Jonida Maliqi reprezentantką Albanii!

Po trzech emocjonujących wieczorach czas na ostateczne rozstrzygnięcia. Zwyciężczynią 57 Festivali i Këngës została Jonida Maliqi z piosenką Ktheju tokës i to ona będzie reprezentowała Albanię na przyszłoroczej Eurowizji, która odbędzie się w maju w Tel Awiwie.

W tegorocznej edycji Festivali i Këngës wzięło udział 22 muzyków, z czego 14 dostało się do dzisiejszego finału. Na drugim miejscu w rywalizacji znalazła się Lidia Lufi a na trzecim Eranda. Nagrodę młodzieżowego jury wygrali Marko Strazimiri & Imbro za piosenkę Leyla. Eranda zwyciężyła nagrodę krytyków.

Pierwsza piosenka Eurowizji 2019

Ktheju tokës to pierwsza znana piosenka Eurowizji 2019. Albania znana jest z przerabiania swoich piosenek, których wersje eurowizyjne często różnią się od tych, które wygrywały narodowy festiwal. Nie wiadomo, czy artystka zdecyduje się na zmianę języka na angielskim czy pozostanie przy albańskim.

Kim jest Jonida Maliqi?

Jonida Maliqi urodziła się w 1982 roku. Jest albańską piosenkarką i prezenterką telewizyjną. Prowadziła albańską wersję Tańca z Gwiazdami. Swoją karierę muzyczną zaczęła w wieku 13 lat właśnie od udziału w FiK, Łącznie z 57 edycją wzięła udział w festiwalu trzy razy. Odegrała tytułową rolę w albańskiej musicalowej wersji Romea i Julii.

(źródło: eurovoix, wikipedia)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *