Kazachstan pojawi się jako gość na Eurowizji 2019?

Khabar Agency, narodowy nadawca Kazachstanu donosi, iż trwają rozmowy nad ewentualnym uczestnictwem Kazachstanu jako gościa specjalnego na Eurowizji 2019. W taki sposób zaczynała Australia.

Alan Azhibayev, szef Khabar Agency ogłosił, że nadawca stara się wynegocjować uczestnictwo w Eurowizji w roli gościa specjalnego:

Od wielu lat Khabar Agency jest częścią EBU (Europejskiej Unii Nadawców), ale naszym zadaniem jest uzyskać pełne członkostwo w Unii, abyśmy mieli prawo głosu. Kiedy uzyskamy ten status, będzie zdecydowanie łatwiej. Pracujemy nad tą kwestią każdego dnia. Odbyły się spore rozmowy między ministrem komunikacji i informacji a managementem EBU. Negocjacje nie skończyły się i nadal trwają. Nawet zaraz po Eurowizji Junior odbyły się spotkania. Myślę że wkrótce przedstawiciele Unii przybędą do Kazachstanu i rozmowy będą kontynuowane.

Azhibayev dodaje także ważny argument na swoją korzyść Khabar Agency jest pełnym członkiem Azjatyckiej Unii Nadawców:

Teraz mamy prawo głosu w ABU. Ale Azja to Azja a Europa to Europa, więc potrzebujemy trochę czasu. Eurowizja to nie tylko udział. Najważniejszą rzeczą jest to, że zwycięzca dorosłej Eurowizji przenosi konkurs do swojego kraju. To jest bardzo ważne wydarzenie, takie jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata FIFA.

Według Alana Azhibayeva Kazachstan ma ciągle szanse pojawić się na Eurowizji 2019 jako gość specjalny:

Przypominam sobie Australię, która 40 lat starała się o udział w Eurowizji i w końcu osiągnęła swój cel. Dopiero niedawno pojawiła się jako gość specjalny a zaraz potem jako pełnoprawny uczestnik. My także powinniśmy iść krok po kroku. Najpierw musimy uzyskać status gościa aby zwiększyć swoje szanse. Wszystko to odbywa się etapami, o których przebiegu nie jesteśmy poinformowani. Jednocześnie jesteśmy proszeni o wypełnianie wymaganych dokumentów do ich rozpatrzenia.

Kazachstan stara się również o organizację Junior Eurowizji 2019 pod warunkiem, że konkurs zostanie przeniesiony na październik. Aby kandydatura Kazachstanu została rozpatrzona pozytywnie Polska musiałaby nie brać udziału w procesie wyboru gospodarza, co jest raczej nierealne po zapewnieniach prezesa TVP, Jacka Kurskiego.

(źródło: eurovoix)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *