkach muzycznych, zarówno klasycznych, jak i popularnych. Od dawna jest członkiem grupy, z którą zagrał ponad trzysta koncertów na całym świecie. Jest kolekcjonerem czasu wolnego, chociaż w tej kategorii ma obecnie niedobór.

Nevena Stamenković

Dołączyła do Balkanika w 2009 roku. Jako już małe dziecko tańczyła i śpiewała. Swoją karierę rozpoczyna w konkursie “Miss YU 2005”, kiedy otrzymała nagrodę dla najbardziej charyzmatycznej dziewczyny. Na konkursie śpiewała i zdobyła wszelką sympatię publiczności i jury. Z powodu jej żywego ducha, wiecznego optymizmu i uśmiechu, który nie wychodzi z jej twarzy, jej pragnieniem jest by pomóc każdemu, kto tego potrzebuje i być zawsze “pod ręką”. Jej kariera poszła w kierunku modelingu, ale podczas każdego z występów w licznych programach telewizyjnych śpiewała piosenkę etno, dzięki której szybko została zauważona. Specyficzny kolor i siła jej głosu pozostawia widzów bez tchu i daje im wzniosłe emocje. Oprócz śpiewu, jej wielką miłością jest rodzina i zwierzęta domowe, którymi jest otoczona od dzieciństwa.

Ljubomir Dimitrijević

Na początku lat sześćdziesiątych zakochał się w flecie i ta miłość trwa do dziś, czyli już jakieś pięćdziesiąt lat. Dla niego dźwięk fletu jest tajemniczą, złotą nicią, która rozciąga się od czasów Wielkiego Wybuchu do dnia dzisiejszego. Uważa, że ​​muzyka jest boską siłą, która napędza to co jest najpiękniejsze i najszlachetniejsze w człowieku. Ulubioną książką jest “Glass Bead Game” autorstwa Hesse, a ulubionym utworem jest Requiem Mozarta. Motto życia “to jest nasze, co dajemy innym”. Związek z publicznością, radość z bycia na scenie i uśmiech tych, którzy słuchają  jest największą nagrodą za ciężką pracę i lata poświęcone muzyce i fletowi. Jest profesorem fletu w szkole muzycznej Josip Slavenski w Belgradzie. Jest z grupą Balkanika od samego początku.

Danica Kristić

Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie muzyką tradycyjną. Odniosła wielki sukces na festiwalach dziecięcych. Zdobyła pierwsze miejsca we wszystkich konkursach i festiwalach muzyki tradycyjnej w Serbii i poza nią. W ramach projektu “Green notes” wydała trzy piosenki dla BBC, a ponadto miała pełnometrażowe koncerty w całej Europie jako strażnik tradycyjnego dziedzictwa. W wieku siedemnastu lat dołączyła do zespołu. Jej wspaniałą muzykalność i ogromny potencjał muzyczny można usłyszeć na nowym albumie Balkanika “Stand Up”.

Przewidywania dla tegorocznej piosenki z San Marino!

W zeszłym roku w Kijowie, Serbia nie awansowała niestety do finału. Tegoroczna propozycja piosenki “Nova Deca”, w typowaniach bukmacherów znajduje się w tym momencie na 36 miejscu, a w klasyfikacji półfinałowej na 10 pozycji z 18 możliwych, co oznacza, że zespół powinien awansować do finału!

Na fińskiej stronie kolumbus znajdują się na 34 miejscu, a do tej pory zdobyły 474 punktów. 5 głosujących wskazało piosenkę “Nova Deca”  jako swoją ulubioną.

W aplikacji My Eurovision Scoreboard,  Sanja Ilić & Balkanika, aktualnie zajmują 37 miejsce z łączną ilościa punktów 3461.

Na Youtubie, użytkownicy tego popularnego na całym świecie serwisu wyrażają się raczej w pozytywnych opiniach. Obecnie opublikowany utwór  ma 757 020 wyświetlenia, 1,7 tys. użytkowników przyznało kciuka w dół, przy 10 tys. kciuków w górę. Poniżej losowo wybrane komentarze:

Jacob Roberts

Ten występ jest wyjątkowy. Podoba mi się.

Tamu Audwodia

Tak dobrze! Uwielbiam głos Danicasa (lub jakkolwiek ona ma na imię). Serbia zdobyła zasłużone trzecie miejsce w moim rankingu.

Romania Chanel

Powodzenia od twoich braci <3 bardzo bardzo dobrze, a język serbski to arcydzieło

Cassandra Rodén

Jedna z najlepszych piosenek Serbii w historii! 🙂

 

Czas na opinie redakcji INFE Poland i naszego partnera z portalu Destination Eurovision.

Paulina P: 

Mam mieszane uczucia, co do tej piosenki. Właściwie podoba mi się częśc śpiewana przez mężczyzn, ale to wszystko. Reszta jest bardzo średnia, a panie według mnie psują kompozycję. Ocena: 3,5/10

Tomek: 

Dość interesujące połączenie balkanskich brzmień i nowoczesnych nurtów muzycznych. Jak dla mnie takie połączenia nie zawsze wpadają w moje gusta. Tu jest nie inaczej. Myślę że lepiej ta piosenka wypadałoby jako ballada. Słowem – przekombinowane. Nie wróżę im finału. Ocena 6/10

Timur: 

No w końcu moje ostatnie miejsce! W tej piosence jest mnóstwo elementów, które mi się nie podobają. Cała kompozycja jest strasznie “przedobrzona”, o wiele za dużo się tam dzieje. Nie lubię takich muzycznych klimatów, nie pasuje mi język, w którym utwór jest wykonywany. Całość dopełniają głosy zespoły, które niesamowicie mnie irytują, a utwór brzmi jak propozycja sprzed kilku lat. Ocena: 0/10

Bartek: 

Zupełnie nie rozumiem moich kolegow! Ta piosenka powinna znaleźć się ZDECYDOWANIE wyżej! Jest to fenomentalny etniczny utwór, powrót Serbii do świetnych czasów Oro, Lane Moje czy Nije Lljubav Stvar, Bardzo lubię i życzę powodzenia. Ocena 10/10

Darek: 

Kocham każdą piosenkę Serbii! Uwielbiam bałkańskie rytmy, połączone ze współczesną muzyką. Czegoś jednak mi w tej piosence brakuje, ale i tak wierze że uda im się awansować do finału. Ocena 8,5/10

Paulina Ś:

To jest…. Ja nie wiem, co oni tam brali tworząc coś takiego. Molitva 2.0 w znacznie gorszym wydaniu. Ocena 3,5/10

Sebastian: (ocena gościnna z Destination Eurovision)

Rok temu Kristian Kostov śpiewał o “przepięknym bałaganie”. Sanja Ilić i Balkanika postanowili pomieszanie z poplątaniem przenieść absolutnie dosłownie do swojego utworu – stąd trudno dziwić się, że reakcje na “Nova Deca” są mieszane. Jest to piosenka, która ma mnóstwo dziwnych momentów, prowadzących nas do świetnego i przyjemnego refrenu. Nie koniecznie rozumiem też parę pomysłów stojących za rozróżnieniem poszczególnych wokalów i nadania im bardziej “bałkańskiego” charakteru. Serbskiej propozycji nie można jednak odmówić charakteru, bo w odróżnieniu od propozycji “In Too Deep” będzie wyróżniać się na tle swoich rywali. Czy to wystarczy, aby awansować? Mam szczere wątpliwości, ale trzymam kciuki za sprawienie niespodzianki!

 

TEKST PIOSENKI: Sanja Ilić & Balkanika – Nova Deca 

Aj, da ja danem
I da zaštu sum te mila
A što ne gi dadne, eh
Na na na

Svet je naš i vreme prestaje da žuri
Kad si sa mnom ti
Svet je naš i s’osmehom se budim
Zato što postojiš ti

Sve je jasnije (Sve je jasnije)
Sunce sija drugačije (Drugačije)
Svet je naš i nova deca
S’nama stvaraju bolji svet

Aj, da ja danem
I da…
A što ne gi dadne, eh
(Bolji svet)

Svet je naš i vreme prestaje da žuri
Kad si sa mnom ti (Ah, ah)
Svet je naš i s’osmehom se budim
Zato što postojiš ti

Sve je jasnije (Sve je jasnije)
Sunce sija drugačije (Drugačije)
Svet je naš i nova deca
S’nama stvaraju bolji svet

Na na na na na na ne
Na na ne, na na, ah ah
Na na ne, na na ne
Na na ne, na na ne

Sve je jasnije (Sve je jasnije)
Sunce sija drugačije (Drugačije)
Svet je naš i nova deca
S’nama stvaraju bolji svet

Czy Serbia awansuje do Finału Eurowizji?

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: sanjabalkanika.com, wiwiblogs.com, esctoday.com

 

Share

Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje filologie hiszpańska. Mam 29 lat. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! Preselekcjami innych krajów i całą oprawą konkursu zacząłem interesować się w 2011/2012 roku. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Izrael, Grecja. Kocham Eurowizję za to, że jest nieprzewidywalna i dzięki niej mogę poznać wielu wspaniałych i ciekawych ludzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *