Przystań Lizbona: Cláudia Pascoal – O Jardim

Dzisiaj w naszym cyklu Przystań Lizbona nadszedł czas na kraj, który w tym roku przyjmie artystów na Eurowizji 2018!- Portugalię. Bohaterką artykułu jest Cláudia Pascoal, która w swoim własnym kraju wykona utwór O Jardim  wraz z Isaurą. Poznajmy bliżej sylwetki obu wokalistek!

Cláudia Pascoal

Wokalistka właściwie nazywa się Cláudia Rafaela Teixeira Pascoal. Urodziła się 12 października 1994 roku. Wraz ze swoimi rodzicami mieszka w Gondomar. Muzyka od zawsze towarzyszyła w jej życiu. Odkąd skończyła piętnaście lat, zaczęła śpiewać grając na gitarze na publicznych wydarzeniach. Sama skomponowała już materiał na swoją debiutancką płytę, jednak krążek jeszcze się nie ukazał z powodu braku środków finansowych. Obecnie pracuje na dwóch płaszczyznach- solowo wykonuje głównie ballady, a wraz ze swoim zespołem M O R H U A zajmuje się głównie jazzem i blusem. Oprócz śpiewu spełnia się także jako prezenterka telewizyjna. Była gospodynią prorgamu dla nastolatków CurtoCirucito.

Cláudia dała się poznać szerzej publiczności dzięki swoim występom w talentshow. W 2010 roku pierwszy raz zgłosiła się do programu Idol. W 2013 roku uczestniczyła w pierwszej edycji portugalskiego X Factora, a dwa lata później wróciła do Idola. Największy jednak sukces przyniósł jej udział w The Voice w edycji portugalskiej. Odbyła się to w 2017 roku. Wokalistka dotarła do półfinału, zajmując ostatecznie 6 miejsce w rywalizacji. W drużynie Aurei wykonywała piosenki takie jak Dream a little dream of me, Say something, Fever/Toxic, Can’t help falling in love, To build a home, The Blower’s daughter.

Isaura

Isaura, właściwie Isaura Santos obraca się muzycznie wokół alternatywnej muzyki elektropopowej. Brała udział w portugalskiej wersji Operación Triunfo 2010, gdzie zajęła 8 miejsce.  Zadebiutowała w 2014 roku z singlem Useless, a piosenka zdobyła spore uznanie na Youtubie, przekraczając 100 000 wświetleń. Następnie, we współpracy z platformą Tradiio przyszedł utwór Change it, który W 2015 zapowiedział pierwszą EPkę, zatytulowaną Serendipity. Wielokrotnie pojawiała się na rozmaitych festiwalach – Super Bock Super Rock, Rock in Rio – Lisbon czy NOS Alive. Otrzymała również nominację do nagrody “Rewelacji” na Portugal Festival Awards. Na koncie ma wspólną trasę z Francis Dale, która odbyła się po klubach portugalskich. Obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem LP.

Piosenka O Jardim została skomponowana i wyprodukowana przez Isaurę, która wystąpi z Cláudią na Eurowizji 2018 w charakterze chórzystki. Isaura odkryła Cláudię poprzez social media.

Na początku oszalałam z nerwów, ponieważ nie mogłam znaleźć nikogo z  odpowiednim głoswem do tej piosenki. Chciałam odnaleźć specyficzny wokal, który miałam w zamyśle. W końcu po wielu próbach i przesłuchaniu różnych videoclipów zobaczyłam Cláudię. Zakochałam się od pierwszego wejrzenia! Skontaktowałam się z nią, wysyłając wiadomość na Facebooku, prosząc aby zgodziła się wystąpić na Festival de Cancao. To był głos, którego szukałam, a to wszystko przekształciło się w naszą relację. Stała się osobą, z którą łączy mnie bardzo dużo. Cláudia to osoba o wielkiej charyzmie. Jest ona w stanie przekazać to, co chciałam aby zostało przekazane, aby powiedzieć coś pięknego. – wspomina Isaura.

Nic dziwnego, że Isaura przywiązała taką wagę do wyboru wokalistki. Utwór opowiada o tęsknocie, jaką kompozytorka czuje po stracie swojej babci, która uwielbiała swój ogród (O jardim- w ogrodzie).

Cláudia wspomina natomiast, że bardzo podziwia pracę Isaury. Zachwyca ją sposób, w jaki udało się przekazać piękne emocje w takiej prostej piosence, które pasują do każdego. Przyznaje także, że będzie jej niezwykle miło, jeżeli publiczność znajdzie coś dla siebie w tej piosence.

Cláudia Pascoal została wybrana na reprezentantkę swojego kraju 4 marca, a o szczegółach wyboru możecie przeczytać tutaj. Czy bukmacherzy przewidują dla niej podobny sukces, jaki spotkał rok temu Salvadora Sobrala? Wszystko może się zdarzyć! W tym momencie utwór O jardim znajduje się na 17 miejscu w notowaniu bukmacherów.

Fani przewidują podobne miejsce dla Portugalii. Na stronie escstats.com Cláudia zajmuje obecnie 16 miejsce. Wokalistka uzbierała 1491 punktów, a 28 głosujących wskazało ten utwór jako swój ulubiony.

W głosowaniu na My Eurovision Scoreboard jest bardzo podobnie. O jardim plasuje się na dwudziestej pozycji, a do tej pory piosenka zebrała 15356 punktów.

Statystyki na portalu Youtube, też są raczej pozytywne dla Portugalii w tym roku. Utwór był odtwarzany 843 073 razy. 11 tys. użytkowników nagrodziło go kciukiem w górę, przy 1,4 tys. kciuków w dół. Oto niektóre wypowiedzi Youtuberów:

IcefoxX

Jestem Niemcem i umiem tylko hiszpański, ale jestem w stanie zrozumieć niektóre rzeczy, o których ta dziewczyna śpiewa. Nie wiem dlaczego, ale język portugalski, jest wyciszający, delikatny i poruszający. Połączony z cichym, delikatnym ale pięknym głosem jest to jedna z moich ulubionych piosenkejk tym roku! 12 punktów z Niemiec!

MaxMartell

JAKOŚĆ! Dzięki Portugalio!

 

MarAyzex 14

Kocham tę piosenkę, a wokalistka jest piękna, ma wspaniałe włosy!

 

Czas sprawdzić, co o piosence sądzą redaktorzy INFE Poland!

Bartek

Wspaniały utwór. W stu procentach identyfikuje się z jej przekazem. Jest to jednocześnie delikatna kompozycja, ale mocna w swoim przekazie. Mam nadzieje, że uda im się powtórzyć sukces i Portugalia ponownie znajdzie się w TOP 5 Konkursu a może nawet wygra? Szczerze mówiąc mam taką nadzieję! Oby było więcej tego typu piosenek w Eurowizji. Ocena: 10/10

Paulina P.

Portugalia: Niby nudne, ale nie jest złe. Na pewno wolę to od zwycięskiej piosenki z zeszłego roku, choć nieco kopiują ten sam schemat. 6/10

Timur

Bardzo przyjemny, delikatny, subtelny utwór. To jest taki Salvador Sobral XXI wieku. Połączenie tego z czym Portugalia wygrała, z nutą nowoczesności. Jest też poruszający tekst, piosenka nie jest z kategorii “typowych balladek”. Nic złego o tej propozycji powiedzieć nie mogę. Ocena: 8/10

Tomasz

Portugalia. Ładna piosenka, ale w mojej opinii nie ma tego czegoś, dzięki czemu zapadłaby mi w pamięć. Nie mogę znaleźć tam czegoś interesującego. Ocena 6/10

Cláudia Pascoal – O Jardim – tekst utworu

Eu nunca te quis
Menos do que tudo
Sempre, meu amor
Se no céu também és feliz
Leva-me eu cuido
Sempre, ao teu redor
São as flores o meu lugar
Agora que não estás
Rego eu o teu jardim
São as flores o meu lugar
Agora que não estás
Rego eu o teu jardim
Eu já prometi
Que um dia mudo
Ou tento ser maior
Se do céu também és feliz
Leva-me eu juro
Sempre, pelo teu valor
São as flores o meu lugar
Agora que não estás
Rego eu o teu jardim
São as flores o meu lugar
Agora que não estás
Rego eu o teu jardim
Agora que não estás, rego eu o teu jardim
Agora que não estás, rego eu o teu jardim
Agora que não estás
Agora que não estás, rego eu o teu jardim

(źródło: esckaz, wiwibloggs, wikipedia, youtube, escstats, eurovisionworld)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *