Serbia: Znamy 24 uczestników Beoviziji 2019!

Preselekcyjna lokomotywa Eurowizji coraz bardziej nabiera tempa. Dzisiaj serbski krajowy nadawca RTS ujawnił wszystkich uczestników, którzy będą walczyć o bilet na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji w Tel AwiwieBeovizija odbywała się już w latach 2003-2009. W  tym roku po raz drugi z rzędu odbędzie się w Serbii aby wyłonić najlepszego kandydata. Show będzie składać się z 24 konkurencyjnych piosenek. Rok temu wybrani w tym samym formacie Sanja Ilić i Balkanika, uzyskali w Lizbonie 19 miejsce w finale z łączną ilością puntków 113. W okresie zgłaszania się artystów nadawca otrzymał 76 potencjanych utworów, które zostały wstępnie ocenione przez specjalnie powołany komitet.

Szczęśliwcy, którzy zakwalfikowali się do wielkiego show to:

 1. Ivana Vladović & Wonder Strings – Moja bol
 2. Extra Nena – Još ti čujem glas
 3. Sanja Rio – Ljubimo se
 4. Nataša & Una – Slobodna
 5. Jana Šušteršić – Viktorija
 6. Saška Janks – Da li čuješ moj glas
 7. Dženan Lončarević – Nema suza
 8. Funked Up – Zašto da se ne desi
 9. Goga Stanić – Ti znaš da ne znaš me
 10. Majdan – Budim te
 11. Sofija Perić – Aritmija
 12. Ana Popović – Lutaš
 13. Aleksandra Sekulić – Tugo
 14. Osvajači – Vatra i plamen
 15. Džipsikord – Boje
 16. Dunja Vujadinović – 7
 17. Eleonora – Samo lagano
 18. Lord – Radnički sin
 19. Tina & Lola Amvon – Tvoje oči
 20. Mr DOO – Do 100
 21. Ivan Kurtić – Bella
 22. Nevena Božović – Kruna
 23. Lana & Aldo – Pogledaj u nebo
 24. Tamara Milanović – Reči nisu dovoljne
Beovizija 2019 

Prawdopodobnie odbędzie się pod koniec lutego. Specjalnie wyłonione jury, jak i publiczność będą miały po 50% udziałów w ostatecznym wyniku widowiska. Na liście uczestników pojawiło się kilku znanych wykonawców powracających do rywalizacji i ponownie próbujących szczęścia. Zeszłoroczni kandydaci Beovizija 2018 również wezmą udział ponownie z nowymi utworami i będą walczyć o upragnione zwycięstwo są to: Saška Jules, a także  Lord , Ivan Kurtić , Lana i Aldo. Niezwykłe jest też to, że do konkursu powraca Extra Nena – była reprezentantka Jugosławii w 1992 roku z piosenką “Ljubim te pesmama”.

Co więcej, Nevena Božović powraca jako artystka solowaPiosenkarka reprezentowała już swój kraj w 2013 roku, kiedy była członkinią w grupie Moje 3 z utworem “Ljubav je svuda”, który w pierwszym półfinale zajął 11. miejsce, tym samym nie kwalifikując się do Wielkiego Finału. Nevena była także serbską uczestniczką w  Junior Eurovision Song Contest 2007, gdzie zdobyła zaszczytne 3 miejsce dla swojego kraju.

Serbia na Eurowizji

Były jugosłowiański kraj zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji jako niepodległe państwo w 2007 roku i wygrał widowisko dzięki Mariji Šerifović wykonującej przepiękną balladę “Molitva” . To było jak dotąd jedyne zwycięstwo Serbii. Od debiutu kraj ten bierze udział w eurowizji, z wyjątkiem roku 2014. Serbia od początku uczestnictwa w konkursie, trzykrotnie kończyła w TOP10 (2008, 2012, 2015) i 3 razy kończyła w półfinałach (2009, 2013, 2017). Przez lata kraj wykorzystywał różne formaty, aby wybierać uczestników i utwory na Eurowizję.  Zarówno w selekcji wewnętrznej, jak i krajowych finałowych wydarzeniach. W 2018 r.  Krajowy nadawca  RTS postanowił przywrócić program selekcyjny Beovizija , który odbył się po długiej 9-letniej przerwie. W finale brało udział 17 artystów, wśród nich zwycięzcami wieczoru zostali Sanja Ilić   Balkanika , uzyskując w ten sposób prawo do reprezentowania kraju w Lizbonie, ze swoją piosenką  “Nova deca”. W maju serbscy kandydaci wzięli udział w drugim półfinale i udało im się awansować do Wielkiego Finału, natomiast 12 maja, ostatecznie zajęli 19 miejsce, z łączną liczbą 113 punktów.

źródło: eurovoix.com, własne

Najstarszy fan Eurowizji w naszej ekipie, niebawem stuknie mi na liczniku 30-stka. Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje m.in filologie hiszpańska. Eurowizje śledzę już od najmłodszych lat, zaraziła mnie do niej moja mama. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! I tak to trwa do dziś, moja miłość i pasja do ESC sie pogłebia. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Ukraina, Izrael. Do INFE Poland przystąpiłem w 2015 roku, dzięki temu poznałem masę świetnych ludzi. oraz wiele się tutaj nauczyłem. Aktualną ekipę INFE śmiało mogę okrzyknąć rodzinką którą sam mogłem sobie wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *