Jak Eurowizja radzi sobie na listach?

Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 dobiegł końca, gdy emocje powoli opadają, a fani zaczynają odliczać do przyszłorocznego show – sprawdzian dla piosenek dopiero się zaczyna. Bowiem teraz będzie można ocenić prawdziwą popularność utworów! Analizujemy listę najchętniej kupowanych utworów iTunes. Kto zdał test na szóstkę?


Na tą chwilę zdecydowanym zwycięzcą jest Mans Zelmerlow, który oczywiście samą Eurowizję również wygrał. Utwór “Heroes” szturmem wskoczył na 1. miejsca na listach w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Danii, Finlandii, Irlandii, Polsce, Rumunii, Estonii, Mołdawii, Malcie, a także w Luksemburgu, który od wielu lat jest nieobecny w stawce. Ponadto znajduje się w TOP10 w dziewięciu innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie zajmuje miejsce czwarte. Tak dobry wynik daje mu również pierwsze miejsce na liście ogólnoeuropejskiej oraz dziesiąte na notowaniu ogólnoświatowym. 


Gdyby rezultaty z list przebojów decydowały o wynikach Eurowizji, to drugie miejsce zdecydowanie należałoby się Belgowi, który z kompozycją “Rythm Inside” wzbił swoją ojczyznę do TOP5 w tegorocznej edycji festiwalu. Jego utwór plasuje się na 4. miejscu w Europie i 13. na świecie, a łącznie znaleźć go można w czołowej dziesiątce na listach w 18 krajach oraz na pierwszym miejscu w Belgii.


Brąz w tym wypadku należy się (zarówno jak na Eurowizji) Włochom. Pop operowe trio Il Volo pojawiło się na notowaniach w prawie każdym europejskim kraju. Nie są to wysokie pozycje (z wyjątkiem Grecji – 1. miejsce i Malty – 2. miejsce), lecz pozwala to na zajęcie miejsca 7. w Europie i 21. na świecie. Warto zauważyć, że “Grande Amore”, w porównaniu z dniem wczorajszym, awansowało o 69 pozycji. 
Eurowizja wywołała prawdziwe trzęsienie ziemi w notowaniach – ponad 20 eurowizyjnych utworów znalazło się w gronie 250 najczęściej pobieranych piosenek w Europie. W pierwszej pięćdziesiątce znalazły się również piosenki, które zdobyły 0 punktów – Ann Sophie i jej “Black Smoke” oraz The Makemakes z “I’m Yours”. Na udziale w konkursie skorzystała również Conchita Wurst, której trzy swoje utwory (“Firestorm”, “Rise Like A Phoenix” i “You Are Unstoppable” również trafiły na tę listę.

Sama składanka eurowizyjna także świętuje nie małe sukcesy. Oficjalna płyta zajmuje aktualnie 1. miejsce w Australii, 2. miejsce w Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz ósme we Francji i Włoszech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *