Przystań Lizbona: Hiszpania – Amaia i Alfred- Tu canción

TOP INFE w roku 2018 ułożył się w taki sposób, że państwa półwyspu Iberyjskego zajęły miejsca obok siebie! I w te oto sposób dzisiaj przybliżymy wam sylwetki dwóch młodych Hiszpanów reprezentujących swój kraj na Eurowizji. Dowiemy się także, jakie szanse mają na zwycięstwo, oraz jakie opinie o piosence Tu Canción mają członkowie naszej redakcji. Sprawdźmy więc kim są Amaia i Alfred– para nie tylko na scenie ale również prywatnie.

Amaia

Amaia właściwie nazywa się Amaia Romero Arbizu i pochodzi  z Pamplony, gdzie mieszka wraz ze swoim rodzeństwem a także rodzicami Ángelem i Javierą. Javiera Abrizu uczyła się gry na pianinie i flecie poprzecznym. Amaia urodziła się 3 stycznia 1999 roku. W tym roku ukończyła szkołę średnią i jest na ostatnim roku w szkole muzycznej w klasie pianina, na którym gra od dziecka. Potrafi również grać na ukulele i gitarze, oraz zna podstawy gry na perkusji. Jednak najważniejszy dla niej zawsze był śpiew. Do jej inspiracji muzyczną należą The Beatles, Paul McCartney, Rosalia, Silvia Perez Cruz, El Mató a un Policia Motorizado.

Amaia pochodzi z rodziny muzycznej o długiej tradycji, a jej talent odkrył wujek Joaquín Romero, który przez osiem lat był menagerem lokalnego chóru o ponad stuletniej tradycji-  Orfeón Pamplonés. Pod jego przewodnictwem zespół odbył wiele koncertów zagranicznych. Jedna z jej ciotek ze strony matki- Carmen śpiewa w Konwersatorium Navarry, dokładnie tam gdzie Amaia uczy się gry na pianinie. Jeden z jej braci, pracujący na Uniwesytecie w Navarrze Javier zaraził ją pasją do ukulele.

Amaia uczy się grać na pianinie odkąd skończyła 6 lat. W wieku 10 lat po raz pierwszy wystąpiła publicznie. W wieku 11 lat zgłosiła się do programu Cántame una canción, gdzie śpiewała między innymi z reprezentantem Hiszpanii na Eurowizji 2001- Davidem Civerą. W 2011 roku jako jedna z dwóch osób wygrała stypendium, które pozwoliło dostać się jej na warsztaty Rock Camp, gdzie szkoliła swoją grę na instrumentach.   W 2012 roku jej szkoła muzyczna wybrała ją do występu podczas wizyty pary królewskiej. Wiosną tego samego roku zgłosiła się do programu El número uno,gdzie doszła do 6 odcinka.

Przełomem w jej życiu, oraz rzeczywistą przepustką do Eurowizji, był udział w reaktywowanym programie Operación Triunfo 2017. Wokalistka nie tylko wygrała galę eurowizyjną, ale tydzień później zwyciężyła w całym konkursie zdobywając 46% poparcie w głosowaniu. Jej wystąpienia mają największą oglądalność, spośród wszystkich uczestników OT 2017. W 9 odcinku wykonała cover Florence and the Machine Shake it Out. Video w ciągu 48 godzin osiągęło 2 miliony wyświetleń na Youtubie. Gdyby zsumować ze sobą wszystkie wyświetlenia, jaki zdobyła podczas całej edycji byłoby to ponad 10 milionów.

Alfred

Alfred, właściwie nazywa się Alfred García Castillo urodził się 14 marca 1997 roku w El Prat de Llobregat (Barcelona), gdzie obecnie mieszka wraz z rodzicami. Członkowie jego rodziny są szeroko pojętymi artystami- możemy tam znaleźć muzyków, aktorów, dziennikarzy czy pisarzy. Alfred interesował się muzyką od najwcześniejszych lat swojego życia. Obecnie uczy się w szkole muzycznej Taller de Músics de Barcelona, a na Katalońskim Międzynarodowym Uniwersytecie studiuje komunikację audiowizualną.  Odkąd skończył 7 lat śpiewa oraz gra na puzonie. Samodzielnie nauczył się grać na gitarze, perkusji i keyboardzie. Jedną z jego największych inspiracji jest Michael Jackson.

Alfred jest muzykiem, kompozytorem, tancerzem, twórcą pokazów oraz operatorem filmowym. Śpiewać rozpoczął w wieku 14 lat po barach muzycznych. Samodzielnie opublikował trzy albumy, pierwszy z nich- Beginning kiedy miał 15 lat. W wieku 17 lat ukazał się jego mini musical. Również w tym roku nagrał swój singiel She looks beautifiul, za który zdobył nagrodę na festiwalu Cara B. W 2016 roku udał się na casting do hiszpańskiej wersji programu The Voice. Na przesłuchaniu w ciemno wykonał Waiting on the World to Change, jednak żaden z trenerów się nie odwrócił.

W 2017 roku udał się na casting do programu Operación Triunfo, gdzie dotarł do finału. Podczas show miał okazję śpiewać piosenki eurowizyjne- kiedy wykonał Amar Pelos Dois Salvadora Sobrala wygrał odcinek. Wraz z Amaią zwyciężył galę eurowizyjną dzięki czemu w maju usłyszymy Tu Canción.

Amaia i Alfred na Eurowizji

Amaia i Alfred zostali wybrani na reprezentantów Hiszpanii pod koniec stycznia, a o szczegółach eurowizyjnej gali pisaliśmy tutaj.

Hiszpania wybrała! Do Lizbony pojedzie duet adeptów akademii OT!

Jadąc na Eurowizję para spełnia jedno ze swoich największych marzeń. Piosenkę Tu Canción jaką Amaia i Alfred wykonają już w maju w Portugalii napisał dla nich 24 letni kompozytor Raul Gómez pochodzący z Sevilli. Komponował już utwory dla Rosy Lopez oraz Blas Cantó. Para opisuje tą piosenkę jako piękną i swojego rodzaju hymn ich relacji, która narodziła się w akademii OT. Jakie szanse ma hiszpańska para na powodzenie w Konkursie? Według bukmacherów spore! Obecnie Amaia i Alfred znajdują się na 11 miejscu w notowaniu.

Czy głosowania fanowskie również są pozytywne dla hiszpańskiej pary? Na portalu escstats.com Hiszpania zajmuje w tym momencie 18 miejsce, a duet uzbierał 1469 punktów. 31 osób wskazało tę piosenkę jako swoją ulubioną.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w aplikacji My Eurovision Scoreboard. Amaia i Alfred zajmują tam 14 miejsce z liczbą 23139 punktów i są zaraz za Australią. 

Na portalu Youtube jest to jedna z chętniej odsłuchiwanych propozycji tego roku. W tym momencie zebrali 4 104 706 wyświetleń, przy 73 tys. kciuków w górę i tylko 5,6 tys. kciuków w dół. Prezentujemy niektóre opinie użytkowników portalu Youtube na temat tego utworu.

Katarina Lugavac

12 punktów z Austrii! Ucałowania i uściski!

petar ristovski

Odtworzyłem tę piosenkę chyba 100 razy i nie wiem dlaczego, ale za każdym razem płacze. Kocham Hiszpanię, to nowy film miłosny! Powodzenia!

AC VIDEO

Świetne! VIVA ESPANA! To mój numer jeden razem z Armenią. Pozdrowienia z Francji!

A tak przedstawiają się opinie naszych redaktorów!

Bartek

Na początku byłem zły, że Hiszpania nie wybrała Lo MaloAitany i Any Guerry, ale mi przeszło i przekonałem się do tej piosenki. Bardzo się cieszę, że odbili się od zeszłorocznego dna. Bardzo ładny utwór, widać chemię między Amaią i Alfredem. Mam nadzieję, że będą bardzo wysoko w tym roku! Jest to piękny, wzruszający utwór. Ocena: 10/10

Tomasz

Hiszpania – ładna ballada, rzekłbym ładna aż do przesady. Za bardzo sztuczna w moim odczuciu. Brzmi to jak z jakiejś bajki. Co nie znaczy, że jest bajecznie. Dla mnie jest poniżej średniej. Ocena 6/10

Dariusz

HISZPANIA – Co prawda w trakcie preselekcji kibicowałem zupełnie komuś innemu. Uważałem, że “Lo malo” bardziej zasługuje na wygraną. Teraz zdecydowanie przekonałem się do zwycięzców! Piosenka wpada w ucho i co najważniejsze tam zostaje. Wiele razy kiedy ja słucham, później nucę przez kilka godzin. Wokalnie może szału nie ma, jednak zasługują na wysokie miejsce. Po za tym kocham język hiszpański i cieszę się, że w tym języku pozostaja! Ocena 9/10

Czy Hiszpania znajdzie się w TOP 10 finału Eurowizji?

View Results

Loading ... Loading ...

Amaia i Alfred- Tu canción (tekst utworu)

Nunca llegué a imaginar
Que viajar a la luna sería real
Lo pones todo al revés
Cuando besas mi frente y descubro por qué

Ya no puedo
Inventarlo

Siento que bailo por primera vez
Eres el arte que endulza la piel
De mi mente viajera que sigue tus pies
Siento que bailo por primera vez junto a ti, oh

Sé que en ti puedo encontrar
Esa voz que me abriga si el tiempo va mal
Todo es perfecto si estás
A mi lado creando una nueva ciudad

Siento que bailo por primera vez
Eres el arte que endulza la piel
De mi mente viajera que sigue tus pies
Siento que bailo por primera vez

Ya no puedo
Inventarlo
Solo quiero
Tu canción, oh, oh, oh

Siento que bailo por primera vez
Eres el arte que endulza la piel
De mi mente viajera que sigue tus pies
Siento que bailo por primera vez junto a ti, oh

(źródło: esckaz, wikipedia, eurovisionworld, escstats, youtube, hola)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *