Serbia: Znamy 24 uczestników Beoviziji 2019!

Preselekcyjna lokomotywa Eurowizji coraz bardziej nabiera tempa. Dzisiaj serbski krajowy nadawca RTS ujawnił wszystkich uczestników, którzy będą walczyć o bilet na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji w Tel AwiwieBeovizija odbywała się już w latach 2003-2009. W  tym roku po raz drugi z rzędu odbędzie się w Serbii aby wyłonić najlepszego kandydata. Show będzie składać się z 24 konkurencyjnych piosenek. Rok temu wybrani w tym samym formacie Sanja Ilić i Balkanika, uzyskali w Lizbonie 19 miejsce w finale z łączną ilością puntków 113. W okresie zgłaszania się artystów nadawca otrzymał 76 potencjanych utworów, które zostały wstępnie ocenione przez specjalnie powołany komitet.

Szczęśliwcy, którzy zakwalfikowali się do wielkiego show to:

 1. Ivana Vladović & Wonder Strings – Moja bol
 2. Extra Nena – Još ti čujem glas
 3. Sanja Rio – Ljubimo se
 4. Nataša & Una – Slobodna
 5. Jana Šušteršić – Viktorija
 6. Saška Janks – Da li čuješ moj glas
 7. Dženan Lončarević – Nema suza
 8. Funked Up – Zašto da se ne desi
 9. Goga Stanić – Ti znaš da ne znaš me
 10. Majdan – Budim te
 11. Sofija Perić – Aritmija
 12. Ana Popović – Lutaš
 13. Aleksandra Sekulić – Tugo
 14. Osvajači – Vatra i plamen
 15. Džipsikord – Boje
 16. Dunja Vujadinović – 7
 17. Eleonora – Samo lagano
 18. Lord – Radnički sin
 19. Tina & Lola Amvon – Tvoje oči
 20. Mr DOO – Do 100
 21. Ivan Kurtić – Bella
 22. Nevena Božović – Kruna
 23. Lana & Aldo – Pogledaj u nebo
 24. Tamara Milanović – Reči nisu dovoljne
Beovizija 2019 

Prawdopodobnie odbędzie się pod koniec lutego. Specjalnie wyłonione jury, jak i publiczność będą miały po 50% udziałów w ostatecznym wyniku widowiska. Na liście uczestników pojawiło się kilku znanych wykonawców powracających do rywalizacji i ponownie próbujących szczęścia. Zeszłoroczni kandydaci Beovizija 2018 również wezmą udział ponownie z nowymi utworami i będą walczyć o upragnione zwycięstwo są to: Saška Jules, a także  Lord , Ivan Kurtić , Lana i Aldo. Niezwykłe jest też to, że do konkursu powraca Extra Nena – była reprezentantka Jugosławii w 1992 roku z piosenką “Ljubim te pesmama”.

Co więcej, Nevena Božović powraca jako artystka solowaPiosenkarka reprezentowała już swój kraj w 2013 roku, kiedy była członkinią w grupie Moje 3 z utworem “Ljubav je svuda”, który w pierwszym półfinale zajął 11. miejsce, tym samym nie kwalifikując się do Wielkiego Finału. Nevena była także serbską uczestniczką w  Junior Eurovision Song Contest 2007, gdzie zdobyła zaszczytne 3 miejsce dla swojego kraju.

Serbia na Eurowizji

Były jugosłowiański kraj zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji jako niepodległe państwo w 2007 roku i wygrał widowisko dzięki Mariji Šerifović wykonującej przepiękną balladę “Molitva” . To było jak dotąd jedyne zwycięstwo Serbii. Od debiutu kraj ten bierze udział w eurowizji, z wyjątkiem roku 2014. Serbia od początku uczestnictwa w konkursie, trzykrotnie kończyła w TOP10 (2008, 2012, 2015) i 3 razy kończyła w półfinałach (2009, 2013, 2017). Przez lata kraj wykorzystywał różne formaty, aby wybierać uczestników i utwory na Eurowizję.  Zarówno w selekcji wewnętrznej, jak i krajowych finałowych wydarzeniach. W 2018 r.  Krajowy nadawca  RTS postanowił przywrócić program selekcyjny Beovizija , który odbył się po długiej 9-letniej przerwie. W finale brało udział 17 artystów, wśród nich zwycięzcami wieczoru zostali Sanja Ilić   Balkanika , uzyskując w ten sposób prawo do reprezentowania kraju w Lizbonie, ze swoją piosenką  “Nova deca”. W maju serbscy kandydaci wzięli udział w drugim półfinale i udało im się awansować do Wielkiego Finału, natomiast 12 maja, ostatecznie zajęli 19 miejsce, z łączną liczbą 113 punktów.

źródło: eurovoix.com, własne

Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje filologie hiszpańska. Mam 29 lat. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! Preselekcjami innych krajów i całą oprawą konkursu zacząłem interesować się w 2011/2012 roku. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Izrael, Grecja. Kocham Eurowizję za to, że jest nieprzewidywalna i dzięki niej mogę poznać wielu wspaniałych i ciekawych ludzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *