Przystań Lizbona: Chorwacja – Franka – Crazy

Jesteśmy coraz bliżej ostatecznych rozstrzygnięć w naszym redakcyjnym plebiscycie, który w tym roiku występuje pod banderą “Przystań Lizbona” Kolejne miejsce w naszym topie, zajmuje Franka z Chorwacji, co oznacza, że już wkrótce poznamy top 10 plebiscytu!

Z muzyką od najmłodszych lat

Franka Batelić urodziła się 7 czerwca 1992 roku w miejscowości Rijeka. Od dzieciństwa była zafascynowana muzyką, a pierwsze kroki w tym zakresie zaczęła stawiać w wieku 3 lat. To właśnie wtedy zaczęła śpiewać w zespole Minicantati, z którym wystąpiła podczas wielu wydarzeń i uroczystości w Chorwacji oraz poza granicami kraju. Dwukrotnie wygrywała festiwale dziecięce Voci Nostri oraz Dorica Festival. W szkole podstawowej występowała w zespole parafialnym, dzięki czemu uczestniczyła na festiwalach muzyki duchownej Iskrice i Bonofest. Szkołę podstawową ukończyła w klasie gry na pianinie. Ponadto jej tata uczył ją gry na gitarze.

Dziewczyna piłkarza z pasją

Franka uwielbia podróże i języki obce. Odwiedziła USA, Kanadę, Indie, Wielką Brytanię, Francję, Grecję, a jej marzeniem jest odbyć podróż dookoła świata. Płynnie mówi po niemiecku, włosku i angielsku (w Londynie uczęszczała do szkoły językowej na Uniwersytecie Southbank. Obecnie mieszka w Zagrzebiu, gdzie skończyła studia na wydziale prawa. Prywatnie związana jest z piłkarzem reprezentacji Chorwacji Verdanem Ćorluką. Jest czynną działaczką w walce o prawa osób LGBT oraz prawa zwierząt.

Piosenkarka sukcesu

Za początek jej poważnej kariery muzycznej można uznać zwycięstwo w telewizyjnym programie Showtime. Franka została jego laureatką w grudniu 2007 roku. Dzięki temu podpisała swój pierwszy kontrakt na pięć lat z wytwórnią Hit Records. W maju 2008 roku wzięła udział w 12 Festiwalu radia chorwackiego w Opatija, gdzie wygrała nagrodę publiczności. W 2009 roku po raz pierwszy zgłosiła się do krajowych preselekcji do Eurowizji Dora z piosenką Pjesma za kraj, z którą zajęła 7 miejsce. Z tym utworem osiągnęła drugą pozycję na chorwackiej liście przebojów HR TOP 20. Wygrała nagrodę najlepszego debiutującego artysty.

Franka może też pochwalić się dobrymi rezultatami w innych dziedzinach niż muzyka. W 2009 roku wraz z tancerzem Istvanem Vargą wygrali czwartą edycję lokalnego Tańca z Gwiazdami. Jeszcze w tym samym roku ukazał się jej debiutancki album studyjny zatytułowany Franka. Chwilę po sukcesie w tanecznym show ponownie spróbowała swoich sił w preselekcjach Dora 2010 jednak tym razem z utworem Na tvojim rukama zajęła 7 miejsce w klasyfikacji końcowej. W tym samym roku wygrała nagrodę Zlatna koogla w kategorii dla najlepszej piosenkarki. Rok później wydała dwa single Crna Duga i On Fire, które osiągnęły międzynarodowy sukces. 15 marca 2012 roku wydała drugi album studyjny, zatytułowany Featuring. Jeden z najważniejszych występów Franki przyszedł w 2013 roku, kiedy wystąpiła jako support dla Beyonce przed jej koncertem w Zagrzebiu. Po paru latach przerwy wokalistka powróciła na rynek muzyczny w w grudniu 2017 roku z singlem S tobom.

Franka na Eurowizji 2018

Franka została wybrana na reprezentantkę Chorwacji 13 lutego, o czym pisaliśmy dla was tutaj. Sprawdźmy jakie szanse dla piosenkarki mają bukmacherzy. Niestety nie mamy najlepszych informacji dla fanów kompozycji Crazy. W tym momencie Franka znajduje się na 39 miejscu w ogólnej klasyfikacji, bez żadnych szans na awans, znajdując się na przedostatnim miejscu w klasyfikacji półfinałowej.

Nieco lepiej sytuacja kształtuje się w głosowaniach fanów. Na stronie ESCSTATS.COM piosenka Chrowacji znajduje się w tym momencie na 34 miejscu. Do tej pory zebrała 593 punkty a dziesięć osób spośród głosujących umieściło ją na pierwszej pozycji. Nadal jednak daje jej to przedostatni rezultat w pierwszym półfinale.

Podobnie sytuacja kształtuje się w aplikacji My Eurovision Scoreboard. Franka zajmuje 35 pozycję między Słowenią a Serbią, zbierając do tej pory 4717 punkty. Czy to oznacza, że Chorwacja jest w tym roku bez szans na awans do tegorocznego finału Eurowizji 2018?

Na portalu Youtube,teledysk do piosenki Crazy został już wyświetlony 588 404 razy, z czego 6,5 tys. osób przyznało kciuka w górę przy 1,5 tys. w dół. Statystyka na plus. A oto wybrane komentarze spod filmu:

NightGhost 95

Świetna piosenka z Chorwacji… Dalej Franka!

MaxMartell

Dobra robota Chorwacjo! Do zobaczenia w finale!

Marcos Teixeira

Interesujące, to może być niespodzianka na eurowizyjnej scenie.

Harut Hovhannisyan

Jazzowe, sexy i uniwersalne! Mogłoby się znaleźć na soundtracku 50 twarzy Greya. Absolutnie mój ulubiony kawałek!

A oto opinie naszej redakcji!

Bartek

Fenomenalny utwór, zupełnie nie potrafię zrozumieć dlaczego jest tak nisko w przewidywaniach bukmacherskich i fanów.Jest to subtelna kompozycja, szybko wpadająca w ucho i zmysłowa. Zdecydowanie nadaje się do przedstawienia na płycie 50 Twarzy Greya. Podejrzewam, że magia na scenie jaką wyczaruje Franka zupełnie odwróci kartę dla tego utworu i spokojnie zobaczymy ją w finale. Ocena 10/10

Paulina P.

Chorwacja: Uwielbiam ten utwór i jego klimat! Nie za bardzo rozumiem, dlaczego jest tak nisko u fanów, to jakieś nieporozumienie! Mam nadzieję, że Franka będzie wyżej niż fani myślą. Ocena 9/10

Paulina Ś.

CHORWACJA – Piosenka, która chyba znalazła się pierwsza po kreską do soundtracku z Greya i to też nie jest nic złego. Naprawdę jestem ciekawa jak się Franka zaprezentuje w Lizbonie bo może być ciekawie. Ocena 9,5/10

Wczoraj wokalistka opublikowała akustyczną wersję swoją piosenkę na portalu Youtube.

Czy Chorwacja awansuje do finału Konkursu Piosenki Eurowizji?

View Results

Loading ... Loading ...

FrankaCrazy (Tekst utworu)

You make me feel
You got me deep inside this love
You make my heart go
When I saw your eyes, boy
You’re just like a movie, black and white
You make me go straight out of my mind

I swear that I, I would remember
Roses, and horses, and the rain
Make it forever and I-I-I-I go

Crazy
Go crazy for your love
Crazy
Go crazy for you love
Lo-o-o-ove
Lo-o-o-ove

I love you for this love knows no reason, no games
Just like Bonnie and Clyde, we walk the road together
No fear, no breaks

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *