Przystań Lizbona: Dania – Rasmussen – Higher Ground

Jesteśmy coraz bliżej Eurowizji! To już 14. przystań w naszym autorskim cyklu ”Przystań Lizbona”! Na 14. pozycji uplasowała się Dania, którą w tym roku reprezentuje Rasmussen, ze swoją tajemniczą piosenką ”Higher Ground”. W artykule przybliżamy Wam sylwetkę wokalisty, a także przedstawiamy notowania fanów i bukmacherów.

Nauczyciel wiking?

Rasmussen to tak naprawdę Jonas Flodager Rasmussen, który urodził się w mieście Viborg, w 1985 roku. Aktualnie mężczyzna mieszka w mieście Langå wraz z żoną i dwójką dzieci.  Jonas studiował dramaturgię, a także muzykę na Aarhus University. Aktualnie Rasmussen pracuje jako nauczyciel w Viborg Cultural School oraz Aarhus Theatre.

Początki kariery

Rasmussen jest głównym wokalistą, a także liderem grupy Hair Metal Heröes, która wykonuje covery innych artystów. Zespół podjął się wykonawania piosenek takich artystów jak Elton John, ABBA, a także Rugsted & Kreutzfeldt. Wokalistka i aktor występował także w wielu musicalach w Danii, takich jak na przykład West Side Story, Les Misérables czy Rent. Artysta był także częścią chórków zespołu The Rolling Stones, a także brał udział w koncertach ku hołdowi legend takich jak Paul McCartney, Elton John i ABBA.

Historia Magnusa Erlendssona

Piosenka ”Higher Ground” została zainspirowana historią wikinga Magnusa Erlendssona i jego odmowy walki w bitwie pod Anglesey Sound w 1098 roku. Wzajemne słuchanie się, tolerowanie się oraz rozwiązywanie konfliktów przy pomocy pokojowych rozwiązań, to wartości o których mowa w eurowizyjnej propozycji.

Z debiutanckim singielem na Konkurs Eurowizji

Pod koniec stycznia duński nadawca ogłosił 10 uczestników preselekcji Dansk Melodi Grand Prix 2018. Do super finału trafił Rasmussen, Anna Ritsmar i Albin Fredy. Po eliminacji pozostałych uczestników przeprowadzono ponownie głosowanie (widzów jak i jury). W ścisłym finale utwór ”Higher Ground” zdobył 30% głosów od jury oraz 20% od widzów, co w sumie dało mu aż połowę wszystkich możliwych do przyznania głosów. Eurowizyjna propozycja, za którą odpowiadają Niclas Arn i Karl Eurén, szybko stała się popularna na lokalnym rynku muzycznym i trafiła na 9. miejsce duńskiej listy przebojów. Co ciekawe, po zwycięstwie DMGP pojawiły się doniesienia, iż utwór ”Higher Ground” został zgłoszony do szwedzkich preselekcji Melodifestivalen, a miał go zaśpiewać Dennis Bengtsson, jednak piosenka została odrzucona przez komisję SVT.

Czy Dania trafi do finału Eurowizji i powalczy o trofeum?

Jak dobrze wiemy Dania wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w 2013 roku. Rok później reprezentant kraju – Basim – zajął 9. miejsce w finale konkursu. 2015 rok nie był już tak szczęśliwy, bowiem Dania nie zakwalifikowała się do finału, pierwszy raz od 2008 roku. Lighthouse X zajął w 2016 roku 17. miejsce w półfinale, a rok później Anja Nissen wprowadziła swój kraj ponownie do finału! Czy Rasmussenowi uda się trafić do finału? Prawdopodobnie tak! W typowaniach bukmacherów Dania zajmuje 17. miejsce w całej stawce Eurowizji, natomiast w klasyfikacji półfinałowej zajmuje 7. miejsce.

W plebiscycie prowadzonym na stronie escstats.com Rasmussen radzi sobie już nieco lepiej. Plasuje się tam na 11. miejscu. miejscu. 23 osoby wskazały utwór ”Higher Ground” jako swój ulubiony z tegorocznej stawki Eurowizji.

W aplikacji My Eurovision Scoreboard, w której głosuje około 100 tysięcy fanów z całego świata, wokalista i jego piosenka plasują się na 16. miejscu z 21813 punktami na koncie.

Sprawdźmy teraz jak utwór radzi sobie na kanale Eurowizji na YouTube. Utwór ma prawie półtora miliona wyświetleń oraz 20 tysięcy łapek w górę i 1,5  tysiąca łapek w dół. Wybrani internauci pozostawili pod piosenką następujące opinie:
AndreeaT:

Ta piosenka zasługuje na zwycięstwo, każdy element jest w niej fantastyczny! Gratulacje z Rumunii!✌

Людмила Новицкая:

12 punktów z Ukrainy! Podoba mi się to! Chcę, aby Wikingowie wygrywali w tym roku.

Ульяна Солоп:

Właśnie przesłuchałem wszystkie piosenek z Eurowizji 2018! Tylko twoja piosenka skradła moje ♥

Przejdźmy teraz do naszej redakcjii sprawdźmy jak wyglądają opinie członków INFE Poland:

Timur:

To prawda, piosenka nie jest typową popową propozycją. Łączy muzykę popularną i folkową, taką skandynawską i właśnie to mi się najabrdziej podoba, że słychać, że ta piosenka jest z jakiegoś skandynawskiego państwa. Wokal Rasmussena też jest bardzo dobry, jednak po prostu to nie są do końca moje muzyczne klimaty, ale w pełni szanuję propozycję z Danii. Ocena: 6/10

Paulina Ś.:

Duński wiking z piosenką, która bardziej by pasowała na soundtrack do jakiegoś filmu i mam co do tego mieszane uczucia. Z jednej strony podoba mi się, jest w miarę oryginalna, ale z drugiej strony taka wtórna z lat 2000. Ocena: 7/10
Tomek:
Słuchając tej propozycji od razu w głowie mam obraz maszerującego wojska na jakąś bitwę. Ale to dobry znak. Świetnie zgrana melodia z wokalem. Nie mam się do czego przyczepić. Najchętniej usłyszałbym ten utwór w języku ojczystym. Ciekaw jestem czy ten klimat by pozostał na podobnym poziomie. A może byłoby nawet lepiej? Ocena: 10/10

TEKST UTWORU: Rasmussen – Higher Ground

Ships in the making
Bound for a distant shore
World for the taking

Man gone forever more
Boarding and setting sail
Yet victory won’t prevail

Freeze the arrow in the air
Make your mark and leave it hanging there
Be the first to turn around
Take the leap to land on higher ground

Call in, surrender
Still it won’t feel like defeat
Men laying down their swords
Each of their own accord

Freeze the arrow in the air
Make your mark and leave it hanging there
Be the first to turn around
Take the leap to land on higher ground

Raise the banner to the sky
Face the fear and hold your head up high
Oh oh, oh oh, oh oh, oh oh
Take the leap like you were bound for higher ground

Freeze the arrow in the air
Make your mark and leave it hanging there

Freeze the arrow in the air
Make your mark and leave it hanging there
Be the first to turn around
Take the leap to land on higher ground, yeah

Be the first to turn around
Take the leap and land on higher ground

(źródła: eurovision.tv; wikiepdia.org; fot.: dr.dk, nordjyske.dk)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *