Telewizja Polska wybierze wykonawcę na Eurowizję 2019!

Jak donosi Centrum Informacji TVP, reprezentanta Polski na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Avivie wyłoni powołana przez Telewizję Polską specjalna Komisja Konkursowa. Zgłoszenia do preselekcji można nadsyłać do 5 lutego.

Jak już wcześniej wielokrotnie spekulowano w tym roku reprezentant zostanie wybrany wewnętrznie przez nadawcę. Spośród nadesłanych propozycji, Komisja Konkursowa wybierze piosenkę, którą zaprezentuje polski wykonawca w Tel Avivie. TVP do 8 lutego ogłosi nazwisko reprezentanta Polski. Regulamin nadsyłania zgłoszeń został opublikowany na stronie eurowizja.tvp.pl.

TVP bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Władze nadawcy wybierały polskiego reprezentanta wewnętrznie do roku 2001. Później formuła uległa zmianie (z wyłączeniem roku 2005 kiedy to reprezentanta wybrano wewnętrznie, zachowując jednak formułę głosowania z preselekcji z tą różnicą, że tym razem utwór wybierał panel jurorski, a nie widzowie) aż do roku 2014, kiedy to zrezygnowano z formatu otwartych preselekcji na rzecz wyboru wewnętrznego (Donatan i Cleo z utworem „My Słowianie”). Warto nadmienić, iż w latach 2012 – 2013 Polska w ogóle nie uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji.

W roku 2015 artystę znów wybrano wewnętrznie a była to Monika Kuszyńska, która w Wiedniu piosenką „In the Name of Love” ostatecznie uplasowała się na 23 miejscu eurowizyjnej stawki.

W ciągu ostatnich trzech lat, polskiego reprezentanta na Eurowizję ponownie wybierano w formie preselekcji.

W wyniku takiego wyboru na Eurowizję pojechali Michał Szpak, Kasia Moś i Gromee.

Michał Szpak balladą “Color Of Your Life” podczas 61. Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 w Sztokholmie poruszył serca widzów i zajął wysokie 8 miejsce. Artysta wynik ten osiągnął głównie za sprawą głosowania publiczności, od której otrzymał 223 punkty i znalazł się w pierwszej trójce najlepiej ocenionych artystów. W głosowaniu jurorów otrzymał jedynie 7 punktów.

Dotychczas najlepszy wynik w “dorosłych” eurowizyjnych zmaganiach uzyskała Edyta Górniak. Artystka w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji 1994 w Dublinie utworem “To nie ja” wywalczyła dla Polski “historyczne” 2 miejsce.

W tym roku polski artysta, który pojedzie na Konkurs Piosenki Eurowizji, zostanie wybrany odgórnie. Czy powtórzy sukces Roksany Węgiel z ubiegłorocznej Eurowizji Junior?

Sądzicie, że wybór wewnętrzny to dobry pomysł? Czekamy na Wasze komentarze 🙂

Roksana Węgiel – Anyone I Want To Be – Poland 🇵🇱 – WINNER – LIVE – Junior Eurovision 2018

Edyta Górniak – To nie ja (Eurovision 1994)

LIVE – Michał Szpak – Color Of Your Life (Poland) at the Grand Final

Kasia Moś – Flashlight (Poland) LIVE at the Grand Final of the 2017 Eurovision Song Contest

Gromee feat. Lukas Meijer – Light Me Up – Poland – LIVE – Second Semi-Final – Eurovision 2018

 

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *