Przystań Lizbona: Norwegia- Alexander Rybak – That’s how you write a song

W dzisiejszej odsłonie cyklu Przystań Lizbona przyszedł czas na jedną z największych gwiazd tegorocznej Eurowizji! Bohaterem dzisiejszego artykułu jest Alexander Rybak, który powraca na Eurowizję po 9 latach. Poprzednio zwyciężył Konkurs w 2009 roku, pobijając ówczesny rekord punktów zgromadzonych w finale. Dziś przybliżymy wam jego historię, a także dowiemy się, czy ma szansę na poprawienie swojego wyniku!

Alexander Rybak- urodzony muzyk

Alexander Rybak urodził się 13 maja 1986 roku w stolicy Białorusi- Mińsku.  Biegle komunikuje się po norwesku, angielsku i rosyjsku, a co ciekawe zna podstawy języka polskiego. W wieku pięciu lat, wraz ze swoimi rodzicami przeprowadził się do Nesodden – miejscowości położonej blisko Oslo. Alex już od najmłodszych lat otoczony był muzyką- jego rodzice są profesjonalnymi muzykami. Postanowili zabrać swojego syna na lekcje muzyki. Długo wahał się czy wybrać skrzypce czy pianino, ostatecznie wybierając ten pierwszy instrument, który z resztą stał się ikoną jego zwycięstwa z Moskwy. Hobbistycznie gra na gitarze.  Od młodości Rybak bardzo przykładał się do lekcji i treningów muzycznych. Czas wolny spędzał muzykując razem ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Ciężka praca przyniosła rychły sukces. Już w wieku 10 lat został przyjęty do The Barrat Due Institute of Music. Równie szybko zaczął komponować własne utwory. Wykonywał muzykę zarówno jazzową jak i pop. Jako członek różnych orkiestr podróżował po Rosji, USA i Chinach.

W 2005 roku, jako zaledwie 19-latek spróbował swoich sił w programie Idol, jednak pożegnał się z programem na etapie półfinału. Rok później zgłosił się do Kjempesjansen, norweskiej wersji programu Mam Talent. Zdobywając serce norweskiej publiczności zwyciężył konkurs. Na przesłuchania stawił się z autorską kompozycją Foolin. Również w 2007 roku otrzymał angaż w lokalnej wersji spektaklu Skrzypek na Dachu, w którym odgrywał główną rolę.

Bajka się ziściła!

Prawdziwym przełomem w karierze Alexandra, zapewniającym mu międzynarodową sławę, był udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2009. W grudniu 2008 został ogłoszony półfinalistą Melodi Grand Prix, który później zwyciężył, razem ze swoją kompozycją Fairytale. Parę miesięcy później utwór został ogłoszony najlepszym, zdobywając największą ówcześnie liczbę punktów ( 387 ) w finale Eurowizji. Yohannę, która zajęła drugie miejsce, od zwycięzcy dzieliła różnica aż 169 punktów! Na scenie wystąpił wraz z folkowymi tancerkami z Frikar Dance Company. Po konkursie piosenka Fairytale stała się wielkim hitem, docierając na szczyt listy przebojów w Belgii, Danii, Grecji, Islandii, Norwegii, Szwecji i Rosji, a drugie miejsce zajmowała w Irlandii, Finlandii i Holandii. Po konkursie ukazał się jego debiutancki album zatytułowany Fairytales, który został wydany w 25 krajach. W jego rodzimej Norwegii pokrył się potrójną platyną w zaledwie dwa miesiące, podwójną platyną nagrodzono go w Rosji, a w Szwecji płyta otrzymała status złotej. W 2010 wyróżniono go norweską nagrodą, odpowiednikiem Grammy- Spellemann Roku. Po Eurowizji wrócił na uniwersytet aby dokończyć studia. W taki sposób w 2012 stał się dyplomowanym skrzypkiem, otrzymując najwyższą ocenę, za ogólny wynik studiów.

Po własnym występie na Eurowizji do tego roku jedynie komponował piosenki dla innych artystów, jednak żadna z nich nie pojawiła się ostatecznie na Konkursie. Alexander Rybak w 2013 napisał utwór dla Annsofi I’m with you, która znalazła się na 4 miejscu w wielkim finale MGP. Rok później przeznaczył swoje utwór. W 2015 napisał piosenkę dla maltańskiego wokalisty, Franklina Callei o tytule Still Here, która ostatecznie znalazła się na 5 miejscu w finale preselekcji. W tym samym roku stworzył utwór dla zespołu Milki do białoruskich preselekcji. Piosenka zatytułowana Accent zajęła 4 miejsce w finale, a Alexander Rybak nie krył swojego rozczarowania wynikiem, przyznając w jednym z wywiadów, iż było to jego najgorsze doświadczenie.

W 2015 roku wziął udział w programie Odin odin!- czyli rosyjskim odpowiedniku show Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Spośród swoich kreacji, wcielał się w postaci eurowizyjne- Dimę Bilana i Conchitę Wurst.

Alex wraca na Eurowizję

W 2018 roku Alexander Rybak postanowił wrócić na Konkurs Piosenki Eurowizji. Z piosenką That’s how you write a song wygrał 10 marca po raz drugi Melodi Grand Prix, i to on pojedzie w maju na Eurowizję do Lizbony, jako reprezentant Norwegii. O szczegółach jego zwycięstwa w preselekcjach możecie przeczytać tutaj. Czy uda mu się powtórzyć sukces z 2009 roku? Jak na razie bukmacherzy przyznają mu 9 miejsce spośród wszystkich piosenek Eurowizji, oraz na 4 miejscu w półfinale.

Nieco mniej optymistycznie sytuacja wygląda w głosowaniach fanowskich. Na portalu ESCSTATS.COM Alexander Rybak w tym momencie zajmuje 21 miejsce i zgromadził 1078 punktów. 12 osób wskazało piosenkę That’s how you write a song jako swoją ulubioną.

Aplikacja My Eurovision scoreboard również nie przyniosła Alexandrowi pozytywnych wiadomości. W chwili obecnej jest on na 24 miejscu, tuż za Polską, i uzbierał 10106 punktów.

Piosenka uzyskała już 949 295 odsłon na Youtubie. 15 tys. użytkowników przyznało klipowi kciuka w górę a 4,6 kciuka w dół. Na portalu można znaleźć następujące komentarze:

Ermioni Αndreopoulou

Nie mogę opisać tego, jak szczęśliwa byłam, gdy zobaczyłam, że Aleksander jest kandydatem do reprezentowania Norwegii. Tak bardzo chciałam, żeby reprezentował swój własny kraj. Wyobraźcie sobie jak się czułam kiedy wygrał MGP!!!! Alexander, znowu rządzisz! Pozdrawiam z Grecji<3

Alf Terje Tjersland

Tak się wygrywa ponownie Eurowizję! Witamy w Oslo w 2019 roku. Dziękuje Ci Alexandrze za napisanie jeszcze raz piosenki na Eurowizję. Mam nadzieję, że zaprosisz nas wszystkich na lotnisko, kiedy przylecisz ze swoim złotym medalem.

Someone Someone

Jestem tak szczęśliwy! Powodzenia z Izraela.

A oto opinie naszej redakcji:

Bartek

Nie byłem fanem zwycięstwa Rybaka w takim stylu, uważam, że były piosenki lepsze. Ogólnie jednak lubię jego twórczość, a do moich ulubionych kawałków należą Europe Skyes oraz Roll with the wind. Ten utwór niestety nie jest tak dobry jak poprzednie… Powiedziałbym nawet, że mocno przeciętny. Widać, że dla Alexa ponowny udział to zabawa. Także dobrej zabawy mu życzę! 🙂 Ocena 7/10

Tomasz

Norwegia – Rybak swoje osiągnął – teraz znowu chce o sobie przypomnieć. Nie ukrywam, że jestem wielbicielem jego twórczości. Nie inaczej jest w przypadku jego tegorocznej propozycji. Również i ta piosenka na długo zagości na mojej liście przebojów. Ocena 10/10

Paulina P.

Norwegia: Nigdy nie lubiłam Rybaka, nawet z Fairytale. Uważam, że preselekcje wygrał dzięki sentymentom Norwegów i ich tęsknocie za wygraną. Mogą się jednak spodziewać, że Alexander Rybak na pewno nie dokona tej sztuki drugi raz, nie z tym utworem, który ma być zabawny, ale mnie jakoś nie chwyta. Nie, tak się nie pisze piosenek panie Rybak. Ciekawe jak on sobie poradzi w Lizbonie bez efektu green screen, dzięki któremu właściwie wygrał też finał narodowy. Ocena 2/10
Paulina Ś.
NORWEGIA – Alexander z parciem na wygraną. Niby miał nam dać przepis na świetną piosenkę a ja nadal nie wiem jaki on jest 😉 Irytuje równie mocno jak Fairytale, to jest po prostu złe. Ocena 1/10
Dariusz
Nie lubię Rybaka, nawet tego z przed kilku lat który wygrał Eurowizję! 😕 Aktualna propozycja Norwegii, mam wrażenie, że jest inspirowana utworem z 2016 roku “love love peace peace”, przez co słabo to wygląda! Może i wpada szybko w ucho ale też bardzo szybko o niej się zapomina. Są gorsze piosenki w tym roku dlatego moja ocena to 2/10.

 

 

Czy Norwegia awansuje do finału Eurowizji 2018?

View Results

Loading ... Loading ...

Alexander Rybak – That’s How You Write A Song

If you got a minute
Get down your idea
It might do wonders
Maybe disappear
Who knows? Just get it down
And nothing can go wrong
Go find your rhythm
That’s how you write a song

Enjoy the small things
With time they will get big
Gotta find your mission
A mission to pursue
You know you got a talent
Whatever it may be
So work your magic
And sing along with me

Step one: believe in it
And sing it all day long
Step two: just roll with it
That’s how you write a song

Sing shoobie doobie dat dat (shoobie doobie dat dat)
Shaba daba hey (shaba daba hey)
Say all day long (all day long)
And that’s how you write a song

I say skoobiedoobiedobuppa (skoobiedoobiedobuppa)
Boogie boogie woogie (boogie boogie woogie)
Say all day long (all day long)
See that’s how you write a song

Step one: believe in it
And sing it all day long
Step two: just roll with it
That’s how you write a song

Step one: believe in it
And sing it all day long
Step two: just roll with it
That’s how you write a song

Step one: believe in it
And sing it all day long
Step two: just roll with it
That’s how you write a song

Step one: believe in it
And sing it all day long
Step two: just roll with it
That’s how you write a song

Step one: believe in it
And sing it all day long
Step two: just roll with it
And that’s how you write a song
See that’s how you write a song
And that’s how you write a song

(źródło: eurovisionworld, escstats, alexanderrybak.com, youtube)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *