Przystań Lizbona: Francja – Madame Monsierur- Mercy

Jean Karl-Lucas i Emilie Satt, bo tak w rzeczywistości nazywają się członkowie duetu Madame Monsieur spotkali się dziesięć lat temu w jednym z francuskich barów. Chemia między artystami pojawiła się od samego początku. W taki oto sposób narodziła się ich współpraca, która niedawno zaowocowała pierwszym, debiutanckim albumem Vu d’ici.

Miłość Emilie do piosenek i komponowania pojawiła się dzięki innym francuskim muzykom, takim jak Barbara i Nino Ferrer, dzięki którym pokochała jazz i blues. Muzyka towarzyszyła jej od dzieciństwa, które spędziła w Nicei. Jean-Karl ma muzyczne wykształcenie w specjalizacji gry na alcie, które zdobył w Konserwatorium w Amiens.

Małżeństwo, które połączyła muzyka

Para była częścią folkowego zespołu, który postanowili opuścić aby stworzyć własny projekt. W taki sposób powstał Madame Monsieur. Madame i Monsieur – to jak dwa bieguny jednego ciała niebieskiego. Jak sami mówią zawsze są razem we dwójkę- jako kobieta i mężczyzna. Żyją razem i pracują razem. Znają się od 10 lat, 9 lat są razem a od 2 lat są małżeństwem! Nazwę dla zespołu poszukiwali długo, ale Madame Monsieur powracało stale do ich pomysłów, dlatego w końcu się zdecydowali występować pod takim tytułem. W ich parze Emilie zajmuje się komponowaniem utworów i śpiewaniem, natomiast Jean-Karl produkcją. Ich motywem przewodnim w tworzeniu jest przekazywanie historii- nie ważne czy prawdziwych, czy zmyślonych- takich, które chwytają za serce. Każda z ich piosenek to „fotograf emocji”.

Znani w świecie reklam

Głos Emilie mogliśmy usłyszeć w wielu kampaniach reklamowych takich marek jak  Materne, Balisto czy Blackberry. Jej piosenka Come Wander with Me została użyta w kampanii reklamowej marki Lacoste do perfum Love of pink. To nie jedyna współpraca z branżą perfumeryjną. Jej głos możemy usłyszeć w reklamie perfum Chance, wyreżyserowanej przez Jeana-Paula Goude. Jej piosenki Hey You użyto także na potrzeby filmu Une semaine sur deux, wyreżyserowanego przez Ivana Calberaca.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pierwszy raz spotkali się w 2008 roku, a ich pierwszym wspónym pirojektem była EPka Emilie Satt zatytułowana „01”, na którą wspólnie stworzyli trzy piosenki, a jedna z nich Human Bear została użyta w reklamie Forda Mondeo w 2009 roku. W 2015 roku skomponowali piosenkę Smile dla rapera Youssoupha. Piosenka stała się jednym z większych hitów tamtego roku. Wystąpili na Taratata #500, wraz z Youssouphą pojawili się na scenie Zenith w Paryżu. Za sprzedaż jego krążka osiągnęli złotą płytę. Tego samego roku, Emilie została wybrana przez czytelników Nice-Matin trzecią osobowością roku.

W 2016 roku ukazał się ich debiutancki album EP jako duetu. Krążek zatytułowany Tandem, zawierał piosenki, do których nagrania zaprosili wielu raperów.  2017 rok przyniósł prawdziwy przełom dla zespołu. Wydali swoją debiutancką płytę long play zatytułowaną Vu d’ici

Madame Monsieur na Eurowizji

Duet został wybrany na reprezentantów Francji 27 stycznia 2018 roku, po niezwykle rozbudowanych jak na Francję preselekcjach. O szczegółach możecie przeczytać tutaj. Jeżeli chcecie zapoznać się, jaka historia stoi za piosenką Mercy to zapraszamy was do tego artykułu. Sprawdźmy jak Madame Monsieur radzą sobie w notowaniach bukmacherów. Obecnie duet znajduje się na trzecim miejscu, tuż za Alexandrem Rybakiem i jest jednym z głównych faworytów do wygrania Eurowizji w tym roku. Przed rozpoczęciem prób drugiego półfinału był nawet moment, w którym Francja znajdowała się na drugim miejscu.

A jak sytuacja wygląda w głosowaniach fanowskich? Na portalu ESCSTATS.COM Francja również jest na trzecim miejscu, między Grecją a Cyprem. Madame Monsieur uzbierali do tej pory 4299 punktów, a aż 80 głosujących wskazało ten utwór jako swój ulubiony.

W głosowaniu przeprowadzonym w aplikacji My Eurovision Scoreboard sytuacja wygląda jeszcze lepiej! Francja znajduje się na drugim miejscu i uzbierała do tej pory 55522 punkty.

Na portalu Youtube piosenka Mercy została już odtworzona 1 742 422 razy, z czego 22 tys. użytkowników przyznało piosence kciuka w górę, przy 4,5 tys. w dół. Oto niektóre z komentarzy, które możemy znaleźć pod klipem:

Mara Woods

Gratuluję Francji za dokonanie tak wspaniałego wyboru! Głos, melodia, ale przede wszystkim słowa… te słowa są bardzo potrzebne teraz. MERCY

Konstantinos Angious

Będę bardzo szczęśliwy, jeżeli za rok spotkamy się w Atenach (moim kraju) albo w Paryżu <3

Gabiche

Posłuchałem pierwszy raz i pomyślalem: ok, ta piosenka jest w porządku. Ale posłuchałem jeszcze raz i słowa są aktualne, bardzo prawdziwe i ciężkie. Złamały mi serce. To o imigrantach, którzy podróżują po morzu. O wszystkich dzieciach, które straciły tam swoje życie, o rodzicach którzy stracili swoje dzieci. Dziękuje Ci Mercy. Jestem wdzięczny, że ja nie znalazłem się w takiej sytuacji. Ale tysiące innych osób nie może tak powiedzieć. To są ludzie, jak Ty i ja. Musieli zapłacić cenę życia, za chęć lepszych warunków i przyszłości dla swoich dzieci. Nigdy nie zapomnę.

A oto opinie naszej redakcji!

Bartek

Zakochałem się w tym utworze od pierwszego usłyszenia! To bardzo nowoczesny utwór, łączący w sobie prostotę a mimo wszystko naładowany emocjami. Chociaż nie rozumiem francuskiego, bije z niego smutek i wołanie o pomoc. Francja zasługuje jak najbardziej na sukces! Ocena: 10/10

Paulina Ś. 

Francja po raz kolejny udowadnia, że zna się na muzyce. Piosenka zachowana w typowo francuskim popowym stylu, do tego język, który uwielbiam (przynajmniej jeśli chodzi o muzykę 😉 ). Nie zagłębiając się w sam tekst piosenki, który można uznać za nieco kontrowersyjny, to trzeba powiedzieć, że to jeden z mocnych kandydatów do wygrania, za który również się nie obrażę. 9/10

Paulina P.

Francja: Bardzo lubię ten utwór, propozycja jest bardzo dobra. Razi mnie jednak kontekst piosenki. Choć uwielbiam głos wokalistki, to uważam, że tym razem powinna wygrać bardziej weselsza propozycja. Wciaż jednak ocena 9/10

MADAME MONSIEURMERCY (Tekst utworu)

Je suis née ce matin
Je m’appelle Mercy
Au milieu de la mer
Entre deux pays, Mercy

C’était un long chemin et Maman l’a pris
Elle m’avait dans la peau, huit mois et demi
Oh oui, huit mois et demi

On a quitté la maison, c’était la guerre
Sûr qu’elle avait raison, y’avait rien à perdre
Oh non, excepté la vie

Je suis née ce matin
Je m’appelle Mercy
On m’a tendu la main
Et je suis en vie
Je suis tous ces enfants
Que la mer a pris
Je vivrai cent mille ans
Je m’appelle Mercy

Et là devant nos yeux y’avait l’ennemie
Une immensité bleue peut-être infinie
Mais oui, on en connaissait le prix

Surgissant d’une vague, un navire ami
A redonné sa chance à notre survie
C’est là, que j’ai poussé mon premier cri

Je suis née ce matin
Je m’appelle Mercy
On m’a tendu la main
Et je suis en vie
Je suis tous ces enfants
Que la mer a pris
Je vivrai cent mille ans
Je m’appelle Mercy

Je suis née ce matin
Je m’appelle Mercy

Merci, merci, je vais bien merci
Merci, merci, je vais bien merci
Merci, merci, je vais bien merci
Merci, merci, je vais bien merci

 

 

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *