Gruzja rusza z selekcjami. Przesłuchania w Idolu rozpoczęte

Przesłuchania do gruzińskiej wersji programu Idol, który w tym roku będzie  przepustką z kaukaskiego kraju na Eurowizję, ruszyły w ten weekend w Tbilisi.

Gruzja rusza z przygotowaniami do Eurowizji 2019

W sobotę odbył się pierwszy dzień przesłuchań do Idola, który w przyszłym roku wyłoni reprezentanta Gruzji na Eurowizji. Ten format ma już pewne powiązania z Konkursem. Zwycięzca 4 sezonu Nodiko Tatishvili i laureatka drugiego miejsca w 5 sezonie Sopho Gelovani reprezentowali w duecie Gruzję na Konkursie Piosenki Eurowizji 2013, gdzie zdobyli 15 miejsce. Zwyciężczynią 6 sezonu była Nina Sublatti, która na Eurowizji 2015 uplasowała się na 11 miejscu. Od 2017 roku artystka zasiada jako jurorka w show.

Terminarz pozostałych przesłuchań Idola:

30 października Telavi & Gurjaani
31 października Akhmeta & Lagodekhi
1 listopada Gori
2 listopada Borjomi & Akhaltsikhe
3 listopada Tbilisi
4 listopada Tbilisi
6 listopada Chiatura
7 listopada Kutaisi

Idol wyłoni piosenkę i artystę

Szefowa delegacji gruzińskiej Natia Mshvenieradze potwierdziła, że w Idolu zostanie wybrany zarówno artysta jak i piosenka, którą usłyszymy na scenie podczas Eurowizji w Tel Awiwie.Na początku show będzie się skupiać na wybraniu odpowiednich piosenkarzy, w dalszej części zmagań zostaną zaproszeni kompozytorzy. Nie wiadomo czy zgłoszenia piosenek będą dostępne tylko dla twórców z Gruzji czy także z innych państw.  W tradycyjnym formacie Idola uczestnicy wykonują ich “zwycięskie piosenki”- autorskie utwory, które po konkursie stanowią debiutanckie single. Prawdopodobne jest, iż w wypadku gruzińskiego Idola takie “zwycięskie piosenki” będą stanowiły potencjalne utwory na Konkurs Piosenki Eurowizji. Oczekiwania są ogromne. Mshvenieradze podkreśla, że poszukiwana jest propozycja, która przyniesie Gruzji finał w Tel Awiwie, po tegorocznej porażce (grupa Iriao zajęła ostatnie miejsce w półfinale). Ostatni raz w finale Gruzini znaleźli się w 2015 roku.

Emisja Idola  rozpocznie się 1 stycznia 2019 roku.

Gruzja to czwarty kraj, który w tym sezonie wybierze reprezentanta poprzez format talent show, po X – Factorze na Malcie, Operacion Triunfo w Hiszpanii czy Rising Star w Izraelu.

(źródło: eurovoix, wiwibloggs)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *