Litwa: Pierwszy odcinek Eurovizijos Atranka 2019 za nami!

Dzisiejszy sobotni wieczór przyniósł nam pierwsze w tym roku preselekcyjne wrażenia. Nasi sąsiedzi – Litwa zaprezentowała pierwszy odcinek  Eurovizijos Atranka 2019. Wydarzenie składać się będzie z 4 rund wstępnych, w których połowa uczestników przejdzie do dwóch półfinałów, a następnie do Wielkiego Finału zaplanowanego na 23 lutego. Na samym początku dzisiejszego show wystapiła zeszłoroczna reprezentantka podczas 63. Konkursu Piosenk Eurowizji –  Ieva Zasimauskaiteze, wykonała swoją zremiksowaną piosenkę którą wywalczyła, 12 miejsce w Lizbonie. Następnie publiczność została powitana przez nowy duet prezenterów – Gabrielė Martirosianaitė i Giedrius Masalski

Dzisiejszy artyści którzy zaprezentowali się na scenie to:

 1. Matas Ligeika – You came here to fly
 2. Simona Klušienė – This day begin with love
 3. Filtered tools – Survival
 4. Rūta Statkevičiūtė – Paradox
 5. Šarūnas Mačiulis – Traukinys (Train)
 6. Aldegunda – I want your love
 7. Gabriela Ždanovičiūtė – Home is in your heart
 8. Migloko – Rožės (Roses)
 9. Twosome – 1000
 10. MaNNazz – Blind bird
 11. Gebrasy – Acceptance
 12. Glossarium – Anyone

Wszystkie występy jak co roku, były oceniane przez jury w skład którego w tym roku wchodzą znany DJ i prezenter radiowy Jonas Nainysa, recenzent muzyki Ramūnas Zilnys i kompozytor Vytautasa Bikusa, który stworzył zeszłoroczną piosenkę Ievy “When We Old”. Głosy jury zostały oddane 20 grudnia podczas nagrywania odcinka. Dzieki temu wiedzieliśmy jak prezentuje sie połowa wartości przyznanych głosów:

12 pkt – Migloko – Rožės
10 pkt – MaNNazz – Blind Bird
8 pkt – Gebrasy – Acceptance
7 pkt – Twosome – 1000
6 pkt – Glossarium – Anyone
5 pkt – Matas Ligeika – You came here to fly
4 pkt – Filtered tools – Survival
3 pkt  – Šarūnas Mačiulis – Traukinys oraz Aldegunda – I want your love
1 pkt – Gabriela Ždanovičiūtė – Home is in your heart

Ostatecznt wynik został rozstrzygnięty pod koniec dzisiejszego odcinka w formie 50:50 głosów publiczności i jury. Tak prezentowała sie końcowa tabela z wynikami:

Natomiast tylko szóstka dzisiejszych wykonawców awansowała do kolejnej rundy.

Dzisiejszy odcinek zdecydowanie wygrał zespół MaNNazz który wykonał utwór “Blind Bird”

Litwa w Konkursie Piosenki Eurowizji:

Kraj uczestniczy tak jak Polska od 1994 roku. Dotychczas najlepszy wynik dla Litwy zajął zespół LT United, który zajął szóste miejsce z utworem „We Are the Winners” w finale konkursu w 2006. Kraj dwukrotnie uplasował się na ostatnim miejscu w finale konkursu w 1994 i w półfinale konkursu w 2005. W zeszłym roku Ieva Zasimauskaiteze zajęła 12 miejsce z łączną ilością 181 puntków.

źródło: lrt.lt     zdjęcia: własne, lrt.lt

Najstarszy fan Eurowizji w naszej ekipie, niebawem stuknie mi na liczniku 30-stka. Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje m.in filologie hiszpańska. Eurowizje śledzę już od najmłodszych lat, zaraziła mnie do niej moja mama. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! I tak to trwa do dziś, moja miłość i pasja do ESC sie pogłebia. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Ukraina, Izrael. Do INFE Poland przystąpiłem w 2015 roku, dzięki temu poznałem masę świetnych ludzi. oraz wiele się tutaj nauczyłem. Aktualną ekipę INFE śmiało mogę okrzyknąć rodzinką którą sam mogłem sobie wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *