Przystań Lizbona: Malta – Christabelle – Taboo

Czas na koleją przystań w naszym redakcyjnym cyklu ”Przystań Lizbona”. Dzisiaj zatrzymujemy się na przystani numer 29! W naszym rankingu właśnie na 29. miejscu znalazła się Malta, którą w tym roku reprezentuje Christabelle z utworem Taboo. W artykule przybliżamy biografię artystki, analizujemy opinię, a także rankingi fanów  i bukmacherów!

Pierwsze kroki

Christabelle Borg urodziła się w 1992 roku w mieście Mġarr na Malcie. Jest piosenkarką, kompozytorką, a także prezenterką telewizyjną. Borg rozpoczęła swoją przygodę już jako dziecko, bowiem na scenie występuje już od trzeciego roku życia, a swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 2009 roku. W okresie dzieciństwa była gospodarzem dwóch programów telewizyjnych na Malcie: Teen Trouble, a także Teen Traffic. Christabelle ma związek z Eurowizją już od najmłodszych lat, bowiem w 2005 roku wzięła udział w prelesekcjach maltańskich do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Z utworem ”Going Wild” zajęła czwarte miejsce.

Edukacja i pierwsze single

Chrsitabelle swoją muzyczną edukację ukończyła w 2014 roku, stając się absolwentką Mount St. Mary’s College w Hollywood. Po zakończeniu tego kierunku postanowiła wrócić do swojego kraju, aby studiować księgowość na Uniwersytecie Maltańskim. W 2009 roku Christabelle wydała swoje pierwsze utworu, w sumie cztery. Debiutanckim single był utwór ‘I Wanna Know”. Później ukazało się ”Flame”, które stało się numerem jeden w maltańskich rozgłośniach radiowych. Trzecim singlem było ”Naturally“, a ostatnim wydanym w 2009 roku – “Everytime I Bleed“. Kolejnymi wydanymi przez Christabelle utworami były: ”Everything About You” w 2011 roku, ”Say” w 2012, ”Fall for You” oraz ”Bay Kids Song”.  Wokalistka ma spore doświadczenie sceniczne, bowiem koncertowała na Malcie, w Rzymie, a także w Stanach Zjedoczonych.

Pierwsze próby walki o Eurowizję

W 2014 roku Christabelle Borg po raz pierwszy wzięła udział w maltańskich preselekcjach do Eurowizji – Malta Eurovision Song Contest. Starałam się ona o wyjazd na Konkurs z utworem ”Lovetricity, z którym ostatecznie wywalczyła 8. miejsce. Rok później Christabelle ponownie starała się o wyjazd, tym razem do Wiednia. Jej propozycja Rush, została odebrana już dużo lepiej, bowiem podczas preselekcji otarła się o zwycięstwo, zajmując 2. lokatę zaraz za Amber. Trzeci rok z rzędu Christabelle spróbowała powalczyć o udział w Konkursie Eurowizji. W 2016 roku wokalistka zgłosiłą się do preselekcji z utworem ”Kingdom”. Nie było już tak dobrze jak rok temu, jednak artystka wywalczyła sobie 4. miejsce w eliminacjach.

Do czterech razy sztuka

Po roku przerwy, Christabelle powróciła do maltańskich eliminacji. Do preselekcji zgłoszono 129 piosenek, z czego specjalna komisja wybrała 30 z nihc, które przeszły do drugiego etapu. Ostatecznie wybrano 16 utworów, w tym piosenkę ”Taboo”. Głosami widzów, a także międzynarodowych jurorów zdecydowano, że do Lizbony pojedzie właśnie Christabelle Borg. Eurowizyjną propozycję przygotowali dla wokalistki: Johna Sanchez, Maxu oraz dobrze wszystkim znany – Thomasa G:son, szwedzki kompozytor, odpowiedzialny za wiele utworów startujących w eliminacjach, a także samej Eurowizji. Jego kompozycja wygrała Eurowizję w 2012 roku, kiedy Szwecję reprezentowała Loreen.

Jak oceniane są szanse Malty na Eurowizji w Portugalii?

Ostatni raz Malta awansowała do finału Konkursu Eurowiji w 2016 roku, za sprawą Iry Losco. Rok temu Claudia Faniello ze swoją balladą ”Breathlessly”, nie zdołała wprowadzić Malty do finału. Według przewidywać bukamcherów Malta drugi rok z rzędu nie powinna awansować do sobotniego show. W ich typowaniach zajmuje aktualnie 31. miejsce w całej stawce Eurowizji, natomiast w klasyfikacji półfinałowej plasuje się na 15. miejscu.

W plebiscycie prowadzonym na stronie escstats.com Christabelle radzi sobie jeszcze gorzej. Plasuje się tam na 38. miejscu. miejscu. 4 osoby wskazały utwór ”Taboo” jako swój ulubiony z tegorocznej stawki Eurowizji.

W aplikacji My Eurovision Scoreboard, w której głosuje ponad 80 tysięcy fanów z całego świata, Borg i jej piosenka plasują się tam (tak samo jak w naszym rankingu) na 29. miejscu z 7032 punktami.

A jak propozycja radzi sobie na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTube? Utwór ma nieco ponad pół miliona wyświetleń oraz 14 tys. łapek w górę i nieco ponad 1 tysiąc w dół. Wybrani internauci pozostawili pod piosenką następujące opinie:

Felipe Welchz:

Piosenka wpada w ucho, głos Christabelle jest naprawdę dobry, a piosenka ma przesłanie. Malta ma w tym roku wszystko, więc dlaczego jest tak bardzo niedoceniana? Pozdrowienia z Hiszpanii.

Merve Unal:

Eurowizja powinna być zorganizowana w przyszłym roku na Malcie! ❤

 evaporate77 4:

Ludzie, musimy głosować na nią w drugim półfinale, ponieważ jest po prostu niesamowita, MUSI awansować do finału!

Sprawdźmy teraz jak wyglądają opinię członków naszej redakcji INFE Poland:

Timur:

Bardzo interesujący, popowy numer, skrojony typowo pod Eurowizję. Jest pomysł na występ, jest przyzwoity głos, jest też przesłanie, które sama wokalistka bardzo dobrze tłumaczyła w wielu wywiadach. Nie mam się do czego przyczepić, ale nie jest też to piosenka na bardzo wysokie miejsce. Ocena: 7/10

Paulina:

To nie jest tak, że ta piosenka jest zła. Jednak czegoś mi w niej brakuje. Jest troszkę monotonna, nie ma elementu zaskoczenia. Ocena: 4.5/10

Tomek:

Ciekawa propozycja, z mocnym wokalem, nawet te wstawki elektroniczne pasują w utworze. Ogólnie podoba mi się ten utwór, jednak tak bez większego szału. Ocena: 8/10

TEKST UTWORU: Christabelle – Taboo

In the silence you’ll find gold
When you feel warmth that feels so cold
Can’t get no sleep I’m up ’til dawn
These demons have broken my bones

And I know, and I know, and I know that you see my life
In foreign eyes
And I know, and I know, and I know that you hear my cry
Tears tell no lie

Let our guards down it’s time to break the taboo
Before we all become animals, animals
Echos in my head got to break the taboo
No we will never be criminals, criminals

Sticks and stones will break my soul
Gotta be your own miracle, miracle
It’s in my bones got to break the taboo
Before we all become animals, animals

I know that I am not alone
Let all our thoughts and ghosts unfold
In the darkness I’ve found home
But what is next is still unknown

And I know, and I know, and I know that you hear my cry
Tears tell no lie

Let our guards down it’s time to break the taboo
Before we all become animals, animals
Echos in my head got to break the taboo
No we will never be criminals, criminals

Sticks and stones will break my soul
Gotta be your own miracle, miracle
It’s in my bones got to break the taboo
Before we all become animals, animals

Break the taboo
Break the taboo
Break the taboo

Let our guards down it’s time to break the taboo
Before we all become animals, animals
Echos in my head got to break the taboo
No we will never be criminals, criminals

Sticks and stones will break my soul
Gotta be your own miracle, miracle
It’s in my bones got to break the taboo
Before we all become animals, animals

(źródła: wikipedia.org, tvm.com.mt; fot.: tvm.com.mt)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *