Przystań Lizbona: Czechy – Mikolas Josef – Lie To Me

Eurowizja już za chwilę, tymczasem 08. miejsce w naszym autorskim cyklu “Przystań Lizbona” przypadło Czechom, które w tym roku na Eurowizji reprezentuje Mikolas Josef ze swoją popową propozycją “Lie To Me“. W artykule przybliżamy Wam sylwetkę wokalisty, a także przedstawiamy notowania fanów i bukmacherów.

Wczesne początki

Mikolas to 22-letni kompozytor, producent, piosekarz, reżyser teledysków i choreograf. Urodził się 4 września 1995 roku w stolicy Czech – Pradze. Swoje dzieciństwo spędził właśnie w tym mieście, ale także w Znojmo, natomiast aktualnie mieszka w Wiedniu. Mikolas urodził się w muzycznej rodzinie, dzięki czemu zaczął grać na gitarze już w wieku 5 lat. Rodzice wokalisty są nauczycielami angielskiego, dlatego też Mikolas ukończył English College w Pradze i już od młodego wieku biegle posługuje się językiem angielskim. Pomimo bardzo dobrych wyników w nauce i szansy na dostanie się do prestiżowej szkoły w Wielkiej Brytanii, artysta postanowił zaprzestać dalszą edukację i rozpoczął muzyczną karierę.

Pierwsze doświadczenia

W wieku 17 lat Mikolas Josef zdobył nagrodę Gold Medal przyznawaną przez London Academy of Music and Dramatic Arts. Później zdecydował, aby rozpoczął profesjonalną karierę muzyczną. Jednak aby dojść do takiego etapu Mikolas musiał zdobyć nieco doświadczenia i tak rozpoczął występować jako artysta uliczny i gitarzysta w kilku europejskich miastach takich jak Praga, Oslo, Hamburg, Wiedeń i Zürich. Tuż przed rozpoczęciem muzycznej kariery Mikolas pracował przez rok jako międzynarodowy model dla światowych marek modowych.

Początek muzycznej kariery – pierwsze utwory

2015 rok, to rok debiutu Mikolasa na rynku muzczynym, bowiem wydał wtedy debiutancki singiel “Hands Bloody“. W 2016 roku przyszedł czas na kolejne, dwa utwory. Wokalista wydał “Believe (Hey Hey)“, a także piosenkę “Free“, która odniosła największy sukces. Trafiła na 15. miejsce listy przebojów w Czechach, a także zyskała aż 1,5 miliona wyświetleń na kanale YouTube. Mikolas Josef miał pojawić się w Konkursie Eurowizji rok temu, jednak po usłyszeniu potencjalnej piosenki “My Turn“, którą miałby wykonać, postanowił odrzucić tę propozycję.

Przygoda z Eurowizją coraz bliżej

W 2017 roku Mikolas Josef wydał swój czwarty singiel “Lie To Me“, który postanowił zgłosić do internetowych preselekcji organizowanych przez czeskiego nadawcę. O wynikach decydowali jurorzy, czyli byli uczestnicy Eurowizji (m.in. Iveta Mukuchyan, Nathan Trent, Norma John, czy Dami Im), a także internauci z Czech, którzy mogli głosować na swojego faworyta poprzez oficjalną aplikację Eurowizji. Mikolasowi udało się zwyciężyć w obu głosowaniach, w których zdobył maksymalne noty ośmiu punktów. Autorem muzyki i tekstu eurowizyjnej propozycji z Czech jest sam artysta. W kwietniu artysta podpisał kontrakt z międzynarodową wytwórnią Sony Music, a także RCA Records.

Czy Czechy mają szansę ma swój drugi awans, a może nawet zwycięstwo?

Czechy nie mają zbyt długiej i szczęśliwej historii w Konkursie Eurowizji. Kraj ten brał udział w konkursie jedynie sześć razy, a po raz pierwszy awansował do finału w 2016 roku, dzięki Gabrieli Gunčíkovej i jej balladzie “Stand“. Rok temu Martina uzyskała 13. miejsce w swoim półfinale dzięki piosence “My Turn“. Wszystko wskazuje na to, że Mikolasowi uda się po raz drugi wprowadzić naszych sąsiadów do finału. W typowaniach bukmacherów Czechy zajmują 5. miejsce w całej stawce Eurowizji, natomiast w klasyfikacji półfinałowej 2. miejsce.

W plebiscycie prowadzonym na stronie escstats.com Mikolas radzi sobie już nieco gorzej. Plasuje się tam na 8. miejscu. miejscu. 25 osób wskazało utwór “Lie To Me” jako swój ulubiony z tegorocznej stawki Eurowizji.

W aplikacji My Eurovision Scoreboard, w której głosuje około 100 tysięcy fanów z całego świata, wokalista i jego piosenka plasują się na 6. miejscu z  37244 punktami na koncie.

Sprawdźmy teraz jak utwór radzi sobie na kanale Eurowizji na YouTube. Utwór ma ponad trzy miliony wyświetleń oraz 47 tysięcy łapek w górę i 4,6 tysiąca łapek w dół. Wybrani internauci pozostawili pod piosenką następujące opinie:

 Mmedia Mreza:
Nie jest złe, lubię to. Bardzo nowoczesna piosenka!
On jest bardzo dobry! Powodzenia ze Stanów Zjednoczonych. Wiem, że nie będę mogła głosować podczas Eurowizji, ale głosowałabym na niego.
Ta piosenka jest bardzo dobra. Czechy na pewno awansują do finału w tym roku i osiągnął swój najlepszy wynik. Powodzenia dla Czech, pozdrowienia z Włoch.
Przejdźmy teraz do naszejredakcjii sprawdźmy jak wyglądają opinie członków INFE Poland:
Paulina:
Utwór nowoczesny, ciekawy. Obawiam się jednak przede wszystkim tego, że Czechy nie podołają roli jednego z faworytów i wynik nie będzie taki, jakiego wszyscy oczekują. Sama kompozycja wpada w ucho i aż chce się nucić. Ocena: 8/10
Tomek:
Jedna z pierwszych piosenek, które poznaliśmy. I to jest taki utwór, który wpada w ucho i się na długo zakorzenia. Jest skoczny, chwytliwy i nie można przy nim usiedzieć w miejscu, przynajmniej bez przysłowiowego tupania nóżką. Uzależnia – jednak mi się nie znudził. Na pewno znajdzie się w mojej “topce”. Ocena: 10/10
Paulina Ś.:
Świeże, nowoczesne brzmienie, co jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. U bukmacherów typowany jako jeden z większych faworytów do wygrania i wcale mnie to nie dziwi. Ocena: 8/10
Timur:
Piosenka irytuje mnie niesamowicie, doceniam to, że jest nowoczesna, ma swój styl. Głos również nie jest najgorszy. Coś w tym utworze jest, co przyciąga i pozwala go łatwo i szybko zapamiętać i za to go najbardziej doceniam. Doceniam również umiejętność zaśpiewania tak obszernego tekstu, jednak wydaje się, że warstwa tekstowa to naprawdę zlepek przypadkowych słów takich jak: Marilyn Monroe, spaghetti, czy ‘bop-whop-a-lu bop’. Ocena: 2/10
Bartek:
Bardzo fajna piosenka z Czech. Druga po Gabrieli Guncikovej, która naprawdę mi się podoba. Mam nadzieję, że w tym roku również będzie final. To bardzo dobra, skoczna i taneczna propozycja. Trzymam kciuki! Ocena: 10/10

TEKST UTWORU: Mikolas Josef – Lie To Me

Oh, oh she a good girl at home but
Her skirt goes up like Marilyn Monroe’s
Papa likes the drama, mama hotter then lava
She rocking high heels Prada, her face like Madonna
By the way she moved, got me making a puddle
Baby I already knew you would be nothing but a trouble
Damn it everybody knows she never loved for real
Honey bunny up all night wannabe couple goals queen

I know you ‘bop-whop-a-lu bop’ on his wood bamboo
When you were still seeing me and well he didn’t even knew hmm
But God damn it, come and count to three, now sit down GGY
I’m on fire

Come and lie to me
Lie to me, oh baby, come a little closer
Lie to me
Lie to me, oh baby, lean upon my shoulder
Lie to me
Get down on my body and love me like it was always meant to be
Now you love somebody new, I always knew
So come and give it to me

 When the beat dropped, she dropped, dropped it like it’s hot

And now without a second thought she got me doing what I’m not
Then it got heavy, Mom I’m feeling home already
But steady plenty these greedies wanna eat my spaghetti
Then she got one of my friends
She got him dripping on wood
I know it hurt so bad but it feels so good
Quit sweet talking me now baby I don’t give a damn
You should’ve thought about me back when I was your man

I know you ‘bop-whop-a-lu bop’ on his wood bamboo
When you were still seeing me and well he didn’t even knew hmm
But God damn it, come and count to three, now sit down GGY
I’m on fire

Come and lie to me
Lie to me, oh baby, come a little closer
Lie to me
Lie to me, oh baby, lean upon my shoulder
Lie to me
Get down on my body and love me like it was always meant to be
Now you love somebody new, I always knew
So come and give it to me

 You know I like it

When you lie, lie, lie
You look so good
When you lie, lie, lie
Set my camel in the mood
When you lie, lie, lie
When you lie, lie, lie

Come and lie to me
Lie to me, oh baby, come a little closer
Lie to me
Lie to me, oh baby, lean upon my shoulder
Lie to me
Get down on my body and love me like it was always meant to be
Now you love somebody new, I always knew
So come and give it to me

Czy Czechy awansują do finału Eurowizji?

View Results

Loading ... Loading ...

(źródła: wikipedia.org, eurovision.tv; fot.: metrolyrics.com)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *